Webtium
Joomla nedir? Ne tür siteler yapılabilir?

Joomla nedir? Ne tür siteler yapılabilir?

Joomla! web siteleri, bloglar ve güçlü çevrimiçi uygulamalar oluşturabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir (İYS).

Joomla nedir diye merak edenler için kısaca özetleyelim. Joomla! popüler web sitesi kurma platformlarından birisidir ve Joomla ile bloglar dahil olmak üzere bir çok türde web sitesi hazırlayabilirsiniz.

Bu makalede popüler CMS ler arasında sıkça karşınıza çıkacak olan Joomla hakkında kısa genel bilgiler bulabilir ve ne türde siteler kurabilceğinizi öğrenebilirsiniz.

Joomla nedir?

Joomla! web siteleri, bloglar ve güçlü çevrimiçi uygulamalar oluşturabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir (İYS). Kolay kullanımı ve genişletilebilir olması dahil olmak üzere birçok özelliği ile Joomla! en fazla tutulan web sitesi, portal yazılımlarından biridir. Hepsinden iyisi, [su_label type=”warning”]Joomla! [/su_label]herkesin özgürce ulaşabilebileceği açık kaynak bir çözümdür.

Joomla nedir sorusunu cevapladıktan sonra Joomla isminin nereden bulunduğunu açıklayalım. Joomla kelimesi Doğu Afrika dillerinden biri olan Swahili’ de geçmekte olup “birlikte, bütün” gibi manalara gelir. 2005 senesinde 1.0 versiyonu ilk defa kullanıcılarla tanışmıştır. 3.7.2 versiyonu 2017 yılında yayında olan güncel sürümüdür. Joomla! CMS, 2005 yılında Mambo çatalı olarak kurulduğundan bu yana çok sayıda ödül kazandı. Ödüllerini genelde PHP kullanan açık kaynak en iyi CMS seçilmesinden dolayı aldı.

Kasım 2016 itibarıyla 81 milyon kez indirilen Joomla!’ nın web sitesi kurulumlarında WordPress ten sonra en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

Joomla alt yapısında neler bulunur?

Bir çok açık kaynak CMS gibi Joomla da PHP programlama dili ve MySQL veritabanı sunucusu kullanır. Türkçe dahil bir çok dili destekler.

Joomla uzantıları, Joomla web sitelerinin işlevselliğini genişletir. Uzantıların tipleri : bileşenler, modüller, eklentileri, şablonlar, diller, kütüphaneler, dosyalar ve paketler olarak sıralayabiliriz. Bu uzantıların her biri belirli bir işleve sahiptir.

Çekirdeğinde bulunan özellikler ile eklenti kurulumu yapmadan modüllerin çoğaltılabilmesi, dahili cache desteği ve yönetim panelinden siteyi yayına kapatıp açabilme WordPress e göre ilk akla gelen farkları.

Joomla ile ne türde web siteleri yapılabilir?

Joomla! tüm dünyada her şekilde ve boyutta güçlü web siteleri için kullanılmaktadır. Hangi web sitesi türleri Joomla ile oluşturulabilir? Örneğin:

  • Şirket web siteleri ya da portalları,
  • Şirket iç ve dış ağları,
  • Çevrimiçi haber bültenleri, gazeteler ve yayınlar,
  • e-Ticaret siteleri ve çevrimiçi rezervasyon sistemleri,
  • Devlete ait web siteleri,
  • Küçük iş yeri web siteleri,
  • Ticari amaç güdmeyen organizasyonların web siteleri,
  • Topluluk tabanlı portallar,
  • Okul ve ibadethane web siteleri,
  • Kişisel ya da ailevi sayfalar.

Joomla web sitesi kurmak için nasıl yardımcı olur?

Joomla! kodlama bilen biri olmasanız bile kurulumu ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Web barındırma hizmeti veren firmaların çoğu tek tıklamayla Joomla kurmanıza izin veren hizmet sunar. Bu sayede web sitenizi birkaç dakika içinde kurup yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Web tasarımcısı veya geliştiricisi olarak Joomla’nın kullanımı çok kolaydır ve müşterileriniz için hızlı bir şekilde siteler oluşturabilirsiniz. Sonrasında müşterilerinize vereceğiniz eğitimle kendi sitelerini kendileri kolayca yönetmelerini sağlayabilirsiniz.
Joomla  genişletilebilir ve binlerce (+7800) uzantı çoğu ücretsiz olarak GPL lisansı altında olmak üzere Joomla! Eklentiler Dizini (JED)’ nde yayınlanır.

Joomlashine tarafından yayınlanan bir infografikte sayılarla Joomla anlatılmış yeni başlayan yada CMS kararı vermeye çalışanlara yararı olabilir.

Rakamlarla Joomla!
Rakamlarla Joomla!

Joomla içerik yönetim sistemi WordPress ten sonra en çok tercih edilen web sitesi kurma platformlarından biridir. Başlangıçta yönetim paneline alışması zor olabilir ancak kendi artıları bulunur. Bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız Joomla ya göz atmanız faydanıza olabilir.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.