Webtium
SEO uyumlu makale yazmak için kullanabileceğiniz araçlar

SEO uyumlu makale yazmak için kullanabileceğiniz araçlar

SEO uyumlu makale yazmak için kullanabileceğiniz araçlar denildiğinde dijital kaynaklardan, basılı yayınlara, metin düzenleme ve kontrol kılavuzlarından hata dedektörlerine kadar aklınıza gelebilecek her araç düşünülebilir. SEO ile iyi sonuçlara ulaşmak için neler yapmalıyız sorusunun yanıtı bu araçları çok iyi tanımaktan geçiyor.

SEO için en uygun ve en güçlü içerikleri oluşturmak iyi bir makale yazım sürecinde büyük yer tutuyor. Ancak bunu destekleyecek olan, okunurluğu ve içerik gücünüzü artıracak başka araçlar da size katkıda bulunabilir.

SEO yazara, arama motoruna ve siteye bir kolaylık köprüsü gibi kuruluyor. İndeksteki konum, okunabilirlik, zenginlik, özgünlük, ana odağı irdeleme açısından makale yazarken size gerekenleri SEO sayesinde yakalayabilirsiniz. SEO kılavuzlarına ve editöryel yönergelere uygun yazılar yazmayı kolaylaştırmak ya da başka deyişle desteklemek için çeşitli online araçlar söz konusu.

Online olarak iyileştirmeye yönelmeden önce elbette uzmanlar çok okumayı ve iyi metinlere maruz kalmanın yaratıcılığa etkisini vurguluyor. Kaliteli dergi, roman, gazete makalesi okuyan bir yazar açık ara farkla daha esnek ve kıvrak bir zihin yapısıyla işe koyulabiliyor. Bunu iyi beslenmeye benzetmek mümkün; çevreden ne kadar iyi içeriğe maruz kalırsanız üretiminiz bu denli körükleniyor. Destekleyici araçlarla online dünyada yazarlığınızı keskinleştirmekse diğer adım.

Kullanabileceğiniz online araçlar

Özgün metinlerin yazım, imla ve dilbilgisi hatalarını yakalayıp önerilerde bulunan yardımcı uygulamalara önceden beri alışkınız. Ancak yeni nesil gramer kontrolünde işler çok daha gelişmiş durumda. Bu konuda artık küçük saçma hatalara yer bırakmayacak kurnaz uygulamalar karşınıza çıkıyor. Her ne kadar yapay zeka için Türkçe biraz daha zorlu bir dil olsa da, kullanıcıların artmasıyla ve kimi uluslararası programların dilimize uyarlanmasıyla biraz olsun ilerleme sağlanıyor.

gibi site ve uygulamalar çeşitli açılardan metinleri iyileştirmeye yarayan bazı teknolojik araçlardır. Bunlar eş ve zıt anlamlı sözcükleri bulmaktan, dilbilgisi hatalarını ayıklamaya kadar çeşitli işlevlerle karşımıza çıkan isimlerden yalnızca en popülerleri.

SEO kriterleri açısından puanlamaya tabi tuttuğunuz metni bu gibi araçlarla iyileştirebilir, aksak noktalarını görebilir, yazım hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz. Büyük ve küçük harflerle boşlukların düzeni gibi ayrıntılı inceleme alanları veya akademik formata uygunluk da yine bu online araçlarla sınanabilmekte.

Daha iyi makale yazabilmek için neler yapılabilir?

Kurgu ve kurgu dışı okumaların yazarın dünyasına etkisini, internetin bize sağladığı araçlarla iyileştirme yapmayı altın kurallar arasına yerleştirdik. Bunlardan başka sürekli okumak için yanınızda bir şeyler taşımanızı ve not defterlerinin önemini ipuçlarına eklemek gerek. Konu ne olursa olsun yazdığınız makale hakkında biraz bilgi edinip işinizi ciddiye alın. Nerede yeni fikirler bulacağınız belli olmaz, bu yüzden not defterleri veya panolar ve post-it gibi malzemelerle motivasyonunuzu yakalayın. Online editör programlarını ve SEO yeteneklerinizi geliştirmek için hem egzersiz hem araştırma yapın.

Yeni programlara karşı önyargılı olmak ve değişikliklere direnmek insan doğasının bir parçası… Ancak yaratıcı yazarların hele ki makale yazarken kullanabileceğiz bunca araç varken hep yeni şeyler denemek de bir gereklilik. Klişeleri daima alternatif yaklaşım ve sözlerle değiştirmek için çaba sarf edip, yazarken kendinize meydan okuyun. Beyin fırtınası yaparak, konuşarak üretkenleştiğiniz grup çalışmalarından ve huzurlu (yazma dışı) etkinliklerden kopmayın. Öğrenme, yazma, uzaklaşma en az araştırıp yeteneğinizi geliştirmek kadar ihtiyaç duyulan adımlar.

Trendlerden, yeni keşiflerden ve farklı denemelerden beslenen bir yazarlık dünyası daha kıvrak kalacağı için takipte olmalısınız. İlgi alanlarınızdaki son gelişmeleri izlemeyi ihmal etmeyin; SEO uyumlu makale yazmak için kullanabileceğiniz çeşit çeşit yeni araçlar geliştiriliyor.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.