Arama motoru optimizasyonu nedir? Temel SEO ya giriş

Arama motoru optimizasyonu kısaca SEO olarak bilinen sürece verilen isimdir. Doğru SEO uygulaması arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Bu sayede siteniz daha fazla organik ziyaretçi çeker.

Tüm ziyaretçi kitlesi içinde organik ziyaretçiler en değerli kesimi oluşturur. Çünkü sitenizde gezinmeleri için para ödemezsiniz. Ücretsiz reklamınızı yapmaları da muhtemeldir. Doğal yoldan tanıtım, markalaşma yolunda ilerlemek için gerekli bir adımdır. Bu daha da fazla ziyaretçi kazanmanızı ve büyümenizi sağlar. Ayrıca ziyaretçi geri dönüşü üzerinde artı etkiside olur.

İçeriğiniz ve bazı uygulamalar ilk sayfaya girmenizi sağlayabilir. Bu başlangıçta başarı olarak görülebilir. Ancak hedeflediğiniz anahtar kelimede birinci sırada olmak, pastanın en büyük payına sahip olmak anlamına gelir. Sizin olduğu gibi tüm rakiplerinizin hedefi de bu payı almaktır.

Herkes kendi bildiği yoldan hedefine ulaşmaya çalışır. Doğru yada yanlış yollar. SEO konusunda hatalı yaklaşımlar da burada belirir. Backlink almalar, aşırı SEO, ziyaretçiden çok botları düşünme bunlardan bazılarıdır.

Doğru yoldan ilk sıraya ulaşmak isteyenlerin atacağı en sağlam adım ise hedef kitleye yönelik kaliteli içerik hazırlamaktır. Kaliteli içerik kendi başına bir konu gibi görülse de aslında SEO ile iç içedir. Çünkü Google ve diğerleri arama sorguları için en kaliteli, doğru, faydalı içeriği bulmaya çalışır. Algoritmalarını da bu yolda geliştirir ve günceller.

Google, siz bir şey yapmasanız da içeriğinizi bir şekilde fark edecek ve hak ettiği sıraya taşıyacaktır. Ama bunu ne zaman ve nasıl yapar? Sıralamamı nasıl yükseltirim? işte bu soruların başladığı yerde SEO serüveni başlamış olur.

Arama motoru optimizasyonu nedir ?

Web sitelerinin taranması, anlaşılması ve dizine eklenmesini kolaylaştırmak için yapılan iyileştirme çalışmalarının tümüdür. Ayrıca sitenizi arama motorları için daha iyi hale getirme süreci olarak da tanımlanabilir.

SEO nedir?

Search Engine Optimization Türkçe ve diğer bir çok dilde kısaca SEO olarak ifade edilir ve küresel bir kavram halini almıştır. Bu kısaltma aynı zamanda arama motoru optimizasyonu uzmanları için de kullanılır. Oyunun profesyoneli olan SEO uzmanları ise ciddi paralar kazanır.

Web sitesi kurulum ve yönetim hizmeti için bir web master ile SEO çalışmaları için bir uzman ile çalışıyor olabilirsiniz. Yada bunların tamamını kendiniz yapmaya çalışabilirsiniz. Her iki durumda da SEO konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

Temel SEO ya giriş : küçük parçalar, büyük etki

Şunu aklınızdan çıkarmayın! Hiç bir yerde Google’ da birinci sırada çıkmak için bir formül yada sır bulamazsınız. Aksine, herkesin uygulayabileceği basit kurallar ve kaliteli içerik sayesinde başarabilirsiniz. Sihir yada sır aramak size zaman ve para kaybettirir!

Arama motoru optimizasyonu web site bileşenleri üzerinde küçük iyileştirme çalışmalarının birleşiminden oluşur. Bu küçük ve basit değişiklikler tek başlarına etkisiz gibi görünebilir. Ancak kuralına uygun yapıldıklarında birlikte büyük bir etki oluşturur. Sonuçta sitenizin arama sonuçlarındaki performansı artar ve kullanıcı deneyimi iyileşir.

Küçük ama fark yaratan iyileştirmeler nelerdir? Arama motoru optimizasyonu sürecindeki ilk adım hangisidir? derseniz;

Doğru kaynaktan Temel SEO’ yu öğrenmeye başlamak atabileceğiniz en sağlam adımdır ve bulabileceğiniz en doğru kaynak Google tarafından zaten yayınlanmıştır. Google SEO Başlangıç Kılavuzu bahsi geçen küçük düzenlemelerin tamamını içerir. Ayrıca makalenin sonunda faydalı linkler de bulunur. Bu sayfaları da inceleyerek daha da fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kılavuzdaki öneriler web sitelerinin basit bileşenler hakkındadır. Bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yada basit ise zaten yapılmıştır diye düşünebilirsiniz. Yinede bu iyileştirmeler sitenizde doğru şekilde uygulanmamış olabilir ve sitenize sağlayacağı katkılardan en iyi şekilde faydalanmıyor olabilirsiniz. Bu sebeple en azından bir kere yukarıdaki kılavuzu okumanızı öneririm.

Arama motoru optimizasyonu site içeriğinin arama motorları tarafından anlaşılmasına yardımcı olmak içindir. Tek başına sizi birinci sıraya taşımaz. SEO uygulayarak üst sıralara tırmanabilirsiniz. Ama orada tutunmayı sağlayacak en önemli faktör ise ziyaretçilerdir.

SEO bir süreçtir ve arama motorlarının sonuçlarını kullanıcılar için daha faydalı hale getirme sürecinin bir sonucudur. Arama motorları insanlar için en iyi sonuçları üretmeye çalışır. Googlebot gibi yazılımlar, sıralama algoritmaları tamamen buna yönelik hazırlanır.

Google dışında daha bir çok arama motoru vardır. Hepsi de kendine ait sıralama algoritmaları kullanır. Buna rağmen SEO uygulamaları arama motorları için genellikle ortaktır. Yine de öncülüğü Google yapmakta yani işin kitabını Google yazmaktadır.

Yazı içinde bahsi geçtiği gibi arama motorlarının amacı insanlara en iyi sonucu göstermektir. Sitenizde ziyaretçiler için faydalı olan içeriği basit ve anlaşılır şekilde, Google dokümanındaki önerileri uygulayarak yayınlamak başlangıç için en iyi adımdır.

Bu makale faydalı mıydı ?

EvetHayır

Toplam katılımcı : 7
Faydalı bulan : +7

Bu makale için 1 yorum yapılmış

Konu hakkındaki düşünce ve bilginizi paylaşın