Webtium
Webtium » Arama motorları » Arama Motoru Nedir? Kısaca tanım ve Genel bilgiler

Arama Motoru Nedir? Kısaca tanım ve Genel bilgiler

İnternette bilgi aramak için tasarlanmış yazılım sistemlerine veya bilişim firmalarına arama motoru denir. İnternette aranan bilginin bulunmasını oldukça kolaylaştıran yazılımlar olarak da bilinirler.

Arama motoru terimi internetin ve sonrasında world wide webin bulunmasıyla güncel hayatımıza giren bir terimdir. Sayıları her gün artan web siteleri arasında istenilen bilginin bulunmasını oldukça kolaylaştırırlar.

İngilizce web search engine terimi çevrlerek web arama motoru yada internet arama motoru olarak dilimize girmiştir.

İnternet ve web kullanılmaya başlandığında insanlar neyin nerede olduğuna dair kendi listelerini tutmaya başladılar ancak ilerleyen zamanda muazzam bir bilgi ve adres yığını ortaya çıktı.

Kişisel listeler büyüyen webin hızına yetişmekte yetersiz kaldı. Günümüzde kişisel listeler bir şekilde kullanılmaya devam edilse bile bütün webin indekslenmesi artık algoritmalar ile çalışan programların görevi. Arama motorlarına ilk ihtiyaç da bu yıllarda yani 1990 larda başladı. 1993 den itibaren öncül web arama motorları piyasaya çıkmaya başladı.

Arama motorları ana sayfaları genel anlamda bir arama kutucuğu ve arama butonundan ibarettirler. Arama kutucuğuna aradığımız bilgiyi kendimizce tarif edecek sorgu kelimelerini yazar ve arama yaparız.

Arama kutusuna yazdığımız kelimeler anahtar kelime olarak adlandırılır. Arama işleminde bu anahtar kelimeler ile insanların ne aradıkları yazılımlara anlatılmaya çalışılır.

Arama motoru yazılımında bulunan algoritmaları kullanarak aranan anahtar kelimeler ile ilgili dizininde bulunan en alakalı sonuçları gönderir. Başlık, açıklama, link, tarih gibi bilgileri içeren şablon arama motoruna göre değişebilen resim, kategori, fiyat, beğeni vs. gibi bilgilerini de içerebilir.

Sorgu sonuçları bütün arama motorlarında birbirine yakın bir şablonda oluşturulan ortak noktası basitlik olan arama sonuçları arama motoru sonuç sayfaları olarak adlandırılan genelde 10′ ar adetlik sonuç listeleri halinde kullanıcıya sunulur.

İnternette aradığımız bir bilginin (metin, resim, video vs. olabilir) en iyi sunulduğu adresi artık arama motorlarına soruyoruz. Onlarda karşımıza milyonlarca sonucu mili saniyeler içerisinde listeliyorlar.

Ancak mili saniyeler içerisinde milyonlarca sonucun listelenmesi anlık yapılan bir web tarama işlemi değildir. Yani bize gösterilen sonuçlar doğrudan web üzerinden döndürülen canlı sonuçlar değildir.

Arama motorlarının kendi dizinlerinden döndürdükleri sonuçlardır. Bu kadar sonucun hızlı bir şekilde karşımıza gelebilmesi için arama motorları bir dizi işlemi sürekli olarak yaparlar. Bu işlemleri arama motorları nasıl çalışır başlıklı makalede okuyabilirsiniz.

Arama motorları ilk ortaya çıktığı zamandan bu yana insanların arama alışkanlıkları doğrultusunda evrim geçirmeye devam ediyorlar. Arama sorgularını daha iyi anlayıp daha alakalı sonuçlar gösterebilmek için sürekli gelişiyorlar. Bu çaba doğrultusunda webin diğer aktörü olan web siteleri de bu değişime ayak uydurup varlıklarını devam ettirmeye yani webde var olmaya çalışıyorlar.

Bu makalede arama motoru nedir? sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Temel olarak web de aradığımızı bulamamıza yardım eden yazılımlar olsalarda zaman içinde tanımları yetenekleri ölçüsünde genişleye devam edecektir.

Tabi arama motoru denilince ilk akla gelen ve en çok kullanılan arama motorları içinde birinci sırada olan ise Google aramadır. Konu arama motorları ve web siteleri olunca son dönemde oldukça önem kazanan diğer bir kavramdan da bahsedelim. Web sitelerinin arama motorları için en iyi hale getirilmesi işlemi olarak özetleyebileceğimiz arama motoru optimizasyonu yani SEO.

Kaynaklar

  1. Wikipedia

Yorum Ekle