Webtium
Alan adı nedir? Alan adının özellikleri nelerdir?
Webtium » Web siteleri » Alan adı nedir? Alan adının özellikleri nelerdir?

Alan adı nedir? Alan adının özellikleri nelerdir?

Alan adı nedir? veya Domain nedir? sorularına kısaca şu tanımla cevap verebiliriz; İnternette bir web sitesini tanımlamak için siteye verilen ad ve erişim için kullanılan benzersiz bir adrestir.

Daha kapsamlı birkaç alan adı tanımı daha yapabiliriz.

Alan adı: Bir internet sitesini, etki alanını, internet üzerindeki bir noktayı tanımlayan ve ulaşılmasını sağlayan, insanlara bir anlam ifade eden ve hatırlanması kolay benzersiz alfa-numerik (harf ve rakam) bir karakter dizisidir.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’ nda Tanımı : İnternet üzerinde bulunan bilgisayar veya internet sitelerinin adreslerini belirlemek için kullanılan internet protokol numarasını tanımlayan adlardır.

Alan adı yerine domain yada domain name gibi terimler ile de karşılaşabilirsiniz. Sırayla bunları da açıklayalım.

Domain name nedir?

Domain “etki alanı” anlamına gelmektedir. Domain name ise “etki alanı adı” olarak dilimize çevrilmiştir. Domain name artık kısaca domain, etki alanı adı ise alan adı olarak kullanılmaktadır.

Web sitesi terimi olarak bakıldığında alan adı, domain ile eş anlamlı olarak kullanılır.

Alan adları, Alan Adı Sisteminin (DNS) kuralları ve prosedürleri ile oluşturulur. Alan adları, alan adı uzantıları ile bir bütündür. webtium.com ile webtium.net farklı alan adlarıdır ve farklı siteleri tanımlarlar.

Alan adı ve IP adresi

Bizler günümüzde sayıları 36 Milyon civarı olan ve her gün sayıları artan web sitelerini alan adları ile tanıyor, birbirlerinden ayırt ediyor ve bunları kullanarak internet sitelerine erişiyoruz. Ancak bir siteye ait tek adres bu değildir. Web sitelerine alan adlarıyla erişebildiğimiz gibi Ip numaralarını kullanarak da erişebiliriz. Ip adresini web tarayıcısı adres çubuğuna yazarak erişmek mümkündür.

  1. Örnek; Google arama motoruna erişmek için internet tarayıcı adres çubuğuna “google.com” alan adını yada “172.217.22.99” ip adresini yazmak bizi aynı alana götürecektir.
  2. Örnek; Bu yazıyı okuduğunuz sitenin alan adı “webtium.com” ,  Ip adresi ise “109.232.216.118” dir. Ancak bu Ip adresini tarayıcıya yazdığınızda aynı siteye gidemediğinizi göreceksiniz. Çünkü webtium.com paylaşımlı hosting paketi kullanılarak statik ip tanımlanmadan yayınlanmaktadır.

Özetle alan adı insanlar, IP numaraları bilgisayarlar içindir.

Burada şunu belirtmekte fayda var; sitelerin alan adları benzersizdir ve değişmez ancak Ip adresleri zaman içinde değişebilir. Birden fazla farklı Ip adresi bir alan adına yönlenebilir yada bir Ip birden fazla siteye erişim için tanımlanabilir.

Örneğin; sitenizi mevcut hosting firmasının sunucusundan farklı bir hosting firmasına taşıma gereksinimi duydunuz. Türkiye’ nin en iyi hosting firmaları arasından birini seçtiniz ve sitenizi bu hosting firmasının sunucusuna taşıdınız. Yeni hosting firmasının  sunucusuna sitenizi taşıdığınızda Ip adresiniz değişecektir ancak alan adınız değişmeyecektir.

Alan adlarına ait bazı özellikler

  • Alan adları insanlar için IP numaralarına nazaran  daha akılda kalıcıdır ve bu yüzden kullanılırlar,
  • Her bir siteyi tanımlayan sadece bir alan adı olduğu için benzersizdir,
  • Bir siteyi tanımlayan adres ve isimdir,
  • Alfabetik ve numerik karakterler (alfanumerik) ve “-” işaretlerinden oluşurlar,
  • Ticari değerleri vardır,
  • Bir süreliğine kiralanırlar, tamamen satın alınamazlar.

Bir web sitesi yayınlamak, site kurmak yada blog açmak niyetinde olanlara temelde hosting hizmeti almak, alan adı kiralamak, WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi yeterlidir.

Site açmak niyetiniz varsa iyi bir fikir bulmakla işe başlayın. Fikrinize uygun alan adı seçimi yapın. Kaliteli bir hosting firmasından hosting hizmeti alın. İyi bir site kurma rehberi ile web sitesi kurma aşamalarını takip ederek fikrinizi hayata geçirin.

Yorum Ekle