Webtium
Webtium » İnternet » İnternet uygulamaları nelerdir? Web, e-mail, IRC, FTP..

İnternet uygulamaları nelerdir? Web, e-mail, IRC, FTP..

İnternet uygulamaları arasında en çok internete girmek ile eşdeğer görülen hizmet web dir. İnternete giriyorum, internet kullanıyorum diye tabir edilen şey aslında internet bağlantısı sayesinde aşağıdaki uygulamalardan birinden faydalanıldığı anlamına gelir.

Web, e-posta, IRC, FTP, Gopher, Telnet gibi internet üzerinden erişim sağlayabileceğiniz internet uygulamaları listesi ve tanımları.

Web

World Wide Web (www veya web) belgeler ve diğer web kaynaklarının  URL’ler (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri) tarafından tanımlandığı, köprü metin bağlantılarıyla birbirine bağlandığı ve internet üzerinden erişilebileceği bir bilgi alanıdır.

E-posta

E-Posta (e-mail), internetin posta sistemidir. E-Posta bireylerin bir veya birden fazla alıcıya mesaj yollamasına olanak verir. Günümüzde modern e-posta servisleri e-posta mesajlarına ses, video ve grafiklerin eklenmesine olanak vermektedirler. Örneğin GMail, Outlook.

Telnet

Telnet, bir kullanıcının İnternet üzerinden başka bir bilgisayara sanki oradaymış gibi bağlanmasına olanak veren bir sistemdir.

IRC

Internet Relay Chat veya IRC (Türkçe: İnternet Aktarmalı Sohbet), İnternette en çok kullanılan protokollerden bir tanesidir.

1988 yılında Finlandiya’da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılmıştır. Günümüzde IRC dünyanın hemen her yerindeki insanların kullandığı bir platform haline gelmiştir. IRC temelde bir istemci sunucu ağıdır.

FTP

Dosya aktarımı (File Transfer Protocol) iki bilgisayar arasında dosya aktarımına olanak sağlayan bir sistemdir.

Gopher

İnternet’teki farklı bilgisayarlarda bulunan dizinleri ve dosyaları gösteren ve kullanıma sunan metin-tabanlı bir sistemdir.

Gopher University of Minnesota’ da geliştirilmiş ve webden önce kullanıma sunulmuş bir sistemdir. Web ortaya çıktıktan sonra bu sistem yavaş yavaş kullanımdan kaldırıldı.

Gopher sisteminde, kullanılan programda adres ilgili ekrana girildikten sonra gelen ekranda bulunan menüden seçim yapılır.Yeni menüde ihtiyaca uygun yeni bir seçim yapılır. Bu seçim işlemi aranan bilgiye ulaşılana kadar devam eder. Gopher, hiyerarşik menü sistemine dayanan bir bilgi bankasıdır.

Yorum Ekle