Web sitesi ve blog rehberi Light Mode

Wamp Server Kurulumu » Adım Adım Resimli Anlatım

WAMP Server kurulumu yaparak Windows işletim sistemli masaüstü bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı bir web geliştirme ortamına dönüştürebilirsiniz.


WAMP Server kurulumu yapmak için indirme ana sayfası görüntüsü

WAMP Server programı Windows localhost çalışmalarınızda XAMPP programına iyi bir alternatiftir.  Apache Web Sunucusu, MySQL Veritabanı Sunucusu, PHP yorumcusu ve PhpMyAdmin kurulumlarını tek paket ile yapmanızı sağlar.

WAMP Server ayrıca tüm bu programların ayar ve yönetimini tek arayüz üzerinden kolayca kontrol edilmesini sağladığı için oldukça çok kullanılır. WAMP Server Nedir başlıklı yazıda bu bileşenler ve işlevleri kısa bilgi bulabilirsiniz.

Adım adım resimlerle destekleyerek WAMP Server kurulumu anlatmaya çalıştığımız bu makale ile kolayca WAMP Server kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kurulumda Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanılmıştır. Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri için uygulanabilir.

WAMP Server programı indirme

https://sourceforge.net/projects/wampserver/ buradan kurulum dosyasını indirin ve WAMP Server programı kurulumu aşamasına geçin. Orjinal site şuan erişilebilir durumda değil.

Öncelikle WAMP Server geliştirici sitesi olan http://www.wampserver.com/en/ adresine gidin.  Kurulum dosyasını sadece bu adresten indirmenizi öneririm. Sitenin orijinal yayın dili Fransızcadır.

Menüden “Download” öğesine tıklayın.

 WAMP Server kurulumu yapmak için indirme ana sayfası görüntüsü
WAMP Server kurulumu yapmak için indirme ana sayfası görüntüsü

WAMP Server 32 bit ve 64 bit işletim sistemleri için ayrı versiyonlar sunar. Bu aşamada bilgisayarın işletim sistemine uygun olan versiyonu seçin ve indirin. Ayrıca SourceForge/projects/WampServer/ adresinden WAMP Server eski sürümlerine ulaşabilirsiniz.

wamp server kurulumu indirme sayfası uyarısı
wamp server kurulumu indirme sayfası uyarısı

Uygun versiyonunun indirme bağlantısına tıkladığınızda bir uyarı ekranı açılacaktır. Bu ekranda “download directly” bağlantısını bulun ve tıklayın. Ayrıca Microsoft Visual C/C++ Redistributable güncellemelerini almanız gerekir. Bu güncellemeler olmadan Wamp çalışmayacak yada kararsız çalışacaktır.

wamp server kurulumu indirme sayfası sourceforge yönlendirmesi
wamp server kurulumu indirme sayfası sourceforge yönlendirmesi

Kurulum dosyaları sourceforge.net adresinde barındırıldığı için bu adrese yönlendirileceksiniz ve indirme otomatik başlayacak. Siteye yada bilgisayarınıza bağlı bir sebepten otomatik indirme başlamazsa manuel indirmeyi deneyin. Kurulum dosya boyutu ~200 MB civarındadır. Dosyayı indirdikten sonra kuruluma başlayabilirsiniz.

WAMP Server programı kurulumu

İndirme tamamlandıktan sonra kurulum dosyasına çift tıklayarak açın. Bilgisayarınız muhtemelen yönetici onayı isteyecektir gerekli onayı verin. Kurulum çalışınca bizi karşılayan ilk ekran dil seçimi ekranı olacaktır.

wamp-server-kurulumu-dil-seçimi
wamp-server-kurulumu-dil-seçimi

İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri mevcuttur. İstediğiniz dili seçip “Ok” düğmesine tıklayın.

wamp server kurulumu kullanıcı lisans onay
wamp server kurulumu kullanıcı lisans onay

Lisans şartlarını onaylamanızı isteyecektir. Kuruluma devam edebilmek için “I accept the agreement” seçeneğini işaretleyin ve “Next” düğmesine tıklayın.

wamp server kurulumu windows paket uyarısı
wamp server kurulumu windows paket uyarısı

Bir bilgi ekranı açılacaktır. Bu aşamada Visual C++ Paketleri gerektiğine dair uyarılar mevcuttur. Kurulumun belkide en önemli aşaması burasıdır. Çünkü istenen paketler bilgisayarınızda bulunmuyorsa WAMP Server’ ı kullanamazsınız. Öncelikle bu paketleri kurmalısınız. Microsoft Visual C/C++ Redistributable paketlerine sahipseniz “Next” düğmesine tıklayın. Değilseniz öncelikle bu paketleri kurun.

wamp server kurulumu klasör seçimi
wamp server kurulumu klasör seçimi

Şimdi kurulumun yapılacağı klasörü seçmelisiniz. Ön tanımlı olarak “C:wamp” klasörünü oluşturur ve kullanır. Ancak başka bir disk üzerindeki klasörüde seçebilirsiniz. “Next” düğmesine tıklayın.

wamp server kurulumu menüye ekleme
wamp server kurulumu menüye ekleme

Windows menüsüne eklemek için isim belirlemenizi isteyecektir. “Next” düğmesine tıklayın. Ön tanımlı bırakabilir yada istediğiniz bir isim girebilirsiniz.

wamp server kurulumu hazır ekranı
wamp server kurulumu hazır ekranı

Kuruluma hazır olduğunuzu açıklayan bu ekrana eriştiğinizde “Install” düğmesine tıklayın.

wamp server kurulumu kuruluyor
wamp server kurulumu kuruluyor

Bir süre kurulan dosyaların isimlerinin aktığı ve kurulumun ne aşamada olduğunu gösteren bir çubuk göreceksiniz.

wamp server kurulumu tarayıcı seçimi
wamp server kurulumu tarayıcı seçimi

Bir süre sonra bir onay penceresi açılacaktır. Ön tanımlı yapmak istediğiniz internet tarayıcısını seçmenizi isteyecektir. Tavsiyem “Hayır” düğmesine tıklamanız ve kuruluma devam etmenizdir isterseniz “Evet” düğmesine tıklayarak istediğiniz tarayıcının .exe dosyasını kuruluma tanıtın.

wamp server kurulumu son uyarı
wamp server kurulumu son uyarı

Bir uyarı penceresi daha açılacaktır. PhpMyAdmin ve şifreleri üzerine bir mesaj penceresidir. Bu uyarıda MySQL server a ait kullanıcı adınızın “root” olarak tanımlanacağı ve şifresinin olmadığını söylemektedir. Yani PhpMyAdmin ilk girişinizde istenen kullanıcı adı kısmına “root” yazmanız ve şifre kısmını boş bırakmanız gerekmektedir. “Next” düğmesine tıklayın.

wamp server kurulumu bitti
wamp server kurulumu bitti

Kurulumun son ekranında kurulumun tamamlandığına dair bir mesaj ekranı açılacaktır. “Finish” butonuna tıklayın ve kurulumu tamamlayın.

WAMP Server kurulumu sonrası çalıştırma

Aşamaları hata almadan bitirdiğinizde WAMP Server kurulumu tamamlanmış ve kullanıma hazır hale gelmiş olur. Programlarınız arasından bularak çalıştırabilirsiniz. Sistem tepsisinde yeşil renkli WAMP Server ikonunu görmeniz gerekir.

wamp server sistem tepsisinde çalışıyor
wamp server sistem tepsisinde çalışıyor

Son olarak tarayıcınıza “http://localhost” yazarak test edin, aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer bir sayfa görüyorsanız kurulumu başarılı olarak tamamlamışsınız demektir. Şimdi ihtiyaçlarınıza göre düzenleme ve denemelere başlayabilirsiniz.

wamp server localhost ekranı
wamp server localhost ekranı

WAMP Server kullanımı

WAMP Server kullanımı oldukça basittir. Tüm modülleri sistem tepsisinde bulunan ikona tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Öncelikle “C:wamp” yada kurulumu yaptığınız klasöre giderek alt klasörleri incelemekle işe başlayın. “C:wamp/www” isimli klasör Apache sunucusu tarafından localhost üzerinden yayınlanacak dosyaların bulunması gereken yerdir. Test etmek istediğiniz HTML yada PHP dosyalarını “www” klasörüne yüklemeniz gerekir.

Tarayıcıların bir alanda önce index.html yada index.php dosyalarını görüntülediğini unutmayın. Bu sebeple www klasörü içeriğini başka bir klasöre kopyaladıktan sonra silebilirsiniz yada “deneme” isimli bir klasör oluşturup PHP dosyalarınızı burada oluşturabilirsiniz. Bu durumda http://localhost/ yerine http://localhost/deneme/ yolunu kullanmanız gerekir.

Denemek istediğiniz PHP veya HTML dosyalarını C:/wamp/www/ yoluna kaydetmeniz gerekir. Dosyalarınızı tarayıcıda görmek için adres çubuğunda http://localhost/ ya da http://127.0.0.1/ adresini yazmanız yeterli.

İlk dosyanızı oluşturmak için aşağıdaki örnek kodu kullanabilirsiniz. www klasörü içine index.php adında bir dosya oluşturun ve kodu dosyaya kopyalayıp kaydedin.

<!DOCTYPE html>
 <html>
   <head>
     <title>PHP Denemesi</title>
   </head>
 <body>

 <?php
  echo "<p>İlk PHP sayfam!</p>";
  ?>
 
 </body>
</html>

Dosyayı kaydettikten sonra localhost adresini ziyaret edin.

Localhost denemelerinde kullandığınız dosyaları düzenlemek için bir editör arıyorsanız Notepad++  ücretsiz metin editörünü kullanabilirsiniz. Daha fazla HTML ve PHP kod örneği için https://www.w3schools.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

WAMP Server kurulum hataları

wamp server msvcr110.dll hatası ve çözümü

MSVCR100.dll isimli dosya Microsoft Visual C ++’ ın yeniden dağıtılabilir bir parçasıdır. Bilgisayarınızı düzenli olarak güncellemek bu tarz hatalar almanızı önler. Bu dosyanın bilgisayarınızda eksik olması wampmanager.exe nin düzgün çalışamamasına sebep olur. Kullandığınız wamp server sürümü aşağıdaki dosyalardan birine ihtiyaç duyar.

Wamp Server 3.0.6 versiyonu kurmaya çalışıyorsanız hatanın çözümü;

Windows 10 üzerine Wamp Server 3.0.6 kurmak isteyenler msvcr100.dll dosyası bulunamadı hatasında biraz daha sorun yaşayabilirler. Defender kullanıyorsanız SmartScreen erişilemedi hatası almanız olasıdır. Bu durumda  Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2012 Update 4 kurulumunu yapamazsınız. Çözüm;

Not: msvcr100.dll dosyası bulunamadı hatası çözümü olarak farklı kaynaklarda hazır dosya indirme öneriliyor. Hazır bir dosya indirmeyi denemeyin!

WAMP Server çalışma hataları

WAMP Server hata durumlarını sistem tepsisindeki ikonun rengini turuncu veya kırmızıya çevirerek haber verir.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde ikon turuncu renktedir. Çünkü XAMPP programı çalışmakta ve kendi paketinde bulunan Apache Sunucusu 80 portunu kullanmaktadır. XAMPP ‘ ı kapatıp WAMP Server ı tekrar başlatırsak hata gidecektir. Hataların çoğunluğu Apache 80 portu kullanımı ile alakalıdır.

wamp server xampp ile beraber hata
wamp server xampp ile beraber hata

Bu hatalar ve çözümleri;

WAMP Server kurulumu sonrasında localhost üzerinde çalıştırmak için WordPress kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum hataları ile ilgili yardım almak isterseniz yorum ekleyebilir yada iletişim kurabilirsiniz. Hata aldığınız aşamanın ekran görüntüsünü gönderebilirsiniz.

PDF olarak görüntüle
TwitterFacebookPinterestWhatsAppEmail

2 Mayıs 2017 - Atakan Kahraman


Wamp Server Kurulumu » Adım Adım Resimli Anlatım başlıklı konu hakkındaki yorumunuz nedir?