Webtium
Webtium » İnternet » İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı

İnternet reklamcılığı, çevrimiçi pazarlama, dijital reklamcılık veya web reklamcılığı olarak da bilinen çevrimiçi reklamcılık, ürünleri ve hizmetleri izleyicilere ve platform kullanıcılarına tanıtmak için interneti kullanan bir pazarlama ve reklamcılık biçimidir.

Çevrimiçi davranışsal reklamcılık, e-posta pazarlamasını, arama motoru pazarlamasını (SEM), sosyal medya pazarlamasını , birçok görüntülü reklam türünü ( web banner reklamcılığı dahil ) ve mobil reklamcılığı içerir. Reklamlar, programatik reklamcılık olarak bilinen birden çok web sitesinde, medya hizmetlerinde ve platformlarda çalışan otomatik yazılım sistemleri aracılığıyla giderek daha fazla sunulur.

Diğer reklam medyaları gibi, çevrimiçi reklamcılık da sıklıkla, reklamları çevrimiçi içeriğine entegre eden bir yayıncıyı ve reklamların yayıncının içeriğinde görüntülenmesini sağlayan bir reklam vereni içerir. Diğer potansiyel katılımcılar, reklam metnini oluşturmaya ve yerleştirmeye yardımcı olan reklam ajanslarını, reklamı teknolojik olarak sunan ve istatistikleri izleyen bir reklam sunucusunu ve reklam veren için bağımsız tanıtım çalışmaları yapan reklam ortaklarıdır.

2016 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İnternet reklamcılığı gelirleri, kablolu televizyon ve televizyon yayıncılığı gelirlerini geride bıraktı. 2017’de, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İnternet reklamcılığı gelirleri, 2016’daki 72.50 milyar dolarlık gelire göre %14’lük bir artışla 83,0 milyar dolar oldu. Amerika Birleşik Devletleri, televizyon harcamalarından (70,4 milyar dolar) yaklaşık 54,8 milyar dolar daha yüksek.

Birçok yaygın çevrimiçi reklamcılık uygulaması tartışmalıdır ve sonuç olarak giderek daha fazla düzenlemeye tabidir. Birçok internet kullanıcısı çevrimiçi reklamcılığı yıkıcı bulur ve çeşitli nedenlerle giderek daha fazla reklamları engellemeye çalışır. Çevrimiçi reklam gelirleri , diğer yayıncıların gelir akışlarının yerini yeterince alamayabilir. Düşen reklam geliri, bazı yayıncıların içeriklerini ücretli hale getirmesine sebep oldu.

İnternetin ilk günlerinde çevrimiçi reklamcılık çoğunlukla yasaktı. Örneğin, İnternet’in öncül ağlarından ikisi olan ARPANET ve NSFNet , ağın “kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından ticari faaliyetler için kullanılmasını” yasaklayan “kabul edilebilir kullanım politikalarına” sahipti. NSFNet, 1991 yılında ticari kullanım yasağını aşamalı olarak kaldırmaya başladı.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Online_advertising

Yorum Ekle