SEO uyumlu makale

seo uyumlu makale
webtium
Yazar webtium

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

SEO yani Search Engine Optimisation Türkçe kaynaklarda Arama Motoru Optimizasyonu olarak AMO kısaltmasıyla da karşınıza çıkabilir. SEO kriterleri denildiğinde arama motorunda üst sıraya çıkacak bir içerik için yapılabilecek en belirgin iyileştirmeler akla gelmelidir. Optimizasyon bir metni en iyi, en etkili, kurallara en uygun şekliyle ve bu yüzden de yüksek performans sağlayan hale getirmektir. Buna göre yapılabilecek uygulamalarını içerir. Metninizin Google veya benzeri otoritelerin kurallarına olabildiğince uyması SEO kontrolleri ve gerekirse SEO iyileştirmeleriyle mümkün olur.

SEO için ilk akla gelen adımlar

SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusundan yola çıkarsak ya içeriği üretirken bu özelliklere uygun hareket etmek ya sonradan iyileştirmek seçeneklerinizden. İçeriğe editöryel müdahalelerde bulunmak SEO açısından iyileştirilecek özellikleri adım adım denetlemekten geçiyor. SEO kuralları çerçevesinde bir metin kolay okunabilir ve iyi odaklanmış olmalıysa konunun temel hatları ve yan unsurları belirgindir. Bunlar yazıda belli bir oranda yer bulmalıdır. Alt başlıklar, görseller ve paragrafların ana fikirleri bu yapıyı desteklemelidir.

SEO kontrolü yaparken kocaman bir hamura benzetilebilecek olan bir makale, zayıf yönleri açısından profesyonel düzeltmelerle kolayca güçlendirilebilir. Örneğin bir yazının odak anahtar kelimesi metinde çok defa geçiyorsa SEO kriterleri sağlanamaz. Bunu gidermek için kimi anahtar kelimeler eş anlamlılarıyla değiştirilip ekler eklenerek yüzdelik dilimi değiştirmek denenebilir. Bunun tam tersi bir durumdaysa ek almış odak anahtar kelimeler cümle yapılarıyla oynanarak yalın hale getirilir veya eş anlamlılar yerine odak anahtar kelime yerleştirilir.

SEO hakkında bilgiler ve uyumun önemi

SEO bir bakıma bizlere “okuyucunun odak anahtar kelime olarak belirtilen konuda bir yazı okuduğundan emin miyiz” sorusunu yöneltir. Bunun yanında aşırı uzun cümle ya da paragraflar da istenen özellik olarak kabul edilmez. Çünkü yine belirli bir oranın üstünde uzun parçalar bulunursa, hem okuyucu hem de yazar bulanık anlamlara mahkum olacaktır. Alt başlıklarla bölümlenmiş yan düşünceler birbirine denk uzunluklarda anlatılıp, mümkünse açıklayıcı maddelemeler kullanılmalıdır.

Okuyucu, yazar ve arama motoru için kolaylıklar içeren bir buluşma noktası olarak yazının açıkça ortaya koyulmasını SEO kuralları sağlar. Aynı zamanda SEO kuralları ve puanlaması bütün bunları bir standart haline getirmeyi amaçlar. Standardizasyon sağlamanın yanında SEO hem yazan, indeksleyen hem de okuyan tarafların makaleyi kolay algılamasının anahtarı durumunda. SEO makalenin neye odaklandığını, okunaklılığını, özgünlüğünü denetlediği için bu üç tarafın da birleştiği noktada bulunuyor.

SEO diğer ipuçları

SEO anahtar kelime dengesizliğini gidermenin yanında diğer ipuçlarına da değinelim. Mesela cümle ya da paragraf olarak karşılaşılacak aşırı uzun kısımlar anlamlı parçalara bölünerek kolayca açık seçik bir hal kazanmaları sağlanabilir. Geniş paragrafların özünü içeren ara başlıklar yetersiz bir yapılanmayı giderecek şekilde oluşturulabilir. Arama motoru optimizasyonu ve içerik iyileştirmelerine yeni başladıysanız adım adım mükemmeli yakalamak için çalışmalısınız. Metin ipuçlarımızın yanında güvenlik, mobil cihazlara uyum, Google indeks girişi, site haritasının yalın ve hatasız planlanması gibi unsurlar da önemli. Bunları iyileştirerek aramalarda yukarıya tırmanmayı deneyebilirsiniz.

Sitenizin güvenli olması, kopyalanmış içerikten uzak durmak, kullanıcı dostu kalmaya özen göstermek arama motorları ile iyi geçinmenize giden yolda bulunuyor. Kısaca alanında uzman yazılımcı ve içerik üreticilerine emanet edilmiş bir blog ya da web sitesi bu kurallara uyarak inşa edilecektir. Yazılarda yer alan linklerin ve sitenizin aksesuarı sayılabilecek diğer tüm eklenti ya da bağlantıların iyi çalışması bu temiz detaylara dahildir. Ne kadar çok özen gösterilirse, kurulan yapı ve geliştirilen site o kadar çabuk kabul görür; “arayıcıların karşısına çıkmaya değer” olarak notlandırılır.

Yazar hakkında

webtium

webtium

Konu hakkındaki düşünce ve bilginizi paylaşın