Webtium

İnternet hakkında kısa bilgi

Kısaca tanımlamak gerekirse, internet dünya çapındaki en büyük iletişim ağıdır. Milyonlarca küçük ağdan oluşur. Akademik, devlet, askeri ve özel ağları içerir. Bu terim bazen “net” olarak kısaltılır.

İlk ortaya çıkışı Amerika’da 1969 Ekim ayında olmuştur. DARPA tarafından oluşturulan ARPANET internetin ilk halidir. 1990 yılında web, Tim Berners-Lee adındaki İngiliz bilim adamı tarafından CERN de bulunmuştur. Bu tarihten itibaren kişisel kullanım hız kazanmaya başlamıştır.

World wide web, internetin en büyük servislerinden biridir. 30 milyonun üzerinde web sitesi bulunur. Tüm dünyada milyarlarca insan tarafından kullanılır. Web dışında FTP, IRC, Gopher, e posta gibi internet servisleri de bulunur.

İnternet, elektronik posta , çevrimiçi sohbet , dosya aktarımı ve bağlı web sayfaları gibi birçok şeye erişim için kullanılır. Haliyle bir bağlantı aracıdır. Web siteleri içinde bloglar, ticari siteler, forumlar gibi daha bir çok web sitesi türleri bulunur. Bunlar aksi ayarlanmadıkça herkes tarafından görüntülenebilir. Worl wide web herkesin görebileceği açık bir yapıya sahiptir.

İnternet erişimi için internet servis sağlayıcılar tarifelerine göre ücret ödenmektedir. Bağlantı büyük oranda telefon hatları üzerinden sağlanır. Bağlantı modem denilen cihazlar ile sağlanır. ADSL, VDSL, fiber internet gibi farklı hızlarda bağlantı çeşiştleri vardır. Fiber internet en hızlı bağlantı seçeneğidir. Ayrıca GSM operatörleri de vardır. GSM 900, UMTS2100, LTE800, LTE900, LTE1800, LTE2100, LTE2600 bağlantı türlerini kullanırlar. Kablosuz olarak mobil cihazların internete bağlanmasını sağlarlar.

Günümüzde bu mobil hatlar daha yoğun kullanılmaktadır. 3G, 4G, 4,5G ve daha yeni teknolojiler ile bağlantı hızı artmaktadır. Bu anlık aktarılabilen data miktarını artırır. Haliyle video gibi yüksek boyutlu dosyalar daha hızlı okunabilir. Mili saniyeler içinde yüksek boyutlu siteler görüntülenebilir. İnternet iletişimi faks, telefon, mektup vs. gibi diğer yollara göre çok daha hızlı ve ucuz hale getirmiştir.

İnternet iletişimi kolaylaştırdı ancak iletişim bazen tehlikeli olabilir. İnsanlar internet ile gizli bilgi gönderir ve bazen başkaları bu bilgiyi çalabilir. Ayrıca insanlar tehlikeli tavsiyeleri, yalanları yaymak için kullanabilirler. Dolandırıcılık amaçlı kullanabilirler veya insanları kandırabilirler.

Kötü yanları kadar oldukça faydası da vardır. İnternetin temel kullanım alanı iletişim ve haberleşmedir. Dünyanın her yerinden haber ve bilgiye ışık hızında erişebiliriz. Hiç gidemeyeceğimiz yerleri görme imkanı verir. Dünyanın öbür ucundaki bir kütüphanede tarama yapabilir, müze ve sergileri gezebiliriz.

Elektronik ticaret pazarlama konusunda yeni imkanlar açmış, alışveriş alışkanlığı değişmeye başlamıştır. İnternet reklamları tanıtıma yeni bir boyut getirmiş, çevrimiçi davranışsal reklamcılık ortaya çıkmıştır. Ticaretle uğraşanlar ithalat ve ihracat bağlantılarını internet üzerinden sağlayabilirler. Böylece maliyetlerini azaltabilirler.

Türkiye 12 Nisan 1993 tarihinde ilk bağlantısı ile internet ile tanışmıştır. İlk bağlantı denemeleri ODTÜ ve Ege üniversiteleri üzerinden denendi. Sonra diğer üniversiteler bu ağa dahil edildi. Bu yıllarda sadece TÜBİTAK ve üniversitelerin kullanımına izin veriliyordu. İnternete bugün isteyen herkes, seçtiği internet servis sağlayıcı kuruluş üzerinden bağlanabilmektedir.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.