Webtium
PicturePort online resim sıkıştırma uygulaması

PicturePort online resim sıkıştırma uygulaması

PicturePort online resim sıkıştırma uygulaması sitenizdeki imajların boyutlarını küçültmenizi sağlar. Daha küçük resim dosyaları web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Web sitesi yapımı ile ilgilenen kişiler, resim dosyalarının sıkıştırılması ve boyutlarının küçültülerek kullanılması gerektiğinin bilincindedir. Bu sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar ve ayrıca arama motoru optimizasyonu açısından da oldukça önemlidir.

Resim formatındaki dosyaları (JPG/JPEG/PNG) sıkıştırmaya ve boyutlarını küçültmeyi amaçlayan sitemiz, kullanıcı dostu arayüzü ve kullanım kolaylığı ile birlikte, resimde gözle görülebilecek bir görüntü kaybı olmadan, dosya boyutlarını minimum’a çekip, resimlerin sitelerde daha hızlı açılmasını amaçlamaktadır.

Google da “Compress Photo” diye aratıldığında karşınıza çıkan sitelerden daha iyi bir sonuç elde ettiğinizi, sitemizi test ettiğinizde kendiniz de göreceksiniz.

Sitede 2 adet resim sıkıştırma modülü yer alıyor.

 1. İlk modül Ana sayfada yer alan, Bilgisayarınızdaki resim dosyalarını sürükle bırak yöntemi veya “Add Files”a tıklayıp, boyutunu küçültmek istediğiniz resimleri seçip, “Start” butonuna basıp, sıkıştırma işlemi bittikten sonra da “Download All” butonuna basıp resimlerinizin sıkıştırılmış halini indirebilirsiniz.
 2. İkinci modül ise “Web Scan” sayfamızdır. Yayına alınan sayfa ve yazılarımızdaki resimlerin boyutlarını minimum seviyeye çekip topluca indirmeye olanak sağlamaktadır. Yani site url adresini yazıp, o url adresindeki geçen tüm resimleri sıkıştırıp tek bir zip halinde tek seferde indirmeyi amaçlayarak kullanım kolaylığını sağlamak istedik.

PicturePort online resim sıkıştırma uygulaması aracını yapmamızın en büyük amaçlarından birisi şuydu. Bazen özellikle WordPress bloglarımızda yazı yayınlar iken, o yazıda kullandığımız resimleri sıkıştırmayı unuturuz ve resimlerin boyutlarını küçültmeden sitemize upload ederiz. Bu resimler bir ID alır. Tekrardan yazının içine girip resimleri silip yeniden ID almasını sağlanması vb işlemler ile uğraşmak istemeyiz.

Bunun yerine, resimleri ilgili klasörüne manuel olarak Ftp client programları ile upload eder isek, yazılarımızda herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek kalmayacaktır. Tek yapılması gereken resimlerin bulunduğu klasöre dosyaları Ftp ile upload etmek. Yani sıkıştırmayı unuttuğumuz yazılarımızdaki resimleri sıkıştırıp, indirmek ve ftp ile upload ederek resimlerin yazılarda daha hızlı açılmasını sağlamak için bu modül’ü kurduk.

İkinci modülümüz olan Web Scan olayının henüz dünyada tam anlamı ile bir benzeri yoktur. Yalnız bu modül’ü yaparken, Gtmetrix’den esinlendiğimizi belirtebilirim. Ama Gtmetrix’i kullananlar bilirki, “Optimized version” ile resim dosyaları indirilmek istendiğide, hem dosya adlarını bozmakta, hem de topluca indirilmesine olanak tanımamaktadır. Biz ise hem dosya adlarını değiştirmeyelim, hem de topluca tüm dosyaları tek bir tık ile indirebilmeyi amaçladık. Başardık da.

Web Scan modülümüz her siteyi taramaz. Tarayıp sıkıştırması için aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir.

 1. Tam url yazılmalıdır. (http veya https dahil.)
 2. Eğer resimler zaten sıkıştırılmış ise ve daha fazla sıkıştıracak bir resim yok ise sonuç getirmez.
 3. Eğer bot engelleyici ya da benzeri eklentiler ile engellenir ise siteyi tarayamaz.
 4. Standartların dışına çıkılan ve farklı algoritmalar ile resimler yayınlanıyor ise algılayıp tarayamaz.
 5. Bu modül’ün amacı ; kendi sitenizdeki yazıların resim boyutlarını küçültebilmeniz içindir.

Siteyi kullanım şeklini anlatmak gerekir ise ;

 1. Mouse ile sürükle bırak yöntemi ile veya “Add Files” butonuna tıklayarak sıkıştırmak istediğiniz dosyaların seçimi yapılmaktadır.
 2. Aynı anda 20 resim dosyası seçimine izin vermektedir. 20 resimden fazla dosyanız var ise, 20 tane dosyayı seçip sıkıştırma işlemini gerçekleştirip, sayfayı refresh yapmak yeterli olacaktır.
 3. Topluca Start verilebildiği gibi, isteğe bağlı olarak satır satır da start verilebilmektedir.
 4. Dosyalar sıkıştırıldı ve indirilmeye hazır hale getirildikten sonra, dosyalar tek tek de indirilebildiği gibi, tek bir seferde topluca da dosyayı indirmeniz mümkündür. (Zip halinde.)

Web sitesi imaj optimizasyonu aşamalarından biri olan resim dosyası sıkıştırma işlemi için PicturePort online resim sıkıştırma uygulaması kullanabileceğiniz ücretsiz araçlardan birisidir. Önerdiğim bu uygulamayı bu yazıya ait pictureport.png üzerinde test ettim;

296KB olan ojinal resim dosyası boyutunu 139KB a düşürerek %53 oranında sıkıştırma sağladı.KiloBayt boyutunda bakıldığında “nedir ki kardeşim küçücük dosya” denilebilir. Ancak küçük bir sitede bile binlerce resim bulunur. Tarayıcı önbellekleme dışında her ziyaret durumunda karşıya yüklenir. Tüm resimler depolamada yer tutar ve kullanılan enerji miktarını artırır. Alınacak küçük bir tedbirle dünya çapında sarf edilen enerji miktarının azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

PicturePort online resim sıkıştırma uygulaması bazı özellikleri;

 1. Maksimum yükleme boyutu: 20 MB.
 2. Yüklenen dosyalar 1 gün sonra otomatik olarak siliniyor,
 3. Yalnızca görüntü dosyalarına (JPG / JPEG / PNG) izin verilir.
 4. Dosyalarınızı masaüstünüzden sürükleyip bırakabilirsiniz.

Denemek isterseniz PicturePort online resim sıkıştırma uygulaması ücretsiz olarak sunuluyor. Umarım ileride WordPress ve diğer CMS ler için eklentiler geliştirirler.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.