Makale yazarak internet üzerinden para kazanma

webtium
Yazar webtium

Makale yazarlığı, internet dünyasında içerik arayışı arttıkça popüler bir uğraşı haline geldi. Makale yazarları ise içerik ihtiyacını karşılayabilecekleri ve para kazanabilecekleri birkaç seçenekle karşı karşıya kalmaktadır. Birinci sırada çokça aracı şirket ve site karşımıza çıkar. Ayrıca eski reklam ajanslarının dijital hale gelmiş örnekleri işi direkt size yönlendirecek profesyonel organizasyonlar durumundadır. Son seçenek ise bağımsız çalışarak kendi karma network denemenizi ortaya koymak.

Bağımsız çalışma deneyimi

Evden ya da kendi minik ofisinizden yürütebileceğiniz bir çalışma dinamiği olarak makale yazarak internet üzerinden para kazanmak son derece çekicidir. Online yazarlık siteleri veya ajanslarla çalışırken ya üyelik ücretiyle ya her işten belirli bir yüzdenin kesilmesiyle karşı tarafa ödeme yapıyorsunuz. Cüzi miktarlar olsa da bunu bir kayıp olarak görürseniz kendi ağınızı kurmayı deneyebilirsiniz.

Kesintilerden kaçınmak hem müşteri bulmak, iş bağlantıları kurmak, ödemeleri tahsil etmek ve sürdürülebilirlik sağlamak gibi yüklerin size kalması demek… Fakat çalışma temponuzu ve çalışacağınız kişilerle diyaloğu şahsen planlayacağınız için, kesintiler olmadan direkt çalışmanın avantajları da hissedilir. Makale yazarlığı kişisel iş disiplininize ve klavyenize güveniyorsanız serbest bir deneyim olarak büyük kazançlar sağlamasa da çekici görünüyor.  

Yazarların sahip olması gereken özellikler

Sabırlı bir okuyucu ve hızlı bir yaratıcı ruha sahip olmak ilk arananlar arasında geliyor. Hızlı çalışırken fikir hırsızlığına düşmeden yaratıcı olabilmek, bir yandan da anlatım bozukluklarına ve yazım yanlışlarına karşı dikkatli davranmak gerekiyor. Bir diğer unsur olarak da yazar koordinatörü ya da editörlerin onay kriterlerine dikkat etmek ve verilen kılavuz bilgileri içerik üretirken uygulayabilmek söz konusu.

Kelime dağarcığını ve verilen materyali ya da yazı taslağını (örneğin anahtar kelimeler ve paragraf uzunlukları gereklilikleri) bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluşturmak gerekiyor. Bütün bunları biraz pratik yaparak geliştirmek mümkün, tecrübe yazarları genellikle hızlandırıyor. İyi bir makale yazarı olup internet üzerinden bu işle para kazanmak için siz de kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

Makale yazarak internet üzerinden para kazanmanın riskleri

Her ne kadar internet dünyasının gelişimi bir gelecek vaat ediyorsa da bu alanın bir doygunluğa ulaşma riski bulunuyor. Makale yazarlarının sayısının artışı aksaklıklar yüzünden kolayca bağlantılarınızı kaybetmek anlamına gelebilir. Ekip haline gelerek, içerik yazmada hızlı ve etkili çözümler üreterek ileri seviyelere ulaşmak rekabet ortamında izlenebilecek tek yol gibi görünüyor. Sürekli değişen dijital ortam trendlerine ayak uydurmadan bu alanda da yazar olarak tutunmak giderek güçleşiyor.

Son olarak elbette ülkemizde özgün içeriğin hak ettiğinden daha düşük ücretlendirilmesi ekonomik olarak tatminsizlik yaşanmasına sebep olabilmekte. Aracılı çalışarak risk almamayı yeğlerseniz bu güvence de size biraz pahalıya mal olacak. Karşılıklı güven ve saygıyla ayakta durabilen bir serbest yazarsanız da ekonomik kriz gibi hareketlerden kolay etkilenen bir sektörün parçası olmaya hazırlıklı davranmalısınız.

Dönemsel ve sektöre bağlı yükselişler

Neyse ki ekonomik durgunlukların yaşandığı zamanlarda pek çok sektörün imdadına yetişen hareketler yazarlık için de geçerli. Anneler günü, sevgililer günü ya da yılbaşı gibi hareketli dönemlerde içerik yazarlarının da yoğunluk yaşaması olası. Bu yükselen dönemleri takip ederek kazanç sağlayabilir ve belirli alanlardaki artan trafiği değerlendirebilirsiniz.

Bloglara bu trendler, moda ve düğün organizasyonu gibi alanlarda yansırken internet siteleri için hemen hemen her alanda hareket yaşanabiliyor. Satılan ürünlerin hakkında yazılacak yazılar bu toplu siparişlere örnek. Ayrıca sitelere üye olan öğeleri tanıtıcı yazılar, mevsimsel gereksinimlere dair içerikler (okul mevsimi, tatil mevsimi, yılbaşı ya da bayram vs.) de burada yer alıyor.

Yazar hakkında

webtium

webtium

Bu makale için 1 yorum yapılmış

  • Başkaları için 5-50 tl aralığında makale yazmaktansa kendime ait blog üzerinde yayınlamayı tercih ederim. Makale içinden bir adet backlink versem 50tl zaten reklam vs. de artısı olur. Uzun vadede daha karlı olur. Tabi tercih meselesi.

Konu hakkındaki düşünce ve bilginizi paylaşın