Webtium

İnternetin zararları

İnternetin zararlını bilgisayarlar ve insanlar üzerindekiler olarak ikiye ayırabiliriz. Bilgisayar grubunda bütün internet bağlanma yetisi olan elektronik cihazlar bulunmaktadır.

İnternetin insanlar üzerindeki zararlı etkileri

İnternetin zararları günümüzde birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmalar sonucunda artık çoğu kişi tarafından bilinen; asosyallik, aile ve arkadaşlık ilişkileri gibi sosyal bağların azalmasına, ruh sağlığında bozulmalara sebep olabilmektedir.

Ayrıca telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazların aşırı kullanılması özellikle göz rahatsızlıklarına, boyun ve bel omurga sorunlarına,  el ve bileklerde kendini gösteren anatomik ve fizyolojik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

İnternetin gereksiz kullanımı özellikle en verimli çağlarını yaşayan gençlerin son derece değerli olan zamanlarını boş yere harcayarak vakit kaybına sebep olmaktadır. Makul sürelerde ve faydalı şeyler yapmak için internet kullanmak vakit kaybını engelleyebilir.

Zararlı oyunlar oynamak insanları gerçek hayattan koparma seviyesine sürükleyebilir ve oyun içinde bulunan şiddeti gerçek hayatlarına yansıtmalarına sebep olabilir. Zararları eklenmeye devam edecek!

İnternetin bilgisayarlar üzerindeki zararlı etkileri

İnternet insanlara faydalı olmak amacıyla kurulmuş olsa da çeşitli yazılım tehlikelerini de beraberinde getirdi ve özellikle virüsler, trojanlar gibi zararlı yazılımların bilgisayarlar üzerinde yayılmasına doğal bir zemin hazırladı.

Bilgisayarları internetten gelebilecek tehditlere karşı korumanın en etkin yolu anti-virüs, anti-casus yazılımları ve güvenlik duvarı yazılımları kullanmaktır. Norton, Kaspersky, McAfee gibi günümüzdeki birçok ticari güvenlik yazılımı bu üç korumayı da içerir.

Ancak zararlı yazılımlardan korunmak sadece güvenlik yazılımları kullanmakla bitmiyor. Bilgisayar yada mobil cihaz işletim sistemleri ve kullanılan programların güncel tutulması koruma için gerekli işlemlerin başında yer alıyor.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.