Webtium
SEO uyumlu makale

SEO uyumlu makale nedir? +20 özellik ve ipuçları

SEO uyumlu makale arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun yazılan yazıları tanımlar.

SEO nedir? denildiğinde arama motorunda üst sıraya çıkacak bir içerik için yapılabilecek en belirgin iyileştirmeler akla gelir.

Optimizasyon en iyi, en etkili, kurallara en uygun şekliyle ve bu yüzden de yüksek performans sağlayan hale getirmektir. Buna göre yapılabilecek uygulamalarını içerir. Makalenizin Google veya benzeri otoritelerin SEO kurallarına olabildiğince uyması kontrol ve gerekirse iyileştirmeyle mümkün olur.

SEO uyumlu makale özellikleri

 1. Makale başlığı ve makale açıklaması özgün, ilgi çekici, benzersiz ve uygun uzunlukta olmalıdır.
 2. Makale metni açıklayıcı ve özgün olmalı konu hakkındaki sorulara cevap vermelidir.
 3. Paragraflar ve cümleler fazla uzun tutulmamalı mümkün olduğunca kısa kurulmalıdır.
 4. Görseller özgün ve kaliteli olmalıdır. Görsellerde alt özelliği uygun şekilde kullanılmalıdır.
 5. Makale içinde doğru anahtar kelimeler mümkün olduğunca benzerleri ile kullanılmıştır.
 6. Hedeflenen anahtar kelime URL, title, meta description ve alt başlıklar içinde bulunmalıdır.
 7. Anahtar kelime ilk paragraf içerisinde ve son paragrafta sola en yakın şekilde mümkünse en başta kullanılmalıdır.
 8. Alt başlıklar (h2-…-h6 arası) başlığı (h1 ve title) destekleyici şekilde uygun bir düzende verilmelidir.
 9. Önemli kelime ve açıklamalar bold (kalın yazı) ve italik (eğik) olarak veilmelidir..
 10. Uygun alanlarda listeler oluşturulmalıdır. (ul ve ol)
 11. Makale konusu ile ilgili okuyucunun konuyu daha iyi anlamasını sağlayan içerikleri tamamlayıcı resimler ve videolar kullanılmalıdır.
 12. Yazıdaki düşünceyi desteklemek için örnekler verilmelidir.
 13. Gerektiğinde grafikler animasyonlar gibi öğeler kullanılmalıdır.
 14. Makalenin yayınlandığı web sitesi mobil uyumlu ve hızlı olmalıdır.
 15. Makalenin okuyucular tarafından yorum yapılması ve sosyal medya platformlarında paylaşılması için alt yapı sunulmalıdır.
 16. Özellikle kaynak olarak kullanılan siteler belirtilmeli ve ilgili sayfalara bağlantı verilmelidir.
 17. Makale içinden yeterli miktarda ve okuyucuya kolaylık sağlamak amacıyla diğer sayfalara bağlantı verilmelidir.
 18. İçerikte verilen bilgi doğru olmalı ve metin mümkün olduğunca 300 kelime üzerinde tutulmalıdır.
 19. Makale uygun kategori içerisinde verilmeli yine doğru şekilde etiket yapıları kullanılmalıdır.
 20. En önemlisi ise tüm bunların makul bir şekilde yapılması, makalenin insanlar için yazıldığının unutulmaması gerekir.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusundan yola çıkarsak ya içeriği üretirken bu özelliklere uygun hareket etmek ya sonradan iyileştirmek seçeneklerinizden. İçeriğe editöryel müdahalelerde bulunmak SEO açısından iyileştirilecek özellikleri adım adım denetlemekten geçiyor.

SEO kuralları çerçevesinde bir metin kolay okunabilir ve iyi odaklanmış olmalıysa konunun temel hatları ve yan unsurları belirgindir. Bunlar yazıda belli bir oranda yer bulmalıdır. Alt başlıklar, görseller ve paragrafların ana fikirleri bu yapıyı desteklemelidir.

SEO kontrolü yaparken kocaman bir hamura benzetilebilecek olan bir makale, zayıf yönleri açısından profesyonel düzeltmelerle kolayca güçlendirilebilir.

Örneğin bir yazının odak anahtar kelimesi metinde çok defa geçiyorsa SEO kriterleri sağlanamaz. Bunu gidermek için kimi anahtar kelimeler eş anlamlılarıyla değiştirilip ekler eklenerek yüzdelik dilimi değiştirmek denenebilir. Bunun tam tersi bir durumdaysa ek almış odak anahtar kelimeler cümle yapılarıyla oynanarak yalın hale getirilir veya eş anlamlılar yerine odak anahtar kelime yerleştirilir.

SEO hakkında bilgiler ve uyumun önemi

SEO bir bakıma bizlere “okuyucunun odak anahtar kelime olarak belirtilen konuda bir yazı okuduğundan emin miyiz” sorusunu yöneltir. Bunun yanında aşırı uzun cümle ya da paragraflar da istenen özellik olarak kabul edilmez.

Çünkü yine belirli bir oranın üstünde uzun parçalar bulunursa, hem okuyucu hem de yazar bulanık anlamlara mahkum olacaktır. Alt başlıklarla bölümlenmiş yan düşünceler birbirine denk uzunluklarda anlatılıp, mümkünse açıklayıcı maddeler kullanılmalıdır.

Okuyucu, yazar ve arama motoru için kolaylıklar içeren bir buluşma noktası olarak yazının açıkça ortaya koyulmasını SEO kuralları sağlar. Aynı zamanda SEO kuralları ve puanlaması bütün bunları bir standart haline getirmeyi amaçlar. Standardizasyon sağlamanın yanında SEO hem yazan, indeksleyen hem de okuyan tarafların makaleyi kolay algılamasının anahtarı durumundadır. SEO makalenin neye odaklandığını, okunaklılığını, özgünlüğünü denetlediği için bu üç tarafın da birleştiği noktada bulunuyor.

SEO uyumlu makale için ipuçları

SEO anahtar kelime dengesizliğini gidermenin yanında diğer ipuçlarına da değinelim.

Mesela cümle ya da paragraf olarak karşılaşılacak aşırı uzun kısımlar anlamlı parçalara bölünerek kolayca açık seçik bir hal kazanmaları sağlanabilir. Geniş paragrafların özünü içeren ara başlıklar yetersiz bir yapılanmayı giderecek şekilde oluşturulabilir.

Arama motoru optimizasyonu ve içerik iyileştirmelerine yeni başladıysanız adım adım mükemmeli yakalamak için çalışmalısınız. Metin ipuçlarımızın yanında güvenlik, mobil cihazlara uyum, Google indeks girişi, site haritasının yalın ve hatasız planlanması gibi unsurlar da önemli. Bunları iyileştirerek aramalarda yukarıya tırmanmayı deneyebilirsiniz.

Sitenizin güvenli olması, kopyalanmış içerikten uzak durmak, kullanıcı dostu kalmaya özen göstermek arama motorları ile iyi geçinmenize giden yolda bulunuyor.

Kısaca alanında uzman yazılımcı ve içerik üreticilerine emanet edilmiş bir blog ya da web sitesi bu kurallara uyarak inşa edilecektir. Yazılarda yer alan linklerin ve sitenizin aksesuarı sayılabilecek diğer tüm eklenti ya da bağlantıların iyi çalışması bu temiz detaylara dahildir. Ne kadar çok özen gösterilirse, kurulan yapı ve geliştirilen site o kadar çabuk kabul görür; “arayıcıların karşısına çıkmaya değer” olarak notlandırılır.

Kaynaklar

 1. Google temel SEO klavuzu

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.