Webtium
Webtium » İnternet » En çok kullanılan web tarayıcıları

En çok kullanılan web tarayıcıları

Masaüstü, dizüstü ve cep telefonu gibi mobil cihazlarda en çok kullanılan web tarayıcıları isimleri listesi (2021 Ocak);

  1. Google Chrome (Kullanım oranı %80+)
  2. Mozilla Firefox
  3. Microsoft Edge / Microsoft Internet Explorer
  4. Apple Safari
  5. Opera

En çok kullanılan web tarayıcıları 2021 – Kaynak :W3schools Browsers Liste aylık olarak güncellenir ve 2002 den bu yana istatistik içerir.

Tüm bu tarayıcılar e posta hesabıyla oturum açma desteği,  hız, sadelik, özelleştirme, güvenlik, enerji tasarrufu ve gizliliği ön planda tutup ücretsiz olarak piyasaya sürüldüğü için en çok kullanılan tarayıcılar arasında yerini almıştır.

Arkalarında Microsoft, Apple, Google gibi dev firmalar ve Mozilla gibi “Para için değil insanlık için internet” sloganı ile çalışan tutkulu topluluklar bulunur.

Eklentiler sayesinde oldukça fonksiyonel hale gelip bir çok ihtiyacınıza uygun çözümler sunabilirler.

Google Chrome

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Chrome 2012 yılından bu yana en popüler internet tarayıcısıdır. Hızlı bir tarayıcı olarak göze çarpan Chrome mobil cihaz desteği de sunar. 

Google Chrome, modern web için oluşturulmuş hızlı, güvenli ve ücretsiz bir web tarayıcıdır. GMail gibi diğer ücretsiz Google ürünlerininde etkisiyle yükselişine devam ediyor ve en çok tercih edilen tarayıcı olma özelliğini de sürdürüyor.

Mozilla Firefox

Mozilla tarafından geliştirilen Firefox projesi uzun yıllardır kullanımda. Kullanım oranı düşmeye devam etse de Quantum versiyonu atağı ile RAM kullanımı yönünde tasarruf sağlamayı amaçlamışlar.

Bu 1-1.5 GB RAM kullanımına sebep olan sekmeli gezinti için oldukça avantaj sağlayacak bir gelişme gibi görünüyor.

Microsoft Internet Explorer / Microsoft Edge

Microsoft un döver ölmezi İnternet Explorer sonrası atağı ise Windows 10 un kardeşi Edge. Windows bilgisayarlarda standart sunulan Edge kullanmaya değer bir diğer modern tarayıcı. Web sayfaları üzerine not alma gibi bir özelliği de mevcut.

Apple Safari

Apple cihazlar üzerinde standart olarak sunulan Safari, MAC OS ve IOS işletim sistemi için hala en iyi tercih. Özellikle enerji tasarrufu ile uzun pil ömrü sağlayan Apple cihazlar için geliştirildiğinden bu cihazların vazgeçilmezi.

Opera

Hızlı, güvenli, kullanımı kolay tarayıcı olarak bilinen Opera tarayıcıyı  artık dahili reklam engelleyici, pil gücü tasarrufu ve ücretsiz VPN tarayıcı desteği de sunuyor. Windows bilgisayarlar için ücretsiz.

Kaynaklar

  1. Wikipedia
  2. Mozilla Developer
  3. W3Schools

Yorum Ekle