Webtium
Webtium » İnternet » Bilgisayarlar internete nasıl bağlanır?

Bilgisayarlar internete nasıl bağlanır?

Bilgisayarlar internete modem denilen cihazlar sayesinde bağlanır. Modem cihazları ağlar arasında iletişimi sağlar. Bilgisayarın ile modem arasında kurulan kablo bağlantısı sayesinde internet çıkışı sağlanır.

Bu bağlantı eski modemlerde bilgisayara takılan modem kartı, ADSL gibi teknolojiler sonrasında ağ kartı (ethernet) ile sağlanır. Bilgisayarın internete nasıl bağlandığını daha iyi anlamak için bazı tanımları bilmeniz gerekir.

Modem nedir?

Modem, tanım olarak “Modülator” ve “Demodülator” kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge yada modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayar bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır.

Router (yönlendirici) nedir?

Yönlendirici, aynı ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri çerçevelerinin iletimini sağlayan ağ donanımıdır. Yönlendirme için OSI yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır.

Router içermeyen modemler bir ağ oluşturmanızı sağlamaz. Eski tip modemler ile bir adet bilgisayarın internete çıkışı sağlanırdı. Router entegre edilmiş yeni tip modemler ile bir yerel ağ (LAN) oluşturabilir ve internete çıkışlarını aynı cihaz üzerinden sağlayabilirsiniz.

Router cihazı kablosuz bağlantı modülü ile kablosuz bir yerel ağ (WLAN) oluşturmanızı sağlar. Günümüzde servis sağlayıcıları tarafından verilen yada mağazalarda satılan modemler, modem, router, wireless, USB FTP gibi birçok modülün entegre edilmiş halidir.

Modem üzerinde bulunan LAN portlarına takılan cihazlar kablolu (LAN), Wi-Fi üzerinden bağlanan cihazlar kablosuz (WLAN) ağın üyesi olurlar. Router bu cihazların birbirleri ile iletişimini sağlar. Ayrıca internete doğru olan istekleri modeme yönlendirerek internet bağlantısını sağlar.

Bu aşamada kablosuz (wireless) bağlantı ve aynı ağda bulunan cihazların iletişimine kısaca değinelim.

Wireless nedir?

Kablosuz iletişim herhangi bir kablolu iletken olmadan iki veya daha fazla nokta arasındaki bilgi aktarımıdır. Radyo gibi, en yaygın kablosuz iletişim teknolojileri, elektromanyetik haberleşme yöntemlerini kullanmaktadır.

Wireless Fidelity (Kablosuz Bağlantı) kelimeleri kısaltılarak Wi-Fi olarakta adlandırılır. Dizüstü bilgisayarlar, PDA ve yeni nesil tvler diğer taşınabilir cihazlar wireless teknoloji ile intranet ve internet ağlarına bağlanabilirler.

Bağlantı, kablosuz erişim noktaları ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir. Kablosuz iletişimde radyo sinyalleri kullanıldığı için, kullanıcı ile kablosuz erişim noktası arasındaki iletişim dinlenebilir. Bunu engellemek için WEP, WPA ve WPA2 gibi şifreleme yöntemleri kullanılır.

Aynı ağda bulunan cihazlar IP adresleri üzerinden birbirlerini tanır ve haberleşirler. Router, switch olarak bilinen cihazlar ağa gönderilen paketleri diğer bilgisayarlara gönderir. Bilgisayarda bulunan ağ kartları kendi IP adresine gönderilen paketleri alır ve işler gerektiğinde cevap verirler.

Yorum Ekle