Webtium
Nesnelerin interneti

Nesnelerin interneti

Nesnelerin interneti nedir?

Nesnelerin interneti yani IoT kısaltmasıyla bilinen Internet of Things bir cihazlar sistemidir. Bu kavram ilk defa 1999’da Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırlanmış olan sunumda geçer. Bu düşünce gelişip değişen teknoloji neticesinde bugünkü anlamına kavuşur. Bugünkü haliyle IoT; bir ağ aracılığıyla birbirlerine bağlanabilen, iletişim protokolleri kurabilen, bunları uygulayabilen cihazlar sistemi anlamına gelmekte.

Nesnelerin İnterneti kavramından bahsederken yalnız cihazların internete bağlanmasından ibaret diye basitleştirmek yanlış olur. Burada önemli olan bu haberleşme halindeki araçların bilgi üretmesi, güncelleme yetenekleri, insanla da iletişim durumunda olması. Eğer somut bir örneği takip etmek istersek düşünebileceğimiz her şeyi bu sistem içine yerleştirebiliriz. Birbiriyle ve onları yönetecek kişiyle bağlantı kuran nesneler bugün bu sistemi anlamamıza yardım ediyor. Akıllı teknoloji ürünlerinde de gelişmekte olan IoT fikrinin etkisi elbette ki hayli fazla.

Nesnelerin interneti nasıl başladı?

İngiltere’de 1991’de Cambridge Üniversitesi’ndeki bir grup akademisyenin kullandıkları kahve makinesini takip etmek isteğiyle kurduğu kameralar her şeyin başıdır. Bu izleme sistemi hem yazılım hem de donanım bakımından tarihte izini bırakmış olur. Daha sonra Nesnelerin İnterneti hakkında düşünülürken dönem koşullarında Nesnelerin İnterneti için ilk adım atılmış sayılır. Cihaz 2001’de hala kullanılmaktadır; yalın ve kullanışlı biçimde dakikada üç sefer makinenin fotoğrafı akademisyenlerin takip ekranına gelir.

 Oldukça ilerici durumda “çevrimiçi” ve “gerçek zamanlı” kahve kontrol işlemleri yapılabildiğinden bu örnek bir ilk olarak tarihe geçer. Günümüzde ortaya çıkan veri yükü ve birbiriyle kullanıcılara bağlı olan aygıt sayısı o kadar fazla ki sistemin değişikliklere ihtiyacı oluyor. Bu çerçevede 2000lerde tahmin edildiği gibi yetersiz kalan IP adreslerinin sayısı bizi IPv6 geçişine zorladı.

Çağımızda nesnelerin nereye varacak?

İlk aşamada mobil cihazlar ve bilgisayarlar sayesinde insanların bir iletişim halinde olması düşünülmüştü ve bu büyük ölçüde hayata geçti. Sonraki bir adımda ise akıllı aygıtlar ve akıllı evler gibi çevremizdeki pek çok faktörü birbirine bağlayacak modeller yer alıyor. Bunlar da kısmen gerçekleştirilmiş durumda; ancak kol saatiniz ve ev iklimlendirme sisteminiz iş birliği yaptıkça bu Nesnelerin İnterneti kavramı da tamamlanmış olacak. Sayısı yaşamımızda giderek artan akıllı cihazlarla günlük hayatın kolaylaşması, uzaktan kontrol mekanizması bu kavramı çekici kılıyor.

Nesneler İnterneti denince akla gelen nesneler giderek çeşitlenecek. Artık algılayıcılar ve elektronik devreler sayesinde cihazların yönettiğimiz çerçevede işlemesi faklı deneyimler sunuyor. Burada ulaşım, tarım, kablosuz ağlarla yönetilen her şey, üretim veya savunma ve  güvenlik sistemleri akla gelebilir.  Hayali kurulan ve çizgi filmlere dahi konu olan bizi anlayan otomatik yaşam çok da uzak değil. Sabah kalkınca yıkanacağımız banyoyu, yemek yiyeceğimiz mutfağı ve bineceğimiz arabayı birbiriyle ve bizimle iletişime sokan sistemler düş değil. Otomasyon denince güvenlik ve etik problemler aşıldığında özellikle sağlık sektörü, savunma ve tarımda çığır açacak ilerlemeler yaşanacak gibi görünüyor.  

Sonuç

Fiziksel varlığımızla sanal varlığımız kolaylıkla değişmeyecek bir şekilde birbirine bağlanmış görünüyor. Yüksek güvenlik önlemleri almaksızın akıllı teknolojiyi cahilce kullanmak büyük sorunlara yol açabilir. Akıllı evlerin, uzaktan kontrol edilebilir cihazların ve hakkınızdaki her şeyi içeren dijital bilgilerin yaygınlaşmasıyla birlikte güvenlik açıklarına karşı korumasız kalıyorsunuz.

Bütün bunların hacklenmesini önlemek için öncelikle aygıtlarınızın fiziksel güvenliğini artırmalı sonra da güvenlik protokollerini sağlamlaştırmalısınız. Kişisel bilgilerin çalınmasına ya da uzaktan tehdit oluşturabilecek komutlara erişim olanağı vermemek gerekiyor.

Sistemlerin sürekli gelişim içinde olduğu çağda insan hataları hırsızlıklara en çok sebep olan açıklardan biri. Nesnelerin İnterneti yaşamımızı etkilemeyi sürdüreceğinden onunla güçlü bağlar içinde olmak en iyisi.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.