Webtium
Material Design nedir? Amacı ve temel bilgiler

Material Design nedir? Amacı ve temel bilgiler

Material Design, ızgara tabanlı yerleşim planları, duyarlı animasyonlar ve geçişler, dolgu ve aydınlatma ve gölgeler gibi derinlik efektlerini daha özgür bir şekilde kullanmaktadır.

Material Design nedir? Son zamanların web ve mobil uygulama arayüz tasarım öncüsü Material Design, Google tarafından 2014 yılında geliştirilen bir tasarım dilidir.

Başka ve daha geniş bir ifadeyle Material Design nedir sorusunun cevabı ise; Google tarafından oluşturulan ve gerçek dünyadaki nesneleri taklit eden zengin özellikler ve doğal hareketlerle ekran dokunma deneyimlerini destekleyen Android tabanlı bir tasarım dilidir. Tasarımcılar, sürükleyici, platform tutarlı GUI’ lerde 3B efektler, gerçekçi aydınlatma ve animasyon özellikleriyle kullanıcıların deneyimini optimize eder.

Materyal tasarımın amacı, temel tasarım ilkelerini teknoloji ile daha iyi birleştirmektir.

Google Asistan’ da tanıtılan kart motiflerini genişleten Material Design, ızgara tabanlı yerleşim planları, duyarlı animasyonlar ve geçişler, dolgu ve aydınlatma ve gölgeler gibi derinlik efektlerini daha özgür bir şekilde kullanmaktadır.

Web dünyasını yaşadığımız üç boyutlu dünyaya daha yakınlaştıran, böylece kullanıcıların fazladan algılama çabasına girmeden kolayca arayüzler ile kaynaşmasını sağlayan bir tasarım anlayışıdır.

Materyal Tasarımı, 2014 yılının ortalarında Google’ın beyin çocuğu olarak ortaya çıktı, “Quantum Paper” kod adını aldı ve yeni bir “ink-and-pen” yaklaşımını temsil etti. Materyal Tasarımı ile amaç, platformlara tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli çıktılar sunarak kullanıcılara gerçek dünyadaki nesneler gibi davranan açıkça belirtilen, hoş görünümlü bileşenler üzerinde kontrol sağlamaktır. 

Skeuomorfizmde kültürle ilgili öğelerin (örn. Çöp sepetleri) tasvir edilmesinin aksine temel, doğal yasalar uygulanır. Fiziksel dünyadan, özellikle aydınlatma ve hareketle ilgili yaklaşımları alır.

Fikir, fiziksel dünyayı taklit ederek, düzen, görsel dil ve desen kitaplığına dikkat ederek, öngörülebilirliği en üst düzeye çıkararak ve belirsizliği ortadan kaldırarak kullanıcıların bilişsel yüklerini azaltmaktır. Kart konsepti, katmanlama elemanları ve animasyonlar için bir sistem görevi görür; ayrıca daha kişiselleştirilmiş bir deneyime izin verir (örneğin, Twitter’da takipçileri göstermek gibi).

Kullanıcı deneyimini önemseyen Google tarafından kendi ürünlerinde kullanılmaktadır. Material Design anlayışı ile tasarlanmış arayüzlere özellikle Android tabanlı uygulamalarda rastlayabilirsiniz. Web sitesi yöneticilerinin kullandığı  AdSense, AdWords, Play Console, Analytics ilk aklıma gelen ürünler.

Android tabanlı uygulamalarda yoğun olarak kullanılsa da web tabanlı uygulamaların ve sitelerin tasarımında kullanılarak farklı ve kullanışlı sonuçlar elde etmek mümkün.

Webin %30 dan fazlasına can veren WordPress için tema tasarımı yapanlar da material tasarımlı temalara önem vermeye başladılar. Sayıları şimdilik 20-30 tane olsa da ileride oldukça artacaktır.

WordPress material design temalar genelde ücretli olmakla birlikte güzel işler çıkarabileceğiniz ücretsiz olanları da var.

Atakan Kahraman

1 yorum

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.