Webtium
Makale yazarak internet üzerinden para kazanma

Makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak para kazanmak daha doğrusu makale yazarlığı, internet dünyasında içerik arayışı arttıkça popüler bir uğraşı haline geldi. Online platformlar sayesinde herkesin oldukça kolay erişebileceği bu yöntem ek gelir hatta ana gelir kaynağınız olabilir.

Makale yazarak para kazanmak hakkında ilk akla gelen sorular ise haliyle; makale yazarak ayda ne kadar para kazanırım? Makale fiyatları ne kadar? Makale alım satım işlemleri nerede yapılır? Hangi siteler makale alışverişinde en iyisidir? oluyor.

Bu soruları cevaplamak için kendinize şu soruları sorun;

 • Hangi kalite seviyesinde makale yazabilirim?
 • Ayda kaç tane makale yazabilirim?
 • Nasıl ve nerede makale satabilirim?
 • Ne kadar süre bunu yapmak istiyorum?

Kalite: En önemli kriter makale kalitesidir. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında 300 kelimeye yakın çok da kaliteli olmayan makaleler ortalama 4-5 tl, orta kalitede olanlar 40-50 tl, üst seviye makaleler kelime sayısıda artmak kaydıyla 400-500 tl den hazır makale olarak satılıyor.

Bunlar üç aşağı beş yukarı yaklaşık fiyatlar ama yinede fikir edinmenize yardımcı olur. Tabi hangi konularda yazacağınız oldukça önemli. Konu hakkındaki bilginiz veya araştırma yeteneğiniz, edebi yeteneğiniz en belirleyici hususlar olacaktır. Kaliteli ve iyi makale yazmak yada standart içerikler üretmek arasında ilk seçiminizi yapmak zorunda da değilsiniz.

Temelden başlayıp ileri seviyelerde makale yazabilir hale gelmeye çalışabilirsiniz. Tabi makale nedir? temel seviye makale nasıl yazılır? ve sonrasında iyi ve kaliteli makale nasıl yazılır? konularını bilmek gerekiyor.

Sayı: Kazancınızı hesaplamak için ayda kaç makale yazabileceğiniz oldukça önemli. Bu tamamen size özel bir değişken. Kabiliyet, bilginiz yanında hedefinize erişmek için belirleyeceğiniz strateji ile alakalı bir konu. Tabi zaman içinde gelişerek sayıyı artırmak size kalıyor.

Platform: Makale yazarları içerik ihtiyacını karşılayabilecekleri ve para kazanabilecekleri birkaç seçenekle karşı karşıya kalmaktadır. Birinci sırada çokça aracı şirket ve site karşımıza çıkar. Ayrıca eski reklam ajanslarının dijital hale gelmiş örnekleri işi direkt size yönlendirecek profesyonel organizasyonlar durumundadır. Son seçenek ise bağımsız çalışarak kendi karma network denemenizi ortaya koymak.

Alıcıya kendiniz ulaşırsanız paranın tamamı sizin. Ancak bir platform üzerinden makale satışı yaparsanız yaklaşık %20-50 arasında komisyon ödersiniz.

Kalite, sayı ve platform stratejinizi belirledikten sonra makale satışından kazanacağınız parayı hesaplayabilirsiniz.

Örneğin günde 10 tane 300 kelime standart kalite makale satışından 40-50 tl kazanabilirsiniz.

Bağımsız çalışma deneyimi

Evden ya da kendi minik ofisinizden yürütebileceğiniz bir çalışma dinamiği olarak makale yazarak internet üzerinden para kazanmak son derece çekicidir. Online yazarlık siteleri veya ajanslarla çalışırken ya üyelik ücretiyle ya her işten belirli bir yüzdenin kesilmesiyle karşı tarafa ödeme yapıyorsunuz. Cüzi miktarlar olsa da bunu bir kayıp olarak görürseniz kendi ağınızı kurmayı deneyebilirsiniz.

Kesintilerden kaçınmak hem müşteri bulmak, iş bağlantıları kurmak, ödemeleri tahsil etmek ve sürdürülebilirlik sağlamak gibi yüklerin size kalması demek… Fakat çalışma temponuzu ve çalışacağınız kişilerle diyaloğu şahsen planlayacağınız için, kesintiler olmadan direkt çalışmanın avantajları da hissedilir. Makale yazarlığı kişisel iş disiplininize ve klavyenize güveniyorsanız serbest bir deneyim olarak büyük kazançlar sağlamasa da çekici görünüyor.

Makale yazarlığını sürekli yapmak, kazancınızı artırmak ve marka olmak isterseniz bağımsız çalışmayı düşünmelisiniz.

Makale alıp satabileceğiniz platformlar

Başlangıç için hazır online platformları tercih edebilirsiniz.

 • Ajanslar
 • Sosyal medya
 • Forumlar
 • Makale satış siteleri

Yazarların sahip olması gereken özellikler

Sabırlı bir okuyucu ve hızlı bir yaratıcı ruha sahip olmak ilk arananlar arasında geliyor. Hızlı çalışırken fikir hırsızlığına düşmeden yaratıcı olabilmek, bir yandan da anlatım bozukluklarına ve yazım yanlışlarına karşı dikkatli davranmak gerekiyor. Bir diğer unsur olarak da yazar koordinatörü ya da editörlerin onay kriterlerine dikkat etmek ve verilen kılavuz bilgileri içerik üretirken uygulayabilmek söz konusu.

Kelime dağarcığını ve verilen materyali ya da yazı taslağını (örneğin anahtar kelimeler ve paragraf uzunlukları gereklilikleri) bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluşturmak gerekiyor. Bütün bunları biraz pratik yaparak geliştirmek mümkün, tecrübe yazarları genellikle hızlandırıyor. İyi bir makale yazarı olup internet üzerinden bu işle para kazanmak için siz de kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak konusunda riskler

Her ne kadar internet dünyasının gelişimi bir gelecek vaat ediyorsa da bu alanın bir doygunluğa ulaşma riski bulunuyor. Makale yazarlarının sayısının artışı aksaklıklar yüzünden kolayca bağlantılarınızı kaybetmek anlamına gelebilir. Ekip haline gelerek, içerik yazmada hızlı ve etkili çözümler üreterek ileri seviyelere ulaşmak rekabet ortamında izlenebilecek tek yol gibi görünüyor. Sürekli değişen dijital ortam trendlerine ayak uydurmadan bu alanda da yazar olarak tutunmak giderek güçleşiyor.

Son olarak elbette ülkemizde özgün içeriğin hak ettiğinden daha düşük ücretlendirilmesi ekonomik olarak tatminsizlik yaşanmasına sebep olabilmekte. Aracılı çalışarak risk almamayı yeğlerseniz bu güvence de size biraz pahalıya mal olacak. Karşılıklı güven ve saygıyla ayakta durabilen bir serbest yazarsanız da ekonomik kriz gibi hareketlerden kolay etkilenen bir sektörün parçası olmaya hazırlıklı davranmalısınız.

Dönemsel ve sektöre bağlı yükselişler

Neyse ki ekonomik durgunlukların yaşandığı zamanlarda pek çok sektörün imdadına yetişen hareketler yazarlık için de geçerli. Anneler günü, sevgililer günü ya da yılbaşı gibi hareketli dönemlerde içerik yazarlarının da yoğunluk yaşaması olası. Bu yükselen dönemleri takip ederek kazanç sağlayabilir ve belirli alanlardaki artan trafiği değerlendirebilirsiniz.

Bloglara bu trendler, moda ve düğün organizasyonu gibi alanlarda yansırken internet siteleri için hemen hemen her alanda hareket yaşanabiliyor. Satılan ürünlerin hakkında yazılacak yazılar bu toplu siparişlere örnek. Ayrıca sitelere üye olan öğeleri tanıtıcı yazılar, mevsimsel gereksinimlere dair içerikler (okul mevsimi, tatil mevsimi, yılbaşı ya da bayram vs.) de burada yer alıyor.

Makale yazarak para kazanmak internet üzerinden para kazanma yöntemleri içinde en ilgi çekenlerden birisidir. Bencede en makul ve faydalı olanlarından biridir. Çünkü bilgi, emek, ve araştırma gerektirir. Yazdığınız konuda okuyucuya bilgi vermeye çalıştığınız ölçüde sizde birşeyler öğrenirsiniz.

Atakan Kahraman

3 yorum

 • Başkaları için 5-50 tl aralığında makale yazmaktansa kendime ait blog üzerinde yayınlamayı tercih ederim. Makale içinden bir adet backlink versem 50tl zaten reklam vs. de artısı olur. Uzun vadede daha karlı olur. Tabi tercih meselesi.

 • Makale yazarak para kazanmayı oldukça güzel izah etmişsiniz. Bu konuda yeniyim ve merak ettiğim tüm sorulara yanıt buldum. Önerilerinizi dikkate alıp kendi ilgi duyduğum konularda kısa makaleler yazarak başlayacağım. Makalelerimi size göndersem tavsiyelerde bukunmanız mümkün mü? Teşekkürler.

  • Merhaba Pınar, vakit buldukça ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İletişim bölümümden makaleni gönderebilirsin. Değerli yorumun için ben teşekkür eder başarılar dilerim.

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.