Localhost programları

Localhost programları Windows, Linux ve MAC OS işletim sistemleri için ayrı paketler halinde sunulurlar. Kurulum paketleri içerisinde Apache, PHP, MySQL, phpMyAdmin ve Perl kurulumlarını içerirler.

Bilgisayarınızı yerel bir sunucu haline getirebileceğiniz bu program paketleri bir yönetim arayüzü de içerirler. Bu arayüz diğer (Apache vs.) kurulumlara ait yapılandırma ve yönetimi kolayca kontrol etmenizi sağlar. Bu makalede kullandığınız işletim sistemine uygun localhost programı tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Windows localhost programları

Windows işletim sistemli bilgisayarlar için  localhost üzerinde PHP, WordPress, Joomla ve HTML denemeleri için kullanabileceğiniz paket programların en tanınmışları WAMP ve XAMPP dır.

Wamp Server

WAMP Server ile Windows işletim sistemi olan bilgisayarınızı bir web geliştirme ortamına çevirebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınız üzerinde HTML, CSS, PHP, MySQL ve JavaScript ile hazırladığınız web sayfalarını, WordPress – Joomla gibi yazılım paketlerini web sunucusuna yüklemeden önce localhost üzerinden yayınlayarak test edebilirsiniz.

  • Wamp Server nedir ?
  • Wamp Server kurulumu

XAMPP

XAMPP en popüler PHP geliştirme ortamıdır. XAMPP  ücretsiz, yüklenmesi kolay Apache dağıtımı olup MariaDB, PHP ve Perl içerir. XAMPP açık kaynak paketi inanılmaz kolaylıkta yüklenilebilmesi ve kullanılabilmesi için ayarlanmıştır.

  • XAMPP kurulumu

EasyPHP

AppServ

AppServ Paketi Apache – PHP – MySQL – phpMyAdmin içerir.

WebMatrix

Microsoft tarafından desteği kaldırıldı. Yerine Visual Studio öneriliyor.

Linux localhost programları

Linux işletim sisteminde kullanabileceğiniz localhost programları.

LAMP

MAC OS localhost programları

Apple MAC OS işletim sistemi üzerinde kullanabileceğiniz localhost programları.

MAMP

MAMP, bilgisayarınıza birkaç saniye içinde yerel bir sunucu ortamı yükler. Ücretsiz olarak gelir ve kolayca kurulur. Ücretli versiyonuda bulunur. MAMP, sisteminizde halihazırda mevcut olan herhangi bir Apache kurulumunu etkilemez. Apache, PHP ve MySQL ‘i bir betik başlatmadan veya herhangi bir konfigürasyon dosyasını değiştirmeden yükleyebilirsiniz. Ayrıca, MAMP ‘ı kaldırmak isterseniz, MAMP klasörünü silmeniz yeterli.

Bu makale faydalı oldu mu?

Konu hakkındaki düşünce ve bilginizi paylaşın