Webtium
Webtium » Arama motorları » Arama Motorlarının Misyonu

Arama Motorlarının Misyonu

Dünya çapında her ay 300 milyardan fazla arama yapılırken, her gün yaklaşık 10 milyar web araması yapılmaktadır. Bu, her günün her saniyesinde ortalama olarak yaklaşık 100 binin üzerinde aramanın gerçekleştirildiği anlamına gelir.

Kullanıcılar ise arama sorgularına verilen yanıtların bir saniyeden daha kısa sürede döndürülmesini bekler hale geldi.

Sonuç olarak arama motorları kişinin yaptığı arama ile en alakalı sonuçları en hızlı şekilde sunmayı hedefler.

İnternette insanlar aradıklarını bulmak için mevcut birçok arama motorundan herhangi birini kullanmakta özgürdür. Bu nedenle ilgili, hızlı ve yeni bir arama deneyimi geliştirme yükü arama motorlarındadır.

Çoğunlukla, arama motorları bunu, en alakalı sonuçları en hızlı şekilde sunarak gerçekleştirir. Çünkü kullanıcılar, istedikleri yanıtları en kısa sürede alacağını düşündükleri arama motoruna giderler.

Bu bağlamda arama motorları alaka düzeylerini artırmak için muazzam miktarda zaman, enerji ve sermaye harcarlar. Buna, arama sonuçlarına verilen kullanıcı yanıtlarına ilişkin kapsamlı çalışmalar yapmak, sonuçlarını diğer arama motorlarının sonuçlarıyla karşılaştırmak, göz izleme ve tıklama oranı çalışmaları yapmak ve PR ve pazarlama kampanyaları oluşturmak dahildir.

Arama motorları, öncelikle ücretli reklamcılık yoluyla gelir elde eder. Bu gelirin büyük çoğunluğu, reklamverenlerin yalnızca reklamlarını tıklayan kullanıcılar için ödeme yaptığı tıklama başına ödeme (veya tıklama başına maliyet) modelinden gelir.

Arama motorlarının başarısı büyük ölçüde arama sonuçlarının alaka düzeyine bağlı olduğundan, alakasız sonuçlara (genellikle spam olarak anılır) neden olan arama motoru sıralamalarının manipülasyonları çok ciddi bir şekilde ele alınır.

Her büyük arama motoru, yalnızca arama sonuçlarından spam bulmaya ve ortadan kaldırmaya odaklanan bir ekip kullanır (genellikle “web spam” ekipleri olarak adlandırılır). Bu, SEO uzmanları için önemlidir, çünkü kullandıkları taktiklerin arama motorları tarafından spam olarak kabul edilmeyeceğine dikkat etmeleri gerekir, çünkü bu, üzerinde çalıştıkları web siteleri için ceza alma riskini taşır.

Dijital pazarlama dünyasında dolaşan çeşitli “SEO öldü” iddialarına rastladıysanız, içiniz rahat olsun. SEO hem hayatta hem de iyi durumda ve pek çok kişinin korktuğu gibi sosyal medyanın gerisinden gelmiyor.

Aramaya yönelik yüksek talep halen devam ediyor, çünkü insanlar 20 yıl önce kütüphanede saatlerce sürebilecek fiziksel bir arama yapılması gereken bilgileri artık sadece saniyeler içinde elde edebiliyorlar.

Yorum Ekle