Webtium
Webtium » WordPress » Localhost üzerine WordPress kurulumu » Wamp & XAMPP

Localhost üzerine WordPress kurulumu » Wamp & XAMPP

Localhost üzerine WordPress kurulumu WordPress’ i tanımak yada sitenizi bir sunucu üzerinde çalıştırmadan denemek veya eklenti, tema kurup etkilerini test etmek için gereklidir. Localhost üzerine kurulumun gerçek sunucu üzerine kurulumdan tek farkı sayfalarınıza sadece kurulumu yaptığınız bilgisayar (intranet) üzerinden erişilebilmesidir.

Windows işletim sistemli bilgisayar (localhost) üzerine WordPress kurmak için yapmanız gerekenleri ve kurulumun tüm aşamalarını adım adım bu yazıda bulabilirsiniz. Kurulumdan önce nelere ihtiyacımız olacak kısaca bakalım.

İhtiyacınız olacak programlar ve dosyalar nelerdir?

 1. WordPress Kurulum Paketi
 2. Wamp veya XAMPP programları ( Apache Web Sunucusu, PHP, MySQL, phpMyAdmin için gerekli )
 3. WinRAR gibi bir arşiv yöneticisi. (.zip formatındaki dosyaları ayıklamak için.)

Yukarıdaki üç bileşen kurulumu tamamlamak için yeterlidir ve hepside tamamen ücretsiz olarak sunulur.

WordPress localhost kurulumu için gerekli adımlar

 1. Wamp yada XAMPP programlarından birini bilgisayarınıza kurun.
  • Wamp kurulumu
  • XAMPP kurulumu
 2. WordPress kurulum paketini indirin.
 3. WordPress kurulum paketi içindeki dosyaları gerekli klasöre yükleyin.
 4. WordPress’ in kullanması için bir MySQL veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturun.
 5. WordPress kurulumu için gerekli bilgileri girin ve kurulumu tamamlayın.

Tavsiye » Mauel yapılan WordPress kurulumunun biraz zaman (yaklaşık 20 dk) ve dikkat gerektirdiğini unutmayın. Adımları dikkatli bir şekilde takip ederek çok kısa bir sürede kurulumu tamamlayabilirsiniz.

ADIM 1 Wamp yada XAMPP programlarından birini bilgisayarınıza kurun

WordPress çalışmak için Apache, PHP, MySQL üçlüsüne ihtiyaç duyar. İlk adımın temel mantığı kişisel bilgisayarınızı lokal bir sunucu haline getirmek, PHP dilini yorumlayacak programın kurulumu ve MySQL sunucusunu kurmaktır.

Öncelikle bilgisayarınızın 80 numaralı portu üzerine gelecek olan http isteklerini dinleyip  cevap verecek bir programa ihtiyacınız var ve bunu Apache Web Sunucusu ile yapabilirsiniz. Web sunucuları temelde 80 numaralı portlarına diğer bilgisayarlardan yani istemcilerden gelen http isteklerini dinler ve cevap verirler.

WordPress sayfaları PHP dili kullanılarak kodlanmıştır. PHP dili sunucu tarafında yorumlanır ve HTML kodları içerisine gömülü olarak kullanılır. Sunucunun PHP kodlarını yorumlayabilmesi için Apache Web Sunucusu ile ortak çalışan PHP programı ve modüllerine ihtiyacı vardır.

WordPress kayıtları tutacağı ve gerektiğinde çağıracağı bir MySQL veritabanı kullanır. Bu ihtiyaç için 3306 portunu dinleyip cevap veren MySQL sunucusu programına ve MySQL veritabanları üzerinde işlemlerimizi yapmamızı sağlayan PHP ile yazılmış phpMyAdmin scriptine ihtiyacınız olacak.

Biraz daha zahmetli olsa da bunları ayrı ayrı kurup yönetebilirsiniz. Size tavsiyemiz bu üçlüyü tek yerden kolayca yönetmenizi sağlayan bir program kullanmanızdır. Wamp ve XAMPP ücretsiz olarak sunulan ve basitçe kurup kontrol edebileceğiniz programlardır. Wamp ilk başlayanlar için basit kullanımından dolayı iyi bir tercihtir.

Wamp Kurulumu

 • https://sourceforge.net/projects/wampserver/ adresinden bilgisayarınıza uygun olan (32 bit yada 64 bit) versiyonu indirin. Muhtemelen 32 bit kullanıyorsunuz.
 • İndirdiğiniz kurulum programını çalıştırıp yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayın.
 • Wamp ı başlatın ve tüm servisleri çalıştırın. (Apache, PHP ve MySQL)

Wamp server ile localhost üzerine WordPress kurulumu videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. (Yaklaşık 7 dakika)

Wamp server ile localhost üzerine WordPress kurulumu videosunu

XAMPP Kurulumu

 • https://www.apachefriends.org/tr/index.html adresinden bilgisayarınıza uygun olan versiyonu indirin. Muhtemelen 32 bit kullanıyorsunuz.
 • İndirdiğiniz kurulum programını çalıştırıp yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayın.
 • XAMPP ı başlatın ve tüm servisleri çalıştırın. (Apache, PHP ve MySQL)

XAMPP Kurulumu

Wamp yada XAMPP kurulumunu tamamladıktan sonra web tarayıcınız ile localhost adresini ziyaret edin. Adres çubuğuna localhost yazıp enter tuşuna basmanız yeterli.

Öneri » Wamp için C:wamp/www klasörü içindeki, XAMPP için C:XAMPP/htdocs klasörü içindeki tüm klasör ve dosyaları farklı bir klasöre taşıyın. Sonradan ihtiyaç duymanız durumunda klasör içeriklerini silmek iyi bir tercih olmayabilir. Silmek yerine taşımayı tercih edin.

ADIM 2 WordPress kurulum paketini indirin

Yükleme işlemini başlatmak için önce resmi indirme sayfasından WordPress’ i indirmeniz gerekir . Her zaman WordPress ‘in en son kararlı sürümünü  indirip kurmanızı öneririz. Kurulum paketini indirmek için WordPress resmi site adresi olan wordpress.org alan adını tercih edin.

WordPress kararlı son sürümüne ait kurulum paketini  https://tr.WordPress.org/ adresinden bilgisayarınıza indirin.  WordPress indirme linkine tıkladığınızda yükleme paketi bilgisayarınıza kaydedilir. İndirdiğiniz paketi bulun, muhtemelen “İndirilenler” yada “Karşıdan Yüklemeler” isimli klasörün içindedir. Tavsiyem kurulum dosyasını masaüstüne indirmeniz yada taşımanızdır.

Bu kurulum paketi Türkçe dil dosyalarını da içerir. Kurulumu tamamladığınızda yönetim paneli dahil olmak üzere sitenizin ön ucu yani herkese açık olan kısmı da tamamen Türkçe olacaktır. Site dilini sonradan değiştirebilirsiniz.

ADIM 3 WordPress kurulum paketi içindeki dosyaları gerekli klasöre yükleyin

Kurulum dosyaları zip arşivi şeklindedir yani sıkıştırılmış dosya formatındadır. Dosyaları çıkarmak için WinRAR yada benzeri bir arşiv programına ihtiyacınız olacak.

Bilgisayarınıza kurulu değilse https://www.win-rar.com/predownload.html?L=5  linkinden WinRAR’ indirebilirsiniz. Program bilgisayarınızda zaten kurulu ise yada indirip kurduysanız WordPress dosyalarını gerekli klasöre taşıma işlemine başlayabilirsiniz.

Bu aşamanın amacı WordPress kurulum paketi içinde bulunan “wordpress” isimli klasör içeriğindeki tüm dosyaların Wamp için C:wamp/www klasörün içine, XAMPP için C:XAMPP/htdocs klasörü içine taşınmasıdır. Aşağıdaki adımları takip ederek yada istediğiniz şekilde dosyaları taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz.

 • Wamp için C:wamp/www klasörünü açın, XAMPP için C:XAMPP/htdocs klasörünü açın,
 • WordPress kurulum paketini sağ tıklayarak WinRAR ile açın,
 • “wordpress” klasörü içine girin,
 • Klasör içindeki tüm dosyaları seçin (“ctrl+a” kısayolunu kullanabilirsiniz) ve önceden açtığınız C:wamp/www yada C:XAMPP/htdocs klasörü içine sürükleyip bırakın.

WordPress’ i ana yükleme yapma yada alt klasörde çalıştırma

WordPress’ in localhost üzerinde ana yükleme olmasını yani tarayıcınızın adres çubuğuna localhost yazdığınızda doğrudan WordPress’ e erişmek istiyorsanız, ayıklanan dosyaları

 • Wamp için C:wamp/www klasörü içine,
 • XAMPP için C:XAMPP/htdocs  klasörü içine taşımanız gerekir.

Localhost üzerinde çalışmakta olan başka kurulumlar (örneğin Joomla yada HMTL dosyalarınız) varsa WordPress i alt klasöre kurmayı yada diğer kurulumları kaldırmayı düşünebilirsiniz.

WordPress’ i alt klasörde çalıştırmak için kurulum paketi içinde bulunan “wordpress” isimli klasörü içeriği ile baraber localhost kök klasörü (www yada htdocs) içine taşımanız yeterlidir. Kuruluma devam ederken “localhost/wordpress/”  yolunu kullanmalısınız.

ADIM 4 WordPress’ in kullanması için bir MySQL veritabanı ve kullanıcı oluşturun

Bu aşamada WordPress’ in kullanacağı bir MySQL veritabanı oluşturup ona tam izinlerle bir kullanıcı atamanız gerekiyor. WordPress veritabanı olarak MySQL kullanır. Yazılar, kullanıcılar, url ler, kategoriler gibi birçok tanımlama veritabanı içerisinde bulunan tablolarda kayıtlıdır. WordPress kurulumu son aşamasında veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresine ihtiyacınız olacak. Yapmanız gerekenler;

 1. Tarayıcınızdan localhost/phpmyadmin adresine gidin. Wamp yada XAMPP kurulumunu tamamladıysanız ve programlardan biri düzgün olarak çalışır durumdaysa MySQL veritabanlarınızı yönetmenizi sağlayan phpmyadmin sayfasına gidersiniz.
 2. “Kullanıcı hesapları” linkini tıklayın açılan “Kullanıcı hesaplarına genel bakış” başlıklı sayfada “Kullanıcı hesabı ekle” linkini bulup tıklayın,
 3. “Kullanıcı hesabı ekle” başlıklı sayfada “Kullanıcı Adı:” alanına istediğiniz bir ismi girin örneğin “wpDeneme” , “Ana Makina Adı” nı “yerel” olarak seçin, “Parola” ve “Parola Tekrarı” alanlarına kendi belirlediğiniz bir parolayı girin. “Kullanıcı hesabı için veritabanı” sekmesi altında “” seçeneğini işaretleyin, sayfanın en altında bulunan “Git” butonuna tıklayın.
 4. “Yeni bir kullanıcı eklediniz.” mesajı aldıysanız ekleme işlemi tamamlanmıştır.

MySQL Veritabanı ve Kullanıcı’nı oluşturduktan sonra, oluşturduğunuz veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve kullanıcı şifresini not aldığınızdan emin olun. Yükleme işlemi için bunlara ihtiyacınız olacak.

ADIM 5 WordPress kurulumu için gerekli bilgileri girin

Yükleme işlemini tamamlamak için localhost adresine gidin. Tarayıcınıza localhost/wordpress yazmanız yada “http://localhost/wordpress/wp-admin/setup-config.php” yazmanız ve enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Fark edeceğiniz ilk şey bir mesaj olup size bir wp-config.php dosyanız olmadığını ve bir tane oluşturmanız gerektiğini söylemektedir. Devam etmek için “Başlayalım” düğmesine tıklayın.

wordpress kurulumu mysql veritabanı bilgileri girişi
wordpress kurulumu mysql veritabanı bilgileri girişi

Bu sayfada kurulum için gerekli bilgileri hazırlamanızı isteyen bir mesaj göreceksiniz. Önceki adımda oluşturduğunuz MySQL veritabanınızın ayrıntılarını girin ve “Gönder” düğmesine basın.
WordPress şimdi ayarlarınızın doğru olup olmadığını kontrol edecektir.

wordpress kurulumu kurulum tamamlandı
wordpress kurulumu kurulum tamamlandı

Gerekli tüm bilgileri doğru şekilde girdiyseniz, bir onay ekranı görürsünüz. “Kurulum yap” düğmesine basarak devam edin.

Bir sonraki ekranda, yönetimsel kullanıcı adınız ve yeni sitenizin başlığı hakkındaki bilgileri girmeniz gerekecek. Buna ek olarak, arama motorlarının sitenizi dizine ekleyip eklememesini isteyip istemediğinizi belirtebilirsiniz.

wordpress kurulumu gerekli bilgilerin girilmesi
wordpress kurulumu gerekli bilgilerin girilmesi

Yönetici adı, şifresi ve site bilgilerini girin

Site başlığı olarak istediğiniz bir metin girin. Kullanıcı adı olarak istediğiniz bir isim girin. Parola alanında WordPress tarafından üretilmiş güçlü bir parola göreceksiniz. Sayfayı her yenilediğinizde yeni bir parola getirilecektir. Parola alanına istediğiniz bir parolayı girin. En az bir büyük harf, en az bir rakam ve en az bir özel karakter içermesine dikkat edin. Zayıf bir parola kullanmayı tercih ederseniz “Zayıf parolayı onayla” kutusunu işaretleyin. E Posta kısmına “ornek@ornek.com” formatına uygun bir adres girin. Arama motoru görünürlüğü kısmında localhost üzerinde çalışacağınız için işlem yapmanıza gerek yok. Sonradan bu bilgilerin tamamını WordPress yönetim paneli veya “localhost/phpmyadmin” üzerinden değiştirebilirsiniz.

Bu bilgileri doldurduktan sonra, “WordPress’ i  Kur” düğmesine basın.

wordpress localhost kurulum başarılı
wordpress localhost kurulum başarılı

Tebrikler! WordPress kurulumunu tamamladınız.

Şimdi “Giriş” düğmesine tıklayarak sitenizin yönetim paneli giriş ekranına gidin. İleride yönetim paneline girmek için localhost/wp-admin adresini kullanabilirsiniz. “siteadı.com/wp-admin/” adres şablonu tüm WordPress siteleri için (güvenlik sağlamak için değiştirenler hariç) admin paneli erişim adresidir.

wordpress localhost admin giris ekranı
wordpress localhost admin giris ekranı

Yönetim paneli kullanıcı adı ve şifrenizi girerek “Giriş” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki WordPress yönetim paneli ekranı görüntüsüne benzer bir ekrana ulaşırsanız kurulum doğru bir şekilde tamamlanmıştır.

wordpress localhost admin paneli
wordpress localhost admin paneli

WordPress sitenize ve yönetim paneline erişim

Kurulumunu tamamladığınız sitenize erişmek için tarayıcınıza localhost yazmanız yeterlidir. Açılacak kısım sitenizin ön ucunda bulunan ana sayfadır. Ön uç sitenizin herkese açık olacak kısmıdır. Sitenizin yönetim paneline erişmek için tarayıcınıza  localhost/wp-admin yazmanız yeterlidir. Açılacak giriş sayfasına bilgilerinizi girerek yönetim paneline erişebilirsiniz. Bu kısım sadece yetkilendirilmiş kullanıcılar tarafından erişilebilen arka uç yani yönetim panelidir.

Sayfanın içeriğinde gezindiğinizde “Merhaba dünya! ” başlıklı bir yazı görmelisiniz.  Bu WordPress tarafından otomatik olarak eklenmiş örnek bir yazıdır. WordPress kurulum sonrasında boş bir görünüm olmaması ve içerik girişlerinin öğretilmesi amacıyla otomatik bir yazı ve sayfa ekler. Bunları dilediğiniz gibi değiştirebilir yada silebilirsiniz.

Localhost üzerine WordPress kurulumu böylece tamamlanmış ve kullanıma hazır hale gelmiş oldu. Yönetim paneli üzerinden istediğiniz değişiklikleri yaparak sitenizi özelleştirmeye içerikleri eklemeye ve dilediğiniz gibi özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

Yorum Ekle