Webtium
Google Search Console’ a XML site haritası ekleme
Webtium » SEO » Google Search Console’ a XML site haritası ekleme

Google Search Console’ a XML site haritası ekleme

Google Search Console’ a XML site haritası ekleyerek sitenizin kolay taramasını sağlayabilir, arama motorlarında hızlı index alabilirsiniz.

Google Search Console’ a XML site haritası ekleme işlemini gerçekleştirmek sayfalarınızı taramaya gelen GoogleBot ve diğer botlara kolaylık sağlar.

XML site haritaları sitenizde bulunan URL’ leri içeren bir dosyadır. GoogleBot gibi siteleri gezip sayfa içeriklerini tarayan yazılımlar için hazırlanır. Botlar için adresleri içeren bir liste kullanarak sayfaları taramak, sayfaları dolanıp yeni sayfalar keşfetmeye çalışmaktan daha kolaydır.

Site haritaları sayesinde sayfaların taranıp dizine eklenmesi daha kolay ve hızlı olması sitenizinde SERP lerde daha hızlı yer bulmasını sağlar. Böylece insanlar sitenizden daha çabuk haberdar olurlar. Bu sebepten dolayı siteniz için bir site haritası oluşturmanız gerekir.

Site haritalarını otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Özellikle WordPress bu konuda alternatif birçok eklenti sunar. Google XML Site Haritası eklentisi ise sırf buna özel yapılmış bir eklentidir ve oldukça kullanışlıdır.

Bir şekilde sitenize ait site haritası oluşturduğunuzu varsayalım. Artık bunu arama motorlarına bildirmeniz gerekir. Çünkü onlar sitenize geldiğinde robots.txt dosyanıza bakar ve burada sitemap yolunu ararlar. Bulamazlarsa kendilerince tarama yapmaya başlarlar. Robots.txt dosyanıza eklemek birçok bota yol gösterecektir. Ancak doğrudan arama motorlarına ait yönetici araçlarını kullanmak daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

En çok kullanılan arama motoruda Google olduğuna göre ilk olarak sitenize ait olan site haritasını ona göndermelisiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki sıralmayı izleyebilirsiniz.

Google Search Console’ a site haritası gönderme adımları

Site haritasının “gönderilmesi”, Google’a site haritasını sitenizin neresinde bulacağınızı bildirmek anlamına gelir. Google’ a bir site haritasını gerçekten yükleyemezsiniz.

Bildirme işleminden önce sitenizin yayına hazır olduğundan yani insanlar ile buluşmaya hazır olduğundan ve site haritanızın kurallara uygun olarak hazırlanıp erişime açık olduğundan emin olun.

  1. Google Search Console’ da oturum açın. Hesabınız yoksa önce kayıt olun.
  2. Soldaki menüden Site haritaları bağlantısına tıklayın.
  3. Açılan pencerede Yeni bir site haritası ekleyin başlığı altında bulunan alana site haritanızın URL’ sini ekleyin
  4. Son olarak Gönder butonuna tıklayın.
Google Search Console’ a XML site haritası ekleme işlemi

Hepsi bu kadar! Google Search Console’ a XML site haritası ekleme işlemini tamamladınız.

Gönderme işleminden sonra en kısa zamanda bot sayfalarınızı taramaya başlayacaktır. Tabi bütün sayfalarınızın taranması biraz zaman alacaktır.

İlk gelen bot sayfalarınızı daha kabaca inceleyecek ardından farklı botlar daha detaylı inceleyecektir.

Tarama işlemleri sonrasında sayfalarınızın tarama durumlarını Search Console üzerinden izleyebilirsiniz. Ayrıca Google aramaya site: //example.com örneğini kendi sitenize uygun olarak yazarak index alan sayfalarınızı görebilirsiniz.

Botlar için site haritası oluşturduktan sonra ziyaretçi site haritası oluşturmayı düşünmelisiniz. Bu insanların sitenizde aradıklarını daha kolay bulmalarını, sitenizi tanımlarını ve gezinmelerini kolaylaştırır.

2 adet yorum