Material Desing

Material Design, ızgara tabanlı yerleşim planları, duyarlı animasyonlar ve geçişler, dolgu ve aydınlatma ve gölgeler gibi derinlik efektlerini daha özgür bir şekilde kullanmaktadır.

Material Design, Google tarafından 2014 yılında geliştirilen bir tasarım dilidir.

Google Asistan’ da tanıtılan kart motiflerini genişleten Material Design, ızgara tabanlı yerleşim planları, duyarlı animasyonlar ve geçişler, dolgu ve aydınlatma ve gölgeler gibi derinlik efektlerini daha özgür bir şekilde kullanmaktadır.

Web dünyasını yaşadığımız üç boyutlu dünyaya daha yakınlaştıran, böylece kullanıcıların fazladan algılama çabasına girmeden kolayca arayüzler ile kaynaşmasını sağlayan bir tasarım anlayışıdır.

Kullanıcı deneyimini önemseyen Google tarafından kendi ürünlerinde kullanılmaktadır. Material Design anlayışı ile tasarlanmış arayüzlere özellikle Android tabanlı uygulamalarda rastlayabilirsiniz. Web sitesi yöneticilerinin kullandığı  AdSense, AdWords, Play Console, Analytics ilk aklıma gelen ürünler.

Android tabanlı uygulamalarda yoğun olarak kullanılsa da web tabanlı uygulamaların ve sitelerin tasarımında kullanılarak farklı ve kullanışlı sonuçlar elde etmek mümkün.

Webin % 30 dan fazlasına can veren WordPress için tema tasarımı yapanlar da material tasarımlı temalara önem vermeye başladılar. Sayıları şimdilik 20-30 tane olsa da ileride oldukça artacaktır.

WordPress material design temalar genelde ücretli olmakla birlikte güzel işler çıkarabileceğiniz ücretsiz olanları da var.

Yazar hakkında

webtium

webtium

Bu makale için 1 yorum yapılmış

Konu hakkındaki düşünce ve bilginizi paylaşın