Webtium
Bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenme

Bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenme » Online araçlar

Bir web sitesinin kullandığını tema adını öğrenmek için ilk olarak temasını merak ettiğiniz sitenin bir web içerik yönetim sistemi kullanıp kullanmadığını öğrenmelisiniz. Böylece sonuca daha hızlı ulaşırsınız.

Web sitesi içerik yönetim sistemleri web sitesi kurmak, blog açmak ve yönetmek için kullanılan WordPress, Joomla gibi yazılımlardır. Bu yazılımlar tema, eklenti gibi bileşenlerini belirli standartlar dahilinde kullanırlar.

Örneğin temaları belirli bir klasör altında tutarlar. Bu sebeple web sitesi içerik yönetim sistemleri ile hazırlanan sitelerin kullandıkları tema ve eklentilerini kolayca tespit edebilirsiniz.

Bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenme konusunda hazırladığımız bu makale ile tasarımı hoşunuza giden site hangi temayı kullanıyor, hangi içerik yönetim sistemi ile hazırlanmış kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir web sitesinin kullandığı alt yapıyı, temayı, eklentileri tespit etmenin farklı yolları bulunur. Bunların en başında kaynak koduna bakmak ve online araçları kullanmak gelir. Merak ettiğiniz sitenin temasını öğrenme konusunda en hızlı sonuca online araçlar sayesinde ulaşabilirsiniz.

En basit ve en çok kullanılan yöntem online araçları kullanarak tema sorgulama yapmaktır. Bu araçlar merak ettiğiniz siteyi sizin için analiz eder ve istediğiniz bilgileri listeler.

Özellikle WordPress kullanan sitelerin temaları bu yöntemle kolayca tespit edilebilir. En hızlı sonuç alabileceğiniz araçları sırasıyla tanıtmaya başlayalım.

CodeinWP

Bu araç bir sitenin kullandığı içerik yönetim sistemi yanında kullandığı temayı da tespit edebiliyor. Yapmanız gereken tek şey CodeinWP adresini ziyaret edip kutucuğa merak ettiğiniz sitenin adresini yazmak.

CMS ve tema ismini öğrenebildiğiniz gibi tema üreticisinin web sitesi adresine erişmeniz de mümkün. Merak ettiğiniz siteye ait tema ücretli (premium olarak da geçer) bir tema ise bu adres üzerinden temayı temin edebilirsiniz.

CodeinWP ile muhtemelen istediğiniz sitenin temasını öğrenebilirsiniz ancak buradan bir sonuç elde edemezseniz diğer araçları deneyebilirsiniz.

Bu araç ile temel iki grupta sonuca erişirsiniz. Birincisi siteyi analiz etmeyi başarabildiği diğeri ise cms yada tema tespitinin başarısız olduğu sonuçlardır.

Başarılı

ScanWP ile bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenme
Bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenme

Yaptığınız sorguda başarılı sonuç alırsanız yapmanız gereken bu temayı temin edip sitenize kurmak ve yapılandırmaktır.

Başarısız

Çoğunlukla ve özellikle WordPress üzerinde başarılı olan bu araç Joomla ve Drupal tema tespiti için de işe yarar. Drupal sitelerde tema hakkında fazla detay bulamasanız bile en azından tema adına ulaşabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başarısız olabilir. Bu durumlardan bazıları;

 1. Site bir CMS kullanmıyor,
 2. Site tema ve CMS bilgisini online araçlardan gizliyor,
 3. Özel CSS kullanılan durumlar,
 4. Cache eklentilerinin bazılarının kullanılması.

Bu durumlardan veya farklı başka sebeplerden sonuç alamazsanız öncelikle CMS tespiti yapmaya çalışın. Aşağıda CMS tespiti yapabilen araçları bulabilirsiniz. Bu araçlardan alacağınız sonuca uygun çözümleri yazının devamında bulabilirsiniz.

What CMS

whatcms ile bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenme

Bu araç web sitelerinin kullandığı içerik yönetim sistemlerini tespit etmek üzerine faaliyet gösteriyor ve oldukça fazla sayıda (330 civarı) cms yi tespit edebiliyor. Sitenin hangi scripti kullandığını öğrenme konusunda bu aracı kullanabilirsiniz.

Temasını öğrenmek istediğiniz sitenin öncelikle bir cms kullanıp kullanmadığını tespit etmek için What CMS sitesini ziyaret edin. Website URL kısmına merak ettiğiniz sitenin ana sayfa adresini yazın ve Dedect CMS butonuna basın. Çok kısa bir sürede sonuç ekrana gelecektir.

Aşamaları daha rahat ifade edebilmek için kullandığımız webtium.com adresine ait sonucu aşağıda görebilirsiniz.

What CMS analizi sonucunda %50 ye yakın ihtimalle WordPress sonucuna ulaşırsınız. Çünkü günümüzde web sitelerinin yarısına yakını WordPress ile kuruluyor. WordPress ve diğer çok kullanılan içerik yönetim sistemlerine ait tema bulma yöntemlerine yazının devamında yer vermeye çalıştık. Bulduğunuz sonuca uygun olan başlık ile devam edebilirsiniz.

WordPress

CMS sorgulama işlemi ardından WordPress sonucuna erişirseniz işiniz oldukça basit. WordPress sitenin kullandığı tema ve eklentileri öğrenme başlıklı makale ile detaylı bir şekilde temanın nasıl bulunacağınız öğrenebilirsiniz.

Joomla

 • Joomla ile oluşturulan siteyi tarayıcıda açın.
 • Sayfaya sağ tıklayın ve sayfa kaynağı görüntüle seçeneğini tıklayın.
 • ctrl+f tuşlarıyla arama kutusunu açın.
 • templates kelimesini aratın. 
 • /templates/(tema-adı)/style.css kalıbına uygun bir satır bulmaya çalışın.
 • Sıkıştırılmış CSS dosyalarına rastlarsanız bunların içine bakabilirsiniz. Genelde tema isimleri dosyanın ilk satırında yazar.

Drupal

 • Drupal ile oluşturulan siteyi tarayıcıda açın.
 • Sayfaya sağ tıklayın ve sayfa kaynağı görüntüle seçeneğini tıklayın.
 • ctrl+f tuşlarıyla arama kutusunu açın.
 • sites/all/themes kelimesini aratın.
 • sites/all/themes/(tema-adı)/css kalıbına uygun bir satır bulmaya çalışın.

Diğerleri

Bir sitenin hangi temayı kullandığını öğrenme konusunda yukarıdaki seçenekler dışında bir durumla karşılaşırsanız yine ilk olarak sayfa kaynak kodunda .css uzantılı dosyaları arayın.

Bu araçlar ile bir sonuç elde edemediyseniz temasını öğrenmek istediğiniz site muhtemelen; cms kullanmıyordur, statik sayfalardan oluşuyordur yada PHP, JS gibi bir dil ile özel olarak yazılmıştır. Bu tip sitelere ait çözümleri yazıya zaman içerisinde ekleyeceğiz ancak şimdilik yorum olarak eklemeniz  daha faydalı olabilir.

Sonuç

Bir web sitesinin kullandığını tema adını öğrenme isteği genelde “bu sitenin aynısını istiyorum” talebinden kaynaklanır. Profesyonel olarak web tasarımı, site kurulumu gibi işlerle uğraşanlar sayfa kaynak koduna baktığında site hakkında oldukça fazla bilgi edinebilirler. Online araçlar ise herkesin bu bilgilere kolayca ulaşmasını sağlar.

Her iki yöntemde kolay uygulanabilir, işe yarar ve tema ismini öğrenmenizi sağlar. Ancak unutmayın beğendiğiniz bir siteyle aynı temayı kullanmak aynı görünümü elde edeceğiniz anlamına gelmez.

Tema özelleştirmeleri, eklentiler, özel CSS kodları gibi diğer faktörler görünümü oldukça değiştirebilir. Bu durumda yardım almayı düşünebilirsiniz. Bir web sitesinin kullandığını tema adını öğrenmek konusundaki bu makale umarız yeni başlayanlara yardımcı olmuştur.

Atakan Kahraman

2 yorum

 • Konuyu oldukça detaylı anlatmışsınız ama CodeinWP ile merak ettiğim sitenin temasını hemen öğrendim. Teşekkürler.

  • CodeinWP oldukça başarılı bir araç geliştirmiş ancak bazı durumlarda diğer yöntem ve araçları bilmekte fayda var. Umarım beğendiğiniz tema, güzel ve faydalı bir web sitesi kurmanıza yardımcı olur.

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.