Arama motoru sonuç sayfaları (SERP)

webtium
Yazar webtium

Arama motoru sonuç sayfaları, bir arama motorunu kullanarak çevrimiçi arama yapan kullanıcıların sorguları ile en iyi eşleşme sağlayan sonuçların listelendiği web sayfalarıdır.

Arama motoru sonuç sayfaları yani SERP, bir arama motorunu kullanarak çevrimiçi arama yapan kullanıcıların sorguları ile en iyi eşleşme sağlayan sonuçların listelendiği web sayfalarıdır. Google gibi arama motorlarından organik ziyaretçi kazanmak için SERP de üst sıralarda olmanız oldukça önemlidir.

Arama motoru sonuç sayfaları SERP nedir ?

Arama motoru sonuç sayfaları, bir arama motorunu kullanarak çevrimiçi arama yapan kullanıcıların sorguları ile en iyi eşleşme sağlayan sonuçların listelendiği web sayfalarıdır.

Kullanıcının arama sorgusu için kullandığı kelime grupları, terimler veya cümleler anahtar kelime olarak adlandırılır. Anahtar kelimeler kişilerin sorguları ve web sitelerinin ilişkilendirilmesinde bir çok diğer faktör ile birlikte kullanılırlar. Web sitesi yayıncıları, özellikle SEO, AdWords, AdSense gibi konularda çalışanlar arama motoru sonuç sayfaları ile yakından ilgilenirler.

Kişiye özel sonuç sayfaları

Aynı arama motorunda aynı anahtar kelimeleri kullanarak yapılan arama sorguları için bile benzersiz arama motoru sonuç sayfası üretilebilir. Bunun nedeni arama motorları tarafından, arama motoru kullanıcıların konum, göz atma geçmişi ve sosyal ayarlar gibi arama terimlerinin ötesinde çok çeşitli faktörlere dayalı sonuçları sunarak kullanıcıların deneyimini özelleştirmektir. İki SERP aynı görünebilir ve aynı sonuçların birçoğunu içerebilir, ancak çoğu kez ince farklar bulunur.

Arama motoru sonuç sayfalarının görünümü, kullanıcılarına daha sezgisel, duyarlı bir deneyim sunmak için Google, Bing ve diğer arama motorları tarafından yapılan deneyler nedeniyle sürekli bir şekilde gelişmektedir.

Arama sonuçları

Arama motoru sonuç sayfasında bulunan sonuç tipleri

SERP’ ler tipik olarak iki tür içerik barındırır: organik sonuçlar ve ücretli sonuçlar. Aslında esas arama motoru sonuçları organik olarak tanımlanan sonuçlardır. Arama motorlarını insanların nazarında değerli ve faydalı yapan bu sonuçlardır. Bu sebepten sayfalarda ücretli sonuçların sayısı daha azdır. Rekabetin yüksekliğine göre sayfalarda reklam ve organik sonuç oranı değişir.

Organik sonuçlar

Organik sonuçlar, arama motorunun sıralama algoritmasının sonucu olarak üretilen web sayfalarını temsil eden birimlerdir. Sonuçlar arama sorgusu ile en iyi eşleşme sağladığı düşünülen web sayfalarından oluşur.

Bir sayfanın organik sonuçlar arasında listelenmesi için arama motoruna para ödemesi gerekmez. Arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılan SEO çalışmaları ile bu sonuçlar içerisinde üst sıralarda yer almak mümkün olabilir.

Ücretli sonuçlar

Organik sonuçların aksine, ücretli sonuçlar , bir reklamveren tarafından gösterilmesi için para ödenen sonuçlardır. Geçmişte, ücretli sonuçlar neredeyse yalnızca organik sonuçların üstünde ve sağında görüntülenen küçük, metin tabanlı reklamlarla sınırlıydı. Ancak bugün, ücretli sonuçlar çok çeşitli formlar alabilir ve reklam verenlerin ihtiyaçlarını karşılayan düzinelerce reklam biçimi vardır.

Arama motorlarının gelir kaynaklarından biri bu reklamlardır. Belki de en büyük geliri buradan elde ederler.

Ücretli yani reklam olan sonuçlarda görüntülenmesini isteğiniz web sayfaları için arama motoruna para ödemeniz gerekir. Arama motorlarının en çok kullanılanı olan Google kendi reklamcılık hizmeti AdWords ile reklam yayınlamanızı sağlar. AdWords günümüzde küresel çapta yapılan en iyi Çevrimiçi davranışsal reklamcılık uygulaması olmayı sürdürüyor.

Reklamlar temelde anahtar kelime hedefli olarak çalışırlar. Reklam etmek istediğiniz sayfa için sadece para ödemeniz yetmez. Reklamınız anahtar kelime ile alakalı bir sayfayı işaret etmelidir. En azından AdWords için geçerli olan bu uygulama ile Google’ a parayı ödeyen ilk sırayı alır mantığı geçerliliğini yitirmiştir. Bu arama sonuçları kalitesi, arama ziyaretçilerinin memnuniyeti ve arama motorlarına olan güvenin devamı için güzel bir uygulamadır.

Sıralama kriteleri ve arama algoritmaları

Organik sonuçlar, sıralama kriterleri (yada sinyalleri) olarak da bilinen bir dizi faktöre dayalı olarak arama motoru tarafından dizinlerine eklenirler.

Örneğin, Google tarafından kullanılan arama algoritması, yüzlerce sıralama faktörü içerir ve Google dışındaki kimseler tam olarak ne olduklarını bilmez ancak bazılarının diğerlerinden daha önemli olduğu düşünülür.

Arama motorları yardım dökümanlarında ve yetkili kişi açıklamalarında bazı kriterler hakkında ipuçları verebilir. Ancak sıralamayı tam olarak nelere göre yaptıklarını sadece kendileri bilmektedirler. Web sayfalarımı şu kritelere uygun olarak hazırlarsam birinci sırada yer alırım düşüncesi yanlıştır. Yada birilerine para ödeyerek birinci sırada çıkmanın garantisi yoktur.

SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu çalışmaları bir kısmı tahmini olan kriterlerin sayfa yada sitenin genelinde uygulanarak sıralamada yükselmeyi hedefler. Doğru yapılan SEO çalışmaları ve kaliteli içerik, hedef kitleniz sayesinde sayfalarınızın arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Eskiden bir sitenin değerini ölçmek için kullanılan en önemli kriter diğer web sitelerinden verilen bağlantı sayısı ve kalitesiydi. Hala harici bağlantılar bir sinyal olarak algılansa bile eskisi kadar önemli bir kriter olmadığı ortadadır. Backlink alımını temel alan SEO çalışmalarını tercih edenler beklentilerini bu sebepten dolayı karşılayamazlar.

Yaptığınız işi insanlar beğenirse ve işinizi arama motorlarına doğru şekilde tanıtırsanız sıralamalarda üst sıralara çıkarsınız. Kaliteli içerik > SEO > Tasarım > Hedef kitle beğenisi sayfaları üst sıralara taşıyabilecek faktörlerden bazılarıdır.

Yazar hakkında

webtium

webtium

Konu hakkındaki düşünce ve bilginizi paylaşın