Webtium
İnternetin faydaları » Yararlı yönleri ve hayatımıza getirdikleri

İnternetin faydaları » Yararlı yönleri ve hayatımıza getirdikleri

İnternetin faydaları, internetin yararları ve hayatımıza getirdiği kolaylıkları bir liste halinde bu makalede yer vermeye çalıştık.

İnternet bilgisayarların haberleşmesi için kullanılan en geniş ağdır. Diğer tüm teknolojilerde olduğu gibi internetin bulunma sebebi insan hayatını kolaylaştırmaktır. Bu sebeple bilgisayar haberleşmesi ile alakalı tüm alanların gelişmesine doğrudan etkisi olmuş ve insan hayatına fayda sağlamıştır.

İnternetin faydaları nelerdir?

  • İnternet faydaları arasında en bilindik olan tüm bilgilere kolayca ulaşılabilmeyi sağlamasıdır. Bilgiye hızlı erişim öğrenme ve eğitim üzerinde oldukça faydalı olan gelişmeler sağlamıştır.
  • Görülemeyen veya gidilemeyen yerler hakkında her türlü inceleme ve araştırma yapılabilmesini sağlar.
  • Sosyal siteler sayesinde yeni insanlar ile tanışma fırsatları doğar. Bu yüzden çevre genişler ve dünyanın her yerinde tanıdık bir yüz olabilir.
  • Müzik, video, film gibi medyalar ve oyunlar sayesinde eğlenceli vakit geçirmemizi sağlar.
  • İnternet sadece insanları değil ülkeleri de birbirine bağlayan, hızlı iletişim kurmalarına olanak sağlayan bir mecradır. Bu sayede iletişim olabildiğince seri ve zaman kaybı olmaksızın gerçekleşebilmektedir.
  • En önemli yararlarından bir tanesi de engelli insanların evlerinden çıkmadan rahat ve istedikleri pozisyonda eğitim, iş veya eğlence imkânlarını sağlamasıdır. Birçok insanın bu sayede, mevcut rahatsızlıklarından dolayı onların en yakın dostu internet olmuştur.
  • Sosyalleşmek istemeyen insanlarında bir zaman sonra en iyi arkadaşı olabilir. Çünkü film ve oyun oynayarak kimseyi görmeyip kimseyle muhatap olmadan fakat yine bir insanla oyun oynama fırsatı bulabilirler. Sinema filmlerini izlemek içinde insanlarla bir araya gelmek zorunda kalmazlar.
  • Bazı kasaba, köy ve yörelerde okula veya iş yerlerine kışın zorlu şartlarında ulaşım zorluğu yaşanabilir. Öğrencilerin eğitim hizmeti alabilmeleri, işe gidemeyen çalışan sınıfının evinden işlerini takip ve devamlılığı içinde internet eşsiz bir buluştur. Ebeveynlerden daha çok okul eğitimini devam etmesi zorunlu öğrenciler için daha çok önem teşkil eder. Derslerinden geri kalmadan öğrenimlerine devam edebilirler. Görüntülü konuşma sayesinde canlı ders imkânları, bire bir sözlü eğitim veya sınavlarını rahatlıkla alma imkânı bulabilirler.
  • Bir diğer faydası ise meslek sahibi olmak isteyen kişilerin her hangi bir kuruma ödeme yapmadan başlangıç seviyesine yükselebilecek kadar bilgi sahibi olmalarını sağlar. Eğitim durumlarını istedikleri iş bölümünde başlangıç yapabilecek duruma getirebilir. Hatta bu sayede az da olsa para kazanma imkânı doğar ve düşükte olsa bir gelir elde etme fırsatları olur.
  • E ticaret ile yapılan alışveriş ve diğer yöntemler ile para kazanmayı sağlar.

Bulunduğu günden itibaren internetin faydaları insan hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Doğru ve bilinçli kullanım ile bir çok yarar sağladı. Tabi bunun yanında yanlış ve kötüye kullanım sebebiyle internetin zararları yönleri de ortaya çıktı.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.