Webtium
Google Search Console
Webtium » SEO » Google Search Console

Google Search Console

Google Search Console web sitenizin Google arama dizinindeki durumu hakkında bilgi, araç ve öneriler sunan ücretsiz bir web hizmetidir.

Google Search Console, Gmail hesabı olan web sitesi sahiplerine, sitelerinin Google arama dizinindeki durumu hakkında temel bilgiler ve bazı araçların sunulduğu ücretsiz bir web hizmetidir.

Eski adı Google Web Yöneticisi Araçları veya Google Webmaster Tools’ dur. 20 Mayıs 2015′ de ismi Google Search Console(GSC) olarak değiştirilmiştir.

Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize, yönetmenize ve sorunları gidermenize yardımcı olur.

Web sitelerinin kolayca Google dizinine eklenmesini, kontrol ve optimize edilmesinde rol oynar.

İçerdiği araçlar ve raporlar hem sitenizin arama trafiğini ve performansını ölçmenize hem de sorunlarını çözmenize yardımcı olarak Google Arama sonuçlarında en güzel şekilde görünmesini sağlar.

GSC web sitesi sahipleri veya yöneticilerinin en çok önem vermesi gereken SEO aracıdır. Çünkü bir nebze de olsa Google gözünden sitenize bakmanızı sağlar.

Diğer SEO araçları değerlendirmeye ait bir çok detay sunar. Ancak veri, puan ve kriterleri varsayımlara dayanmaktadır. Search Console veri kaynağı ise doğrudan Google dizinidir.

Sitenizi Search Console’ a eklemek oldukça basit bir işlemdir ve ilerleyen kısımlarda bunun hakkında bilgi vermeye çalışacak olsamda önemli kısım; veri toplama sonrasında size sunulanları nasıl sitenizin faydasına kullanabileceğinizdir.

Siz sitenisi eklemeseniz bile Google onu keşfedecek ve veri toplamaya başlayacaktır. Ancak bu verilere erişebilmenin yolu sitenizi eklemektir.

Google Search Console’ a kayıt

GSC kayıt adresine giderek ve kayıt olabilirsiniz. Ardından mülk yani sitenizi ekleyin ve siteniz taranmaya hazırsa site haritanızı gönderin. Yaklaşık bir hafta içinde verileriniz hazır olacaktır.

İçeriğinizi Google’a ekleme

Site haritalarını ve istediğiniz URL’ leri GSC’ ye gönderin. Sitenizin Google’daki görünümünün güncel olduğundan emin olmak için dizin kapsamınızı inceleyin.

Arama analizi ile içeriğinizi optimize edin

Performans raporları ile hangi sorguların kullanıcıları sitenize getirdiğini, ilgili anahtar kelime ile aramalarda kaç defa listelendiğini görebilirsiniz. Sitenizin Google Arama’daki konumunu, gösterimlerini ve tıklamalarını analiz edebilirsiniz.

Sorunlarla ilgili uyarılara bakın ve sitenizi düzeltin

Google, sitenizde sorunlar belirlediğinde e-posta uyarıları verir. Hangi URL’ lerin bu sorunlardan etkilendiğini görebilirsiniz. Ayrıca sorunları çözdüğünüzde Google’a haber verebilirsiniz.

Google Search Console’ un sunduğu bazı özellikler

 • Site haritası göndermek ve kontrol etmek,
 • Sayfaların dizine eklenme durumlarını gösterir.,
 • Siteye verilen bağlantıları, bilinen adıyla backlinkleri listeler.
 • Robots.txt dosyasını görüntüler.
 • Googlebot’ un taramada zorluk çektiği sayfaları gösterir.
 • Sitenin hangi arama sonuçlarında kaç defa listelendiğini ve tıklama oranlarını gösterir.
 • Site bağlantısının dizinde hangi şekilde görüntüleneceğini seçebilmenizi sağlar.(https://www.webtium.com veya https://webtium.com)
 • Bazı arama sonuçlarından sitenize ait sayfayı kaldırmanızı sağlar.
 • Siteye Google tarafından verilen cezaları gösterir.
 • Mobil uyumluluk durumunu gösterir.
 • Sayfaların yüklenme hızına dair raporlar,

Google tarafından web sitesi sahiplerine sunulan faydalı ücretsiz araçlardan en önemlileri Search Console ve Analytics’ dir. Siteniz hakkında veri toplamak ve raporlar edinerek iyileştirmeler yapmak istiyorsanız yani sitenizin arama performansını artırmayı amaçlıyorsanız öncelikle Google Search Console ile başlamalısınız.

Kaynaklar

 • Webmaster hakkında sayfası
 • WikiPedia

Yorum Ekle