Webtium
Webtium » Arama motorları » Türkiye ve Dünyada en çok kullanılan arama motorları listesi

Türkiye ve Dünyada en çok kullanılan arama motorları listesi

Arama motorları listesi Kaç tane arama motoru var? yada Arama motorları nelerdir? sorularına cevap verebilmek için hazırlandı.

En çok kullanılan arama motorları listesi oluştururken alexa.com sıralaması referans alınmıştır.

En çok kullanılan arama motorları

En çok kullanılan arama motorları Google, Bing ve Yahoo dur. Bunlar en popüler arama motorlarıdır.

Dünyada en kullanılan arama motorları

Dünya çapında yoğun olarak kullanılan arama motorlarını bu listede sıraladık. Google uzun süredir listenin başında bulunuyor ve daha uzun süreler birinciliği kimseye kaptıracak gibi görünmüyor.

 • Google
 • Bing
 • Yahoo
 • Baidu
 • AOL
 • Ask.com
 • Excite
 • DuckDuckGo
 • Wolfram Alpha
 • Yandex
 • Lycos

Türkiye’ de en kullanılan arama motorları

 • Google
 • Yandex
 • Bing
 • Yahoo

Tüm arama motorları listesi

 1. Google – En büyük, en popüler ve en çok kullanılan arama motorudur.
 2. Yahoo – Google gibi aygın olarak kullanılan genel bilgi arama motoru.
 3. DogPile – Google, Yahoo ve Windows Live Search gibi bazı büyük arama motorlarının sonuçlarını derler.
 4. AltaVista – Web, ses, görüntü, video ve haberleri arayın. Ayrıca WorldWide’da arama yapabilir veya sonuçlarınızı yalnızca ABD için daraltabilirsiniz.
 5. Windows Live SearchBing Web’de arama yapın ve sevdiğiniz bilgilerle dolu kendi kişiselleştirilmiş sayfanızı alın.
 6. Zuula – Tüm büyük arama motorlarının sonuçlarını kullanarak internette arama yapın, istediğiniz arama motorlarının sonuçlarını da belirtebilirsiniz. Zuula aramasını Firefox arama kutunuza da ekleyebilirsiniz.
 7. Mamma.com – Bir meta arama motoru. Web’de sadece beyaz ve sarı sayfaları arayabileceğiniz bilgi ve videolar için arama yapamazsınız.
 8. Ask.com – Aradığınızı hızlı ve kolay bir şekilde bulun. Web’de resimler, bloglar, haberler ve daha fazlası için arama yapabilirsiniz. Ask yakın zamanda yeniden tasarlandı ve bazı raporlar bu konuda çok olumlu geçti.
 9. WebCrawler – Hepsini bir arada bulabileceğiniz bir arama motoru için neden yerleşirsiniz. Sonuçlarınızı Google, Yahoo, Windows Live ve diğer sitelerden bir araya getirin.
 10. Netscape Search – Netscape ile favori bilgileriniz için internette arama yapın. Orada herhangi bir araçla en iyi arama motoru değil, ama sağlam; çoğunlukla Netscape kullanıcıları tarafından kullanılır.
 11. MetaCrawler – Web’i, sarı sayfaları ve beyaz sayfaları bir yerden arayın.
 12. Clusty – Tipik arama motorlarında bir bükülme. Clusty sadece sonuçlarınızı görmek için kullandığınız gibi listelemekle kalmaz, aynı zamanda bunları istenen sonuçların bulunmasını biraz daha kolaylaştırarak bunları kümelere veya kategorilere ayırır.
 13. Excite – Bir arama motoru ve daha fazlası. Haberler, burçlar, yerel hava durumu ve daha fazlası ile kendi özelleştirilmiş sayfanızı edinin.
 14. MozDex – Dmoz Dizini’nden tohumlanan bir arama motoru, açık kaynak teknolojisiyle güçlendirilmiştir.
 15. Kanoodle – Bu tıklama başına ödeme sponsorlu bir arama motorudur. Bu, sitenize trafik çekmeye çalışıyorsanız dahil etmek için ödeme yapabileceğiniz anlamına gelir.
 16. ExactSeek – Büyük online arama motoru, web, blog, haber ve makaleleri arayabilirsiniz. Sitenizi ücretsiz veya özellikli / ücretli katılım için ekleyebilirsiniz.
 17. AlltheWeb – Arama sonuçları Yahoo tarafından sağlanmaktadır. Özellikle 36 farklı dilde haber, ses ve video için özel arama yapabilirsiniz.
 18. Lycos – Lycos arama sonuçları Ask.com tarafından desteklenmektedir ve Exclus gibi, ana sayfayı ilgi alanlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.
 19. ScrubtheWeb – Web’de arama yapmanın yanı sıra, bu site aynı zamanda meta etiket oluşturucu ve analizörü gibi birçok harika web geliştirici aracına da ev sahipliği yapıyor.
 20. LemmeFind – Google’ dan sonuçları alan meta arama motoru. Yahoo ve MSN.
 21. KartOO – Eşsiz bir görsel ara yüze sahip, eğlenceli, flaş tabanlı bir metasearch motoru. Sonuçların uzun sıkıcı listelerini görüntülemek yerine, KartOO sonuçları bulmak için interaktif bir harita görüntüler.
 22. AOL Arama – AOL ile web’de arama yapın. Arama sonuçları Google tarafından geliştirilmiştir.
 23. HotBot – Ask.com veya MSN kullanarak web’de arama yapın ve bu istenmeyen bilgilerin tümünü engellemek için özel filtreler oluşturabilirsiniz.
 24. SearchMaze – 150’den fazla arama motorundan arama yeteneği ile araç çubuğu gibi bazı kullanışlı araçlar ve özellikler ile Nice temiz arama motoru.
 25. IxQuick – Çok güçlü bir meta arama motoru, sadece internette ne istediğinizi bulmakla kalmaz, aynı zamanda uluslararası telefon rehberi aramasında da telefon numaralarını ve adresleri bulabilirsiniz.
 26. MSN.com – MSN’de web’de arama yapın, başka birçok kaynak mevcut.
 27. GigaBlast – Çok özellikli güzel arama motoru. Arama sonuçlarını belirli sitelere kısıtlayabilir, arama özelliklerini kendi sitenize ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
 28. Seekz – Site kümeleme ve çoğaltma kaldırma ile Meta arama motoru.
 29. Zippy – Büyük arama motoruyla web yöneticilerine özel bir vurgu. SEO amacıyla ilk 10 sonucu karşılaştırabilir, iki siteyi birbirine ve diğer harika özelliklere karşı karşılaştırabilirsiniz.
 30. Iboogie – Kümelenen meta arama motoru, kriterlerinizle ilgili en alakalı bilgilere bölünebilir.
 31. Irazoo – Sadece arama motorunu kullanarak ödüller kazanabileceğiniz puanları alın.
 32. WebFetch – Sorgu yalnızca U.K tabanlı sitelerin sonuçları veya uluslararası arama.
 33. DuckDuckGo
 34. Baidu

Türk arama motorları

 1. Yaani : Dilimizden Anlayan Türkiye’ nin Arama Motoru. Şimdilik Android ve IOS cihazlarda kullanabileceğiniz Turkcell destekli yerli arama motoru.

Sonuç

Google günümüzde Türkiye ve dünyanın en çok tercih edilen en önde gelen arama motoru olmaya devam ediyor. Tabi onun dışında kullanılan birçok arama motoru mevcut ve yenileri listeye eklenmeye devam ediyor.

Yorum Ekle

AdBlocker Message

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek mümkün hale getirilmiştir. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.