Anasayfa » İnternet » Localhost nedir? Nasıl çalışır? Tüm merak edilenler

Localhost nedir? Nasıl çalışır? Tüm merak edilenler

Localhost nedir? kısaca: Localhost, bir programın çalışmakta olduğu bilgisayarı belirten isimdir. Bilgisayarın TCP/IP protokolleri üzerinden kendisine erişmesini sağlamak için kullanılır. Localhost’ a tanımlanmış IPv4 adresi ise 127.0.0.1 dir.

Localhost, kişisel bilgisayarlar üzerinde web sitesi tasarımı, web site yazılımı denemeleri, web geliştirme yapanların en sık kullandığı terimlerden biridir. Ancak genelde yanlış tanımlanır. Peki nedir bu localhost?

Localhost nedir?

Localhost bazen WAMP, XAMPP yada EasyPHP gibi paket programlar ile eş anlamlı gibi kullanılsa da bu da hatalı bir tanımlamadır. Bu programlar bilgisayara tanımlı diğer IP adresleri ile yayın yapabildiği gibi localhost kullanarak da yayın yaparlar.

Localhost nedir? Tanımı: Localhost, bir programın çalışmakta olduğu bilgisayarı belirten isimdir. [1] [2]

Localhost’ a tanımlanmış IPv4 adresi 127.0.0.1 dir ve TCP/IP üzerinden bilgisayarın kendisine erişmesini sağlamak için kullanılır.

Localhost nedir, ne anlama gelir, ne demektir kısaca açıkladıktan sonra çalışma mantığını hakkında bilgi vermek tanımı netleştirecektir.

Localhost nasıl çalışır?

İki bilgisayarın iletişiminde TCP/IP protokolleri çerçevesinde veri paketleri alınıp gönderilir. Bu paketler içeriğinde esas bilgi yanında alıcı ve gönderenin IP adreslerini de barındırır.

Bilgisayarlar ağ üzerinde gönderilen paketlerin hangilerinin kendisine ait olduğunu anlamak için paket içindeki adreslere bakar. Kendilerine ait olan paketleri alarak cevap verirler.

Bu durum aynı yada farklı ağlar üzerinde bulunan farklı IP adreslerine sahip bilgisayarların iletişiminde sorun teşkil etmez.

Örneğin 192.168.1.1 IP adresine sahip bilgisayar aynı ağda bulunan 192.168.1.2 IP adresli bilgisayar ile kolayca TCP/IP protokolleri ile haberleşebilir. Ağ kartına gelen paketlerin hangilerinin kendine ait olduğunu kolayca ayırıp cevap verebilirler.

Ancak bir bilgisayarın içerisinde bulunan donanım ve yazılımların yine aynı bilgisayar içerisindeki bir donanım yada yazılım ile güvenli bir şekilde iletişime geçmesi için ağ üzerindeki IP adresinden farklı bir adrese gerek duyulmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak içinde 127.0.0.0/8 adres bloğu tahsis edilmiş ve localhost olarak tanımlanmıştır.

Bilgisayarın TCP/IP üzerinden kendisine erişmesini sağlamak için oluşturulan localhost bloğu üzerinden iletişimi kontrol etmek için de geri döngü (loopback) aygıtı adı verilen sanal bir ağ kartı oluşturulmuştur.

Sanal ağ kartı sayesinde giden veriler 127.0.0.1 adresi üzerinden bilgisayarın kendisine yönlendirilir. Böylece gönderilen veri paketlerinin bilgisayarın mevcut bulunduğu ağa çıkmadan kendine geri döndürülmesi haliyle bilgisayarın kendi içinde güvenle haberleşmesi sağlanmış olur.

Örneğin : Bilgisayarınıza web sitesi tasarımlarınızı geliştirmek için WAMP Server kurulumu yaptığınızı varsayalım. WAMP Server paketi içinde bulunan Apache web sunucusu ile web sayfalarınız ön tanımlı olarak localhost:80 portu üzerinden yayınlanmaya başlar.

Tarayıcınıza localhost yazdığınızda tasarımını yaptığınız web sayfalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Burada web tarayıcınız ve Apache sunucusu için localhost sizin bilgisayarınızdır. Tarayıcı aracılığı ile talep ettiğiniz istek modeme ulaşmadan yine sizin bilgisayarınızda bulunan Apache tarafından cevaplanır.

Localhost IP adresi 127.0.0.1

Bu adres, yerel sunucu kimliği olarak geçer ve 127.0.0.1 şeklindedir. Burada bulunan 127 sayısı bir özel ağ alanıdır. Bu adres değişmez ve tüm bilgisayarlar için geçerli ve aynıdır. Bilgisayar donanımları arasında iletişim kurulmasını mümkün kılar.

Modem ile internete bağlı sıradan bir bilgisayarda kendini ağa tanıtan bir IP adresi bulunur. Genelde 192.168.1.2 gibi bir adrestir. Bu adres ile modem vasıtasıyla internet bağlantısı sağlanır.

127.0.0.1 nedir?

127.0.0.1 yerel bilgisayarı tanımlayan localhost için ayrılmış IPv4 IP adresidir.

Localhost nasıl açılır?

Localhost nasıl açılır? Localhost nasıl kurulur? gibi sorular ile kastedilen aslında Apache veya IIS gibi bir web sunucusu programın bilgisayara kurulumu ve localhost üzerinden http isteklerine cevap vermesinin nasıl sağlanacağıdır.

Apache veya IIS programlardan biri bilgisayarınıza kurulu ve çalışıyor ise localhost üzerinden yayın açık demektir. Üzerinde çalışılan web sayfaları sadece HTML, CSS, JavaScript ile oluşturulmuşsa Apache gibi bir web sunucu programı yeterlidir.

Ancak sayfalar PHP dili ve MySQL veritabanı bağlantıları içeriyorsa PHP yorumcusu ve MySQL sunucusuna da ihtiyaç olacaktır. Bunun içinde Apache yanında PHP ve MySQL server programlarına ihtiyacınız var demektir. Tavsiye ettiğimiz programları kurarak localhost da çalışmaya başlayabilirsiniz.

Localhost kurulumu

Localhost kurulumu yapmak (esasında local web sunucusu oluşturmak) için temel ihtiyacı ve daha fazlasını karşılayan ücretsiz paket programlar mevcuttur.

Localhost programı

Localhost programı arayanlar için işletim sistemine uygun en iyi paket programları aşağıda listeledik. İşletim sisteminize uygun programlardan birini seçerek localhost kurulumu yapabilirsiniz.

Windows için localhost programları

Windows bilgisayarlar için Wamp Server, XAMPP, AppServer ve WebMatrix  en yaygın kullanılan en iyi localhost programları içinde yer alır. easyphp localhost için kullanılan bir diğer programdır. Bu programlardan birinin kurulmasından sonra web sayfalarının yayınlanacağı yerel bir sunucu oluşturulabilirsiniz.

Kişisel bilgisayarınıza aşağıdaki kurulumlardan birini yaparak web geliştirme ortamına dönüştürebilir ve localhost çalışmalarına başlayabilirsiniz. Önerilerim sırasıyla;

XAMPP mı Wamp mı kullanmalıyım?

Benim tavsiyem XAMPP olacaktır. Neden?

  1. Linux ve Windows desteği bulunur.
  2. Apache Friends tarafından açık kaynaklı ve ücretsiz geliştirilir.
  3. Yönetim paneli kullanımı oldukça basittir.
  4. İleride Java ya merak salarsanız dahili Tomcat desteği vardır.
  5. Bitnami modülü sayesinde Joomla!, Drupal ve WordPress’i yükleyerek PHP uygulamalarının geliştirilmesini büyük ölçüde kolaylaştırır.
  6. Her bilgisayar için geçerli olmayabilir ancak ikisinide deneyen biri olarak XAMPP ın daha kararlı çalıştığını düşünüyorum.

Linux için localhost programları

Linux işletim sistemleri için ise LAMP ve XAMPP paketleri kullanılabilir.

Localhost kullanımı

Localhost kullanmayı öğrenmek için bu makaledeki temel bilgilere (Localhost nedir nasıl çalışır) ve gerekli programların yönetim paneline göz atın. Localhost için gerekli programları kurduktan sonra bu programların yönetim paneli üzerinden localhost kullanmaya başlayabilirsiniz.

Localhost üzerine WordPress kurmak localhost programlarını kurduktan sonra ilk merak edilen işlemlerdendir. Bundan önce bir vakit PHP örnekleri üzerine çalışmak da faydalı olacaktır.

Localhost nerede

Tarayıcıya localhost yazarak yayında olan sayfalara erişebilirsiniz.

Localhost da yayınladığınız dosyaları görmek için kullandığınız localhost programı dosyalarına göz atın.  XAMPP için htdocs klasörüne, WAMP için www klasöründe bu dosyaları bulabilirsiniz.

Localhost giriş: Tarayıcıdan localhost erişimi

Localhost, “local” kelimesinden de anlaşılacağı üzere yerel ve sınırlı bir sistemdir. Localhost IPv4 adresi olan 127.0.0.1 adresine yada ::1 IPv6 adresine karşılık gelir.

Burada yayınlanan herhangi bir kaynağa yetkisi olmayan hiçbir kullanıcı giremez. Kişisel bilgisayarlarda bulunan Chrome, Firefox gibi web tarayıcılarının adres çubuğuna, http://127.0.0.1 ya da http://localhost yazılarak giriş sağlanabilir.

Doğrudan bu adresler üzerinden erişilen sayfa ise esasen Apache gibi bir web sunucusu programının www yada htdocs klasöründe sunduğu index.html, index.php gibi indeks sayfalarıdır. Tarayıcıdan localhost erişimi için bir bağlantı hatası alıyorsanız bilgisayarınızda web sunucusu programı aktif olmayabilir.

İntranet yayını

Apache web sunucusu varsayılan olarak 127.0.0.1 adresi 80 portunu sinler ve cavap verir. Apache yada IIS bilgisayarın ağ üzerinde tanımlanmış IP adresini dinleyip cevap verecek şekilde değiştirilebilir. Bu durumda aynı ağda olan başka bir bilgisayardan web sunucusunda yayınlanan sayfalara erişilebilir.

Örneğin bilgisayarınızın intranet üzerindenki IP adresi 192.168.1.5 olsun. Apache ayarlarını da 195.16.1.5  adresini dinleyip cevap verecek şekilde ayarlarlayın. Bu durumda ağınızda bulunan başka bir bilgisayarda bulunan tarayıcıya 195.168.1.5 adresini yazdığınızda Apache üzerinden sunulan dosyalara erişilebilir.

Artık bilgisayarınız intranet üzerinde bulunan diğer tüm bilgisayarlar tarafından erişilebilen  web sunucusu vazifesi yapmaya başlamış olur.

Localhost’ un web sitesi tasarımı ve geliştirmesinde kullanımı

Web siteleri bir alan adı ile tanımlanmış ve kendilerine tahsis edilmiş sunucu üzerinden yayınlanırlar. Localhost bu durumda web sitesinin yayınlandığı sunucuyu tanımlar.

Örneğin bir sunucuya WordPress kurulumu yaptığınızı varsayalım. Kurulum sırasında MySQL veritabanına ait bilgiler istenir. Bu bilgilerden birisi hostname dir. Kurulumu yaptığınız bilgisayar (sunucu) üzerindeki MySQL sunucusunu kullanmak istiyorsanız hostname olarak “localhost” yazmanız yeterlidir.

Web sitelerinin sunucu üzerine yüklenip yayınlanmadan önce tasarlama ve geliştirilme aşamaları için test ortamına ihtiyaç duyulur. Bu ortam kişisel bir bilgisayarın web sunucusu haline getirilmesi ile sağlanabilir.

Bir bilgisayara, web sunucusunda bulunması gereken bileşenler yüklenip çalıştırıldığında bir web sunucusu elde edilmiş olur. Gerekli bileşenlerin en önemlisi ve web sayfalarını istemci bilgisayarlara sunan esas program Apache gibi bir web sunucu programıdır.

Web tasarımcıları, yazılımcılar, öğrenciler veya web dünyasına ilgisi olanlar da kodlarını test edebilmek, web teknolojilerini öğrenmek için localhost üzerinde yayın yapan bir web sunucusuna ihtiyaç duyarlar.

Test ihtiyacı bir barındırma hizmeti ile karşılanabilir ancak internet bağlantısı ve ek bir maliyet getirir. Maliyetten ziyade pratik bir geliştirme ortamı sağladığından kişisel bilgisayarlar tercih edilir.

Özellikle PHP, ASP gibi programlama dillerinde yazılmış olan web sayfaları kişisel bilgisayarlarda çalıştırılarak test edilir. Olası yazılım hataları ve açıklar erkenden giderilmiş olur.

Kişisel bilgisayardan internete yayın yapmak

Hosting parası ödemeye ne gerek var, kendi bilgisayarım zaten sürekli açık, sınırsız internet bağlantım da var, web sitemi buradan yayınlasam nasıl olur ? İyi olmaz 🙂

Modemlerde bulunan dış IP adresi, statik IP adresine çevirilerek internete açık web yayını yapılabilir. Bu adrese statik denilmesinin sebebi “değişmeyen” nitelikte olmasıdır. Modem IP’si ise değişebilir özelliktedir. Değişmeyen bir IP adresi ulaşılabilen bir sunucu oluşturur. IP nin sürekli değişmesi sorununu programlar ile halledebilirsiniz. Ama cevabım halen: İyi olmaz.

Sürekli bilgisayarın açık kalması, iyi bir internet bağlantısı gibi gereksinimler gösterdiği için pek fazla tercih edilmez ve tüm bunların sağlanması durumunda bile, yerel sunucu sınırlı sayıda kullanıcıya hizmet verebilecek kapasitedir.

Bu da tasarlanan sitenin çökmesi, çok geç yüklenmesi gibi sorunlara neden olur. Güvenlik konusunda yaşayacağınız sorunlar ise başlı başına bir kitap konusu. Tüm bu sorunlara rağmen başarıp yayın yapanlar mutlaka vardır ancak bir web sitesinin yeri bir web sunucusudur.

Sonuç

WordPress internet sitesi kurmak isteyenler, PHP, HTML kodlama ile uğraşanlar hosting almadan yani internet ortamına açılmadan önce denemelerini localhost üzerinde yaparlar. Wamp, XAMPP gibi programları bilgisayara kurduktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Tarayıcınıza localhost yada 127.0.0.1 yazarak sayfalara ulaşabilir internet ortamında nasıl görüneceklerine bakabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. Wiki * https://en.wikipedia.org/wiki/Localhost
  2. Hostinger * https://www.hostinger.com/tutorials/what-is-localhost

“Localhost nedir? Nasıl çalışır? Tüm merak edilenler” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir