Webtium
Webtium » İnternet » Google nedir? Google isminin bulunma hikayesi

Google nedir? Google isminin bulunma hikayesi

Google Arama (Google Search) olarak bilinen hizmet, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1996 yılında Stanford Universitesi’ nde doktora yaptıkları sırada araştırma projesi olarak başlatıldı. İsmin bulunma hikayesi öncesinde Google nedir? sorusuna cevap verelim.

Google nedir?

Google dünyanın en popüler web arama motorunun ve kurucu şirketin adıdır.

Google Inc. çevrimiçi reklamcılık teknolojileri, web arama, bulut bilişim, yazılım ve donanım içeren internet ile ilgili hizmetleri ve ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir Amerikan çok uluslu teknoloji şirketidir.

Google ismi nasıl bulundu?

Google ismi, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir.

Kurucuları ve şirkete kısa bakış

Google Arama (Google Search) olarak bilinen hizmet, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1996 yılında Stanford Universitesi’ nde doktora yaptıkları sırada araştırma projesi olarak başlatıldı.

Çağının alışılmış arama motorlarının dışında bir model uygulayarak bugünün en popüler web arama motoru haline geldi.

Geleneksel arama motorları, sayfada arama terimlerinin kaç kez yer aldığını sayarak sonuçlarını sıralarken, ikisi web siteleri arasındaki ilişkileri analiz eden daha iyi bir sistem hazırlandı. Bu yeni teknolojiyi PageRank olarak adlandırdılar.

4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu. Şirket merkez ofisini Mart 1999’da önde gelen Silikon Vadisi teknoloji şirketlerinin de yer aldığı Palo Alto, Kaliforniya’ya taşımıştır.

19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. 10 Ağustos 2015’te Google, çeşitli çıkarlarını Alphabet adlı bir holding olarak yeniden düzenleme planını açıkladı.

Alphabet’ in portföyü, teknoloji, yaşam bilimleri, yatırım sermayesi ve araştırma da dahil olmak üzere çeşitli endüstrileri kapsamaktadır. “G is for Google” Alphabet sayfasında G harfi Google’ a atfediliyor gerisini siz düşünün.

Kurulduğu yıldan günümüze kadar birçok şirket satın alması gerçekleştirdi. Gerek satın aldığı gerek kurduğu yeni şirketler üzerinden günlük hayatta sıkça kullanılan Google hizmetleri çoğu ücretsiz olarak sunuldu.

Ayrıca kişisel kullanım için ücretsiz olan uygulamaları ticari amaçla daha büyük ölçeklerde kullanmak isteyen şirketler için ücretli olarak sunuyor.

Google ve Çevrimiçi Davranışsal Reklamcılık

Web dünyasının günümüzde oluşturduğu online ticaret olanaklarını düşündüğümüzde reklamcılık gelirleri özellikle dünya çapında düşünüldüğünde yüksek meblağları bulmakta.

Google çevrimiçi davranışsal reklamcılık olarak tabir edilen ve ilgi alanına odaklı reklamlar gösterilmesi esasına dayanan online reklamcılık uygulaması ile dünya çapında pastanın büyük payına sahip.

AdWords, AdSense, AdMob gibi Google ürünlerini duymuş olmalısınız. Genel manada AdWords ile alınan reklamlar AdSense yayıncılarının web sitelerinde, YouTube videoları içinde ve AdMob ile mobil uygulamalar içerisinde yayınlanarak gösterim yada tıklamalar karşılığında para kazanılıyor.

Reklam içeriğinde geçen anahtar kelimelerin değerine göre de tıklama başına yada bin gösterim başına fiyatları belirliyor.

Diğer ürünlerinin ücretsiz oluşunun yanında reklamcılık uygulamaları ile kendisi kazanırken istekli olan insanların girişim boyutlarına bakmaksızın kazanmasına olanak tanıyor. Nasıl olduğunu merak edenler için Google AdSense sorunun cevabıdır.

Yorum Ekle