Light Mode

Web sitesi içerik yönetim sistemleri » Tanımlar ve Özellikler

Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi (Web Content Management System -WCMS): Web sitelerine ait dijital içeriklerinin oluşturulması, düzenlenmesi ve yaşam döngüsü boyunca yönetilmesi amacıyla hazırlanmış bilgisayar yazılımı sistemleridir.


Web sitesi içerik yönetim sistemleri » Tanımlar ve Özellikler

Web sitesi içerik yönetim sistemleri web sitesi kurmak, blog açmak ve yönetmek için kullanılan WordPress, Joomla gibi yazılımlardır. Web sitesi kurmak yada blog açmak için ücretsiz web sitesi içerik yönetim sistemlerinden birini seçmeniz, nasıl çalıştığını anlamanız ve yönetim panelini kullanmayı öğrenmeniz yeterlidir.

Bu makalede web sitesi içerik yönetim sistemleri hakkında temel bilgileri ve tanımları, bu sistemlere ait temel özellikleri ve devamında en çok kullanılan ücretsiz web sitesi içerik yönetim sistemlerini bulabilirsiniz.

İçerik, dijital içerik, içerik yönetimi tanımları

Web sitelerine yönelik olan içerik yönetim sistemlerine geçmeden önce içerik yönetimi hakkında genel bilgilere bakmak yeni başlayanlar için faydalı olabilir. Web siteleri birer sistem olarak düşünülürse temel ögeleri tanımak ileride yardımcı olacaktır.

İçerik (Content): Bir şeyin içinde bulunan öğelerin, taşıdığı özün tümü.

Dijital İçerik : Dijital içerik, dijital veri biçiminde bulunan her tür içeriktir. Resim, fotograf, video, ses dosyası, yazı metinleri, pdf dosyaları gibi bir web sitesinin kod dışında kalan kısımlarıdır.

İçerik Yönetimi – İY (Content Management – CM): İçeriklerin oluşturulmasından kalıcı olarak silinmesine kadar olan yaşam döngüsü boyunca yönetilmesidir. İçerik yönetimi farklı iş kollarında kullanılan bir terimdir ve sektöre göre değişiklik gösterir.

İçerik Yönetim Sistemi – İYS (Content Management System – CMS): İçeriğin oluşturulmasını, düzenlenmesini ve hayat döngüsü boyunca yönetilmesini sağlayan özel sistemlere denir. İçerik Yönetim Sistemi kavramı,  Content Management System (CMS) kavramının dilimize çevrilmiş halidir.

Kurumsal içerik yönetimi (ECM) sistemi : ECM bileşenleri, erişimi kolaylaştırmak, dar boğazları ortadan kaldırmak ve yükü en aza indirmek gibi hedeflere yönelik içerik yönetim sistemleridir. Kurum verileriyle etkili bir şekilde ilgilenmeye yardımcı olacak bileşenlere sahiptir.

Web sitesi içerik yönetim sistemi nedir ?

Web sitesi içerik yönetim sistemi : Web programlama dilleri veya biçimlendirme dilleri hakkında az bilgiye sahip kullanıcıların web sitesi içeriğini nispeten kolaylıkla oluşturması ve yönetmesi için tasarlanmış web sitesi geliştirme, işbirliği ve yönetim araçları sunan bir yazılım sistemidir.

Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi (Web Content Management System -WCMS): Web sitelerine ait dijital içeriklerinin oluşturulması, düzenlenmesi ve yaşam döngüsü boyunca yönetilmesi amacıyla hazırlanmış bilgisayar yazılımı sistemleridir.

Web sitesi içerik yönetim sistemi HTML üretimini otomatikleştiren bir içerik yönetim uygulamasını (CMA) ve bu amaçla kullanılacak bileşenleri içerir. Web sitesi yönetim paneli olarakda bilinir.

Sağlam bir Web İçerik Yönetim Sistemi, içeriklerin birden fazla yazar tarafından düzenleme ve yönetilmesine olanak verip işbirliği ve ortak çalışma için temel sağlar. Çoğu sistem, sayfa içeriğini, meta verileri ve sistem tarafından gerekli olabilecek diğer bilgi varlıklarını saklamak için bir içerik deposu veya veritabanı (ücretsizlerde genelde MySql) kullanır.

WCMS, tipik olarak bir sistem yöneticisi ve / veya bir web geliştiricisi tarafından kurulmayı, ayarlanmayı ve özelliklerinin eklenmesini gerektirir; ancak öncelikle teknik bilgisi olmayan kişiler için bir web sitesi yönetim aracıdır.

Web sitesi içerik yönetim sistemleri genel özellikleri

Başarı elde etmiş web sitesi içerik yönetim sistemleri genel olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir. Bunları okumak biraz sıkıcı olabilir ancak ileride web sitenizi kurmak için bir platform seçmenize oldukça faydalı olabilir.

Özellikler 1

Özellikler 2

Web sitesi içerik yönetimi aşamaları

Aşamalar daha detaylı ele alınabilir ve her aşama kendi içerisinde daha da detaylandırılabilir. Kullanıcı yönetimi ve hatta içeriğin silinmesinden sonra silinmiş içeriğin takibi bile aşamalara dahil edilebilir.

Web sitesi içerik yönetim sistemleri için roller

Kullanıcı yönetimi, rol tanımlama ve atama işlemleri içerik yönetim sistemlerinde farklı isim ve tanımlamalar ile ortaya çıksa da genel olarak benzerdir.

İçerik yönetimi uygulamaları, hedefleri misyona ve organizasyon yönetim yapısına göre değişir. Haber kuruluşları, e-ticaret siteleri, blog tarzı web siteleri ve eğitim kurumlarının hepsi farklı şekillerde içerik yönetimi uygular . Bu, tanımlamalarda ve süreçteki adımlarda farklılıklara yol açar. Roller ihtiyaca göre azaltılıp çoğaltılabilir veya yetkileri değiştirilebilir.

İçerik yönetiminin diğer bir önemli yönü de gözden geçirme standartlarının oluşturulması, bakımı ve uygulanmasıdır. İçerik oluşturma ve inceleme sürecinin her üyesi, içeriğin geliştirilmesi veya yayınlanmasında benzersiz bir role ve sorumluluklara sahiptir. Her gözden geçirme aşaması yani roller görev standartları gerektirir. Bunlar, bilgi tabanının uzun vadeli istikrarını ve sağlığını sağlamak için devamlı olarak sürdürülmelidir.

En popüler ücretsi web sitesi içerik yönetim sistemleri

  1. WordPress        5,205,165
  2. Joomla                 671,908
  3. Drupal                  422,139

Kaynak : https://www.wappalyzer.com Kaynak olarak kullanılan listenin devamına https://w3techs.com/technologies/overview/content_management/all adresinden erişebilirsiniz.

  1. WordPress : Basit bir blog sistemi gibi görünsede esnek yapısı, ücretsiz eklenti, tema arşivi ve topluluk desteği ile en çok tercih edilen CMS dir. Bazı sitelerde bir blog sistemi olarak tanımlanır ancak bütün proje türlerine uygundur. WordPress günümüzde Web sitesi içerik yönetim sistemleri içinde en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir.
  2. Joomla : İlk bakışta kullanımı zor olarak görünsede gayet kullanışlı bir CMS dir.
  3. Drupal
  4. Magento
  5. Blogger

Web sitesi içerik yönetim sistemi seçimi

Bu seçim dijital ortama geçirmek istediğiniz fikirle alakalıdır. Ücretsiz olanlar ihtiyaçların tümüne cevap vermeye çalışırlar. Bu sebeple genel web siteleri, bloglar, işyeri tanıtım siteleri gibi fikirleriniz için WordPress ve Joomla ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yine hazır web sitesi yönetim paneli arayanlar, yönetim panelli web sitesi kurmak isteyenler için en pratik yol WordPress ve Joomla gibi CMS lerdir.

Seçimden önce ilk olarak fikrinizi tam olarak ortaya koymanız ve web sitesi içerik yönetim sistemine yönelik ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Web sitenizi bir profesyonele yaptırmayı düşünüyorsanız sizi yönlendirip uygun seçim yapmanızı sağlayacaktır. Tecrübesi olmayan ve kendi sitesini kurmak isteyenlerin ise seçim konusunda biraz yardım alması faydalı olabilir.

Web sitesi içerik yönetim sistemi seçimi için yardıma ihtiyacınız varsa en azından fikir edinmek için yapmak istediğinizi yorum kısmına, soru cevap sayfasına ekleyebilirsiniz.

Öneri
Niyetiniz blog açmak ise ilk tercihinizi WordPress ten yana kullanın.

Blog açmak için WordPress’ i tercih edebilirsiniz önerisini bir çok sitede görebilirsiniz. Önerilmesinin en temel sebebi ise yönetim panelinin oldukça kolay öğrenilmesi ve kullanıcı dostu olmasıdır. Neredeyse her şey elinizin altındadır. Bu özelliğinin yanında WordPress kurulumu da oldukça kolaydır, bu sayede oldukça hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Web sitesi içerik yönetim sistemi seçimi, alan adı ve hosting seçimi ile birlikte bir web sitesi kurmak yada blog açmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken en temel adımlardır. Web sitesi kurulumu yapılıp yayınlandıktan sonra web sitesi içerik yönetim sistemleri arasında geçiş yapmak mümkün olsa da ciddi sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilir.

Projeye uygun  seçimi zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlar ve proje başlangıcında belirlemeniz gereken hususlardan biridir. En popüler web sitesi içerik yönetim sistemi olan WordPress ile başlangıç yapmak mantıklı bir seçenektir ancak projenizin yapısına uygun değilse popüler olmasının size bir faydası olmayacaktır.

Makaleyi PDF olarak görüntüle

28 Ocak 2017 - Atakan Kahraman