Webtium
Fiber internet nedir? Çalışması, hızı, ADSL ile farkları

Fiber internet nedir? Çalışması, hızı, ADSL ile farkları

Fiber internet nedir? çalışması, hızı ve ADSL gibi teknolojilerden farkları ve fiber internet hakkında temel bilgiler bu makalede. Kısaca fiber internet verinin aktarılma şeklinde bulunan en son teknolojidir. Bakır kablolu çevirmeli bağlantıdan çok daha hızlıdır. Tek bir pakette büyük miktarda veri taşıyabilir. Verinin ışık hızında uzak mesafelere taşınmasını sağlar.

Fiber internet nedir?

Fiber internet veri aktarımının yüksek hızlarda fiber optik kablolar ile yapıldığı internet bağlantı teknolojisidir. Fiber internet alt yapısında bilgi yani veriyi ışık sinyalleri ile aktaran fiber optik kablolar kullanılır. Böylece, çok yüksek hızlı geniş bant internet erişimi sağlanır.

Fiberden internet öncesi: DSL ve koaksiyal kablo

DSL, koaksiyal kablo ve fiber optik kablo dışında doğrudan uydu üzerinden de internet bağlantısı kurulabilir. Yada noktadan noktaya kablosuz aktarım cihazları ile internet bağlantısı sağlanabilir.

DSL – Digital Subscriber Line

Fiber internet öncesinde kullanılan teknolojilerden birinin adı DSL dir. Digital Subscriber Line yani dijital abone hattı anlamına gelir. Veri iletmek için bakırdan yapılan telefon hatları kullanılır.

DSL‘ in ADSL, HDSL, SDSL, VDSL gibi türleri vardır. Bunlardan en çok bilinen ADSL dir. ADSL ve DSL in tek farkı ise asenkron oluşudur. Yani upload ve download hızları farklı olabilir. Örneğin 1 Mbps upload a 3 Mbps download olarak ayrılabilir. Geriye kalan tüm teknoloji aynıdır.

DSL için ortalama hız 2 Mbps’dir. ADSL bağlantı hızı 8-16-24 Mbps, VDSL 24-36-52-100 Mbps hızına erişebilmesiyle diğerlerinden ayrılır. Büyük illerde DSL yerini kablolu iletişime bırakmaya başlamıştır. Ancak yinede çoğu bölgede ADSL kullanılmaktadır.

Koaksiyal kablo

Koaksiyal kablolu internet türünde bakırdan yapılan koaksiyel kablo kullanır. Genellikle internet bağlantısı kablolu televizyon ağını çalıştırmak için kullanılan kablolarla sağlanır. Bu nedenle çoğu ISS, bir TV aboneliği ve internet erişimi ile birlikte paketlenmiş planlar sunar. Kablo için ortalama hız değişir, ancak yaklaşık 20 Mbps ile 100 Mbps aralığındadır.

Fiber internet devrimi

Fiber optik kablolar, modern internetin bel kemiğinin çoğunu oluşturur.
Evinizde olmasa bile mahalle yada sokak santraliniz ile Telekom arası bağlantı fiber optik kablo ile yapılmıştır. İnternet üzerinde bir noktaya erişmek için paketleriniz büyük ihtimalle bir fiber optik hat üzerinden geçer.

Fiber optik kablolar, ışık darbeleri kullanarak veri iletmek için küçük cam fiberler kullanır. Avantajı ise fiber kabloların aynı anda birden fazla sinyal taşıyabilmesidir. Işık, elektriğin bakır telin içinden geçtiği gibi cam fiberin içinden geçer ve karşı tarafa ulaşır. Aslında karşı tarafa bir sinyal gönderme dışında yapı tamamen farklıdır. Haliyle donanımda farklıdır. Bakır iletimde RJ 45 konektör kullanılırken diğerinde fiber optik destekleyen cihazlar gereklidir.

Fiber internet bağlantısına sahip olmasanız bile faydasını mutlaka görürsünüz. Örneğin bu sayfayı görüntülemek için gerekli veriler, sunucuya ait fiber optik kablo bağlantısı üzerinden bilgisayarınıza iletildi.

Fiber internet veri aktarım sınırı

Fiber optik kablolar ile veri aktarımında teoride bir sınır söz konusu değildir. Bunun sebebi verinin ışık hızında iletilmesidir. Ancak paketler anlık band genişliği sınırı ile sunulur.

Fiber kablolar çok miktarda veri taşır ve genelde ortalama hız 1 Gbps civarındadır. Bu sebeple “gigabit internet” olarak adlandırılır. Ancak ülkemizde ISS ler tarafından sunulan paketlerin üst sınırı 100 Mbps civarındadır.

Fiber internet ve maliyet

Kablolu yada DSL internetin yaygın olmasının bir sebebi vardır. Maliyet. Fiberin optik çok daha pahalı bir teknolojidir. Kablo hatları zaten mevcut telefonlar için önceden çekilmiş olduğundan fazladan maliyet çıkarmaz. Çoğu insan için, kablo üzerinden aldıkları 20-100 Mbps hız da yeterlidir.
Fiber kesinlikle bakırdan iyidir, ancak hızınız sadece en zayıf noktanın hızı kadardır!

Şöyle ki; bir siteden dosya indirmek istediğinizi varsayalım. Siteye ait sunucudaki indirme hızı sınırlamaları nedeniyle gerçek indirme hızınızı sunucu belirler. 1 Gbps hızındaki internetiniz ile bir sunucudan 1 Gigabit veri çekmeniz normalde 1 sn sürmelidir. Aynı anda yüzlerce kişinin bu sunucudan veri çekebileceği ihtimaliyle sınırlama konulur ve kişi başı örneğin 10 Mbps sınır belirlenir. Burada bağlantı için sınırınız artık 1 Gbps değil 10 Mbps olur.

Kamu kurumları örneğin hastanelerde genelde fiber optik kablolar ile oluşturulan noktadan noktaya bağlantı kullanırlar. Yüksek hız ihtiyacı gerektiren kurumsal kullanımlar veya ev kullanıcıları için fiber iyi bir seçenek olabilir. Fiyatları da geçmişe nazaran daha makul olabilir. Ancak yine de fiber hızında internet Türkiye de yalnızca birkaç büyük şehirde kullanılabilen bir hizmet olmaya devam etmektedir.

Fiber internet almak istiyorsanız Superonline fiber internet paketlerine bir bakın derim.

Fiber internet hakkında merak edilenler

Fiber internet hızı nedir? Fiber internet kaç mbps?

Türkiye de paketler genellikle 100 mbps civarındadır.

Yalın fiber internet nedir?

Sadece internet bağlantısı için alınan internet bağlantı paketidir. İnternet TV yada telefon aboneliği içermez.

Hiper hızlı fiber internet nedir?

Turk Telekom un 100 mbps ye kadar olan paketidir.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.