Webtium
Webtium » Web siteleri » Web siteniz kurumsal kimliğiniz ile uyumlu mu?

Web siteniz kurumsal kimliğiniz ile uyumlu mu?

Kurumsal kimlik, pazarlamada (marketing), bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir.

İnternet ortamında sizi tanımaya çalışan müşterilerin ilk izlenimlerini edindikleri ortam şirketinize ait web sitesidir. Kurumsal kimlik ile uyumlu hazırlanmış web sitesi sizin internetteki imzanızdır. Bu sebeple web siteniz kurumsal kimliğiniz ile uyumlu olmalıdır.

Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik, pazarlamada (marketing), bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu ifade belli sınırları çizilmiş ve genellikle değişmez bir ifadedir.

Kurumu anımsatacak bir tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitapçığı bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Kurumsal kimlik kılavuzu, kurumsal kimlik rehberi olarak da adlandırılır.

Kurumsal kimlik rehberi, amblemden (logo) ofis dizaynına, çalışanların giyim kuşamından araç üstü giydirmeye, antetli kâğıttan, tabelaya, web sitesinden vefat ilanlarına, ambalaj dizaynından faaliyet raporuna kadar her şeyin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir.

Kurumsal kimlik bir şirket kurum ya da kuruluşun kendini ifade etme şeklidir. Tüm kurumların kendilerine özel bir kurumsal kimlik kitapçığı olmalıdır.
Oluşturulan doğru çalışma tüketicinin aklına kazınır. Böylece en etkin ve doğru reklam çalışması gerçekleşmiş olur.

Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yönüyle anlık ve ani değişime kapalı gelişmeye açıktır. Belli dönemlerde firma ve tasarımcıların ortak çalışmasıyla değiştirilebilmesine rağmen firma kurumsal kimlik ile oluşturduğu imajı sıklıkla değiştirmek istemez.

Kurumsal kimlik çalışmalarında hiç şüphesiz çalışmanın temeli firma amblemi (logo) üzerine kurulmuştur. Amblem renklerinin her durumda aynı değerde basılması, yazı tiplerinin hiçbir zaman değişmemesi bu çalışmanın temelini oluşturur.

Özellikle renk bilgisinin taşınması, değişmemesi için renklerin pantone numaraları belirtilir.Kurumsal kimlik firma için oluşturduğu imajla, tüketicinin aklına kazınır. Bu yönüyle firmanın reklam yatırımlarının başarılı olmasının sağlayan çalışmalardan biridir.

Kurumsal kimliğinizi oluşturan öğeler

Kurumsal kimliğinizi oluşturan öğeleri bir listeye sığdırmak mümkün değil ancak genel bir fikir oluşturması için bazı öğeleri listelemeye çalıştık.

 1. Şirketinize ait logo ve slogan,
 2. Kurumunuzun kullandığı renkler ve fontlar,
 3. Kartvizitler, e posta şablonlarınız,
 4. Kurumun kullandığı dosya, antetli kağıt, zarf, cd, dvd gibi materyal tasarımları,
 5. Takvim vs. gibi promosyon eşyalarınız,
 6. Binanız, personel kıyafetleriniz.

Temel fikir şirketinizde bulunan her öğenin kurumsal kimliğinizle uyumlu, size has ve özgün olmasıdır.

Kurumsal kimliğin önemi ve faydaları

 1. Kurumsal kimliğiniz kalite ve standart anlayışınızı yansıtır,
 2. Müşterileriniz için bir güven unsurudur,
 3. Firmanızın karakterini, imajını ve duruşunu insanlara yansıtır,
 4. İlk izlenim için artı etki oluşturur,
 5. Sizi rakiplerinizden ayırır,
 6. Farkınızı ortaya koymanızı sağlar.

Kurumların internetteki yüzü olan web siteleri de kurumsal kimliği yansıtmalı ve buna uygun olarak tasarlanmalıdır.

Günümüzde internetin insan hayatındaki önemi düşünüldüğünde web siteleri adeta bir kartvizit etkisi yaratmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan firmanın kurumsal kimliği ile ilgili edinmek istediğiniz bilgiyi yapacağınız küçük bir internet araştırmasıyla sağlayabilirsiniz.

Peki sizin web siteniz kurumsal kimliğiniz ile uyumlu mu?

Kurumların çizmek istedikleri imaj, dış dünyaya yansıtmak istedikleri özellikleri web siteleri ile insanlara ulaşır. Kurumunuzu ciddi, işinde uzman, güvenilir olarak tanıtmak isterseniz, web sitenizin işlevsiz görünecek, gereksiz bilgiler ve görsellerle dolu olması insanlarda tersi bir düşünce yaratacaktır. Dolayısıyla insanlarda oluşturacağınız ilk intiba başarısız olacak ve kurumunuza zarar vereceksiniz.

Yaptığınız işleri tam ve doğru bir şekilde ifade edip, karışık olmayan, insanlar tarafından rahatça anlaşılabilecek bir şekilde düzenlediğiniz takdirde kurum olarak hem imajınızı güçlendirmiş hem de yaptığınız işin potansiyel tüketicileri üzerinde bir süreklilik sağlamış olacaksınız.

İnsanların birbirleri ile çok rahat iletişim halinde olabildiği internet dünyasında yapacağınız olumlu ya da olumsuz her davranışın size bir geri dönüşü olacağını göz önünde bulundurarak, kurumunuzun kimliğini internet üzerinde doğru bir şekilde göstermeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Örnek olarak iletişime ve memnuniyete önem verdiğinizi söylediğiniz bir kurumun web sitesinde dikkat etmediğiniz iletişim sayfası, insanlarda oluşturmak istediğiniz bu kimliğe tamamen zarar verecek ve çelişkili olarak algılanacaktır.

Bu nedenlerden dolayı web sitenizi yaptıracağınız firma ya da kişi çok önemlidir. Bu kişi ya da firma kurumunuzu tanımalı, vermek istediğiniz bilgileri doğru bir şekilde yansıtmalı ve web sitenizi kurum kimliğiniz ile birbirine uyumlu olacak şekilde tasarlamalıdır.

Web siteniz bilgi kirliliğinden uzak ama vermek istediği bilgileri net bir şekilde vermeli, genel görünümü kurumunuzun imajını pekiştirmelidir. Bu detaylara dikkat ettiğiniz bir web sitesi ile kurumunuzun saygınlığı pekiştirebilir, kurumuza olumlu etkiler kazandırabilirsiniz.

Yorum Ekle