Light Mode

Web sitesi kurma aşamaları

Web sitesi kurma aşamaları bir blog başlatmak yada bir web site kurmak için takip edebileceğiniz adımları ve önerileri içerir.


Web sitesi kurma aşamaları konulu bu makalede blog yada bir web sitenin hangi aşamalardan geçerek kurulduğunu, yayına hazır hale getirildiğini ve geliştirildiğini maddeler halinde bulabilirsiniz. Aşamaları adım adım takip ederek kendi web sitesi, blog kurulumlarında kullanabilirsiniz.

Her web sitesi bir fikirle başlar.

Fikir ve amaç değerlendirmesi

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız muhtemelen aklınızda bir fikir ve bir amacınız vardır. İlk olarak sitenin ne ile ilgili olacağı, dijital dünyada insanların hangi ihtiyacını karşılayacağı ve sitenizden beklentinizi gözden geçirmelisiniz.

Fikrinizi değerlendirin

Sitenizin işleyeceği konuyu belirlemeniz gereken bu aşamada öncelikle fikrinizi net bir şekilde ortaya koymalısınız.

Örneğin firmanızı tanıtan web sitesi, deneyimlerinizi anlattığınız bir blog, çektiğiniz fotoğrafları yayımlamak istediğiniz bir galeri, e ticaret sitesi yada insanları belirli bir ilgi alanı çerçevesinde bir araya getiren bir forum kurmayı düşünüyor olabilirsiniz. İlk olarak kendinize şu soruyu sorun;

Ne yapmak istiyorum ?

Site kurmak yada blog açmak istiyorum cevabının ötesinde fikrinizi detaylandırın. Bu size fikrinizin neye dönüşebileceğini, nereye gidebileceğini veya ne getireceğini öngörme imkanı sağlar.

Örneğin akvaryum hobisi ile uğraşan birisi olabilirsiniz. Bilgi ve tecrübelerinizi diğer hobiciler ile paylaşabileceğiniz bir blog hazırlamak istediğinizi varsayalım ve fikri detaylandıralım.

Örnekler;

Amacınızı belirleyin

Bu aşamada kurmayı düşündüğünüz site veya blogdan beklentilerinizi ortaya koyun. Fikrinizi dijital ortama taşıma kararını aldıran nedenleri düşünün. Kendinize şu soruyu sorun;

Bu web sitesini neden kurmak istiyorum ?

Web siteleri kullanıcılarına ve kurucularına oldukça fayda sağlayabilir. İyi web siteleri ziyaretçilerin fayda sağladığı, isteklerini karşılayabildiği ve gezinmekten keyif aldıkları sitelerdir. Kendi beklentilerinizi gözden geçirirken kullanıcıların yani ziyaretçilerin sitenizi ne amaçla ziyaret edebileceğini kaçırmayın.

Örnekleri;

Anahtar kelime analizi yapın

Analiz özellikle anahtar kelime analizi web siteleri için oldukça önemli bir kavramdır. Analizler sonucunda elde edeceğiniz sayılar karar vermenize, bir yol haritası bir plan oluşturmanıza yardımcı olur. İlk analiz etmeniz gerekenlerden biri de anahtar kelimelerdir.

Fikriniz ve amacınız ile alakalı anahtar kelimeleri belirleyin. Bu öncelikle insanların arama motorlarında fikrinizle alakalı hangi kelimeleri, ne kadar aradıklarını öğrenmenizi sağlar.

Anahtar kelimeleri nasıl belirlerim ?

Bunun için kullanabileceğiniz bir sürü araç mevcut. Ancak bunların geneli ücretli. İlk aşamada ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz araçlara göz atalım.

Google AdWords

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı aracı anahtar kelimelerinizi belirlemek için kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Çünkü en popüler arama motoru olan Google arama verilerini kullanır. Ayrıca potansiyel müşterilerinizin muhtemelen çoğu Google aramalarından gelecektir.

Anahtar Kelime Planlayıcı’ yı kullanabilmek için çevrimiçi reklamcılık uygulaması olan Google AdWords’ e kayıt olmanız gerekir.

Örnek anahtar kelime tablosu;

Anahtar kelimeArama hacmiTıklama başına maliyet
Akvaryum balıkları100.0000,15

Kendi tablonuzu oluşturmayı deneyin. Sadece fikir ve hedef düşünerek anahtar kelimeler belirleyip tablonuzu oluşturmaya başlayın.

Anahtar kelimeArama hacmiTıklama başına maliyet
Akvaryum balıkları??
Balık yemi??

İlk kelimenizden başlayarak Anahtar Kelime Planlayıcı sorgunuzu çalıştırın. Sorgu sonucunda belirlediğiniz anahtar kelime ile alakalı diğer anahtar kelimeler ve arama hacmi gibi bilgileri görebilirsiniz. Buradan elde ettiğiniz anahtar kelimeleri de tablonuza ekleyin.

Anahtar kelimeArama hacmiTıklama başına maliyetRekabet
Akvaryum balıkları222000,09 TLYüksek
akvaryum740000,13 TLYüksek
akvaryum fiyatları181000,12 TLYüksek
istanbul akvaryum181000,50 TLDüşük
japon balığı181000,16 TLDüşük
akvaryum forum121000,31 TLDüşük
ciklet balığı121000,07 TLDüşük
akvaryum bitkileri44000,17 TLYüksek
akvaryum istanbul44000,21 TLDüşük
akvaryum malzemeleri44000,18 TLYüksek
lepistes balığı44000,07 TLDüşük
palyaço balığı44000,18 TLDüşük
deniz akvaryumu36000,11 TLYüksek
akvaryum motoru36000,20 TLYüksek
sahibinden akvaryum36000,28 TLDüşük
ankara akvaryum36000,20 TLDüşük
akvaryum balık çeşitleri36000,10 TLOrta
satılık akvaryum36000,10 TLYüksek
akvaryum balık fiyatları36000,09 TLYüksek
teleskop akvaryum29000,50 TLDüşük
tatlı su balıkları29000,28 TLDüşük
süs balıkları29000,14 TLDüşük
balık yemi29000,26 TLOrta
duvar akvaryumu24000,13 TLYüksek
akvaryum ısıtıcı24000,17 TLYüksek
bitkili akvaryum19000,19 TLDüşük
japon balığı fiyatları19000,07 TLYüksek
akvaryum yapımı19000,18 TLDüşük
akvaryum köpek balığı19000,03 TLDüşük
akvaryum süsleri19000,16 TLYüksek
deniz balıkları19000,16 TLYüksek

Örnek tablo 18/01/2018 tarihinde Anahtar Kelime Planlayıcı dan alınan gerçek değerlerden oluşturuldu. Bu tablo basit bir örnek oluşturması için verildi. Karar vermeden önce detaylı bir anahtar kelime analizi yapmanız gerekir.

Anahtar kelime listesi oluşturun

Şimdi kendi listenizi oluşturma vakti. Detaylı anahtar kelime analizi için bir liste hazırlamaya başlayın. Başlangıçta basit, az sayıda anahtar kelime içeren bir liste ile hazırlayın. Fikriniz ile alakalı 5-10 adet (belki daha az) anahtar kelimeyi düşünün ve listenize ekleyin. Her birini Anahtar Kelime Planlayıcı da sorgulayın ve elde ettiğiniz verileri tabloya ekleyin.

Artık elinizde fikrinizi değerlendirmek ve sonrasında web sitenizi geliştirmenize yardımcı olacak bir anahtar kelime listeniz var.

Karar verin: devam edin yada yeni fikir geliştirin

Anahtar kelime analiz verileriniz üzerinde çalışmaya başlayın. Veriler doğru kararlar almanıza yardımcı olur. Kendinize bu aşamada şunu sorun;

Bu sayılar beklentimi karşılar mı ?

E ticaret olayına fazla girmeden örnek üzerinden gidersek, bu tablodan anahtar kelimeler için;

Örneğin toplam 1000 araması olan bir anahtar kelime için, 0,10 tl lik tıklama başına maliyetli 100 tl lik reklam bütçeniz olduğunu ve tıklamaların %10 oranında satışa dönüştüğü şeklinde bir senaryo kurabilirsiniz. Fikrinize uygun bir yada birkaç senaryo çizmeye çalışın.

Öngörünüz dahilinde fikrinizi uygulamaya başlayın yada yeni bir fikir bularak adımları tekrarlayın.

Hedef kitle analizi

Sitenizi yayımlamadan önce web sitenizin olası ziyaretçi kitlesini mümkün olduğunca tanımaya çalışın. Sitenizi yayımlamadan önce anahtar kelimeleriniz için Google AdWords > Anahtar kelime planlayıcı > Arama hacmi eğilimleri ile yer, cihaz, konum gibi bilgilere erişebilirsiniz. Pazar lideri alanlarına kıyasla alanından reklamlar için rakiplerinizi görebilirsiniz.

Sitenizi yayımladıktan sonra Google Analytics, Facebook Audience Manager ve Twitter  Audience Manager gibi internetin devleri tarafından desteklenen ücretsiz analiz yazılımlarını kullanabilirsiniz. Yaş, cinsiyet, konum, eğitim vs. gibi bir çok bilgiye bu araçlar sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bu araçlar üzerinden sağladığınız veriler, siteniz hakkında karar almanız gerektiğinde yapacağınız değişikliğin hedef kitlenize daha uygun olmasını sağlayabilir. Hedef kitlesini daha iyi tanıyan, ne istediklerini daha iyi kestirebilen  web siteleri daha sadık kullanıcı kitlesi edinirler. Tabi sadakat çift yönlü olduğu sürece.

Rakip analizi

Fikriniz benzersiz değilse muhtemelen daha önce birileri yapmaya çalışmıştır. Benzersiz ve insanların ilgisini çeken fikirler daha büyük başarılar elde etse de aynı fikir üzerine inşaa edilmiş onlarca site olabilir.

Benzersiz siteler bir süre rakipsizdir. Bir süre sonra benzersiz bir sitenin farklı yorumlanmış halleri ortaya çıkmaya başlayınca pazar, pazar payı, rekabet vs gibi kavramlar da belirmeye başlar. Yine de ben bunu daha iyi yaparım diyerek devam etmek rekabetin doğasında vardır. Devam etmeye karar verdiğinizde rakip siteler size değerli bilgiler sağlayabilir.

Sizden sonrada sizin gibi düşünecekler olacaktır. Bu yeni rakipler anlamına gelir. Gözleriniz hem mevcut rakipler hem yeni rakiplerinizin üzerinde olmalı. Peki nasıl ? Öncelikle hedef kitleniz için en iyisini yapmaya odaklanın. Örneğin daha iyi reklamlar yada promosyonlar oluşturun. Bir şey satmayan bir blog sahibi olsanız bile yapabilecekleriniz mutlaka vardır.

Site kurma dışındaki seçenekler

Online varlık oluşturma yani çevrimiçi varlık oluşturma fikrinizi hangi yolu kullanarak dijital ortama taşıyacağınız ile alakalıdır. Web sitesi kurmak bunlardan birisidir ancak tek seçenek değildir.

Sosyal medya, ortak satış alanları, ücretsiz blog sistemleri, mobil uygulamalar online varlığınızı oluşturabileceğiniz diğer yollardan bazılarıdır. Bunlar arasından fikrinizi en iyi yansıtabileceğiniz size en fazla faydayı sağlayacak olan bir yada birden fazlasını seçebilirsiniz.

Örneğin ürünlerinizi ortak satış sitelerinde yada sosyal medya ilel pazarlamaya başlayabilir sonrasında kendi web sitenize geçiş yapabilirsiniz. Devamında mobil uygulamanızı yaparak online varlığınızı geliştirebilirsiniz.

Maliyet

İş paylaşımı

Platform seçimi

Alan adı

Hosting – Sunucu

Tasarım

İçeriğik hazırlama

Test ve yayın

Arama motoru optimizasyonu

Kullanıcı deneyimi

Arama motorlarına sitenizi tanıtın

Sosyal medyayı kullanın

Site analiz araçları kullanın

Ziyaretçi etkileşimi oluşturma

Reklam oluşturun

Güncel kalın

Fikrinizi geliştirin

Makaleyi PDF olarak görüntüle

28 Ocak 2018 - Atakan Kahraman


Web sitesi kurma aşamaları başlıklı konu hakkındaki yorumunuz nedir?