Webtium
Webtium » Web siteleri » Web sitesi tanımı ve sitelerin kullanım amaçları

Web sitesi tanımı ve sitelerin kullanım amaçları

Web sitesi, internet üzerinden erişilebilen sayfalarında bulunan metin, görsel ve animasyonlar ile ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur.

Web sitesi yada internet siteleri, dijital medya mecrası olan internet üzerinde günümüzde radyo ve televizyondan daha etkin bir rol üstlenmiş durumdadır.

Bir web sitesi kurmak işletmenizi tanıtmaya ve dijital ortamda kurumsal kimliğini yansıtmanıza yardımcı olur.

Blog yazılarınızı yayınladığınız bir web sitesi fikirlerinizi diğer insanlarla paylaşmanızı sağlar. Sitenizi ziyaret edenler işletmeniz yada sizin hakkınızda bilgi edinme fırsatı bulurlar. Bu sizin için ücretsiz bir reklam fırsatıdır.

Web sitesi nedir?

Tanım: Web sitesi, internet sitesi yada site genellikle ortak bir alan adı ile tanımlanan ve en az bir web sunucusunda yayınlanan medya içeriği de dahil olmak üzere bir arada bulunan web sayfalarının bir koleksiyonudur.

Tanım: Web sitesi, internet üzerinden erişilebilen sayfalarında bulunan metin, görsel ve animasyonlar ile ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur.

Tanım: Web sitesi , benzersiz bir alan adını paylaşan bağlantılı web sayfalarından (ve bunlarla ilişkili kaynaklardan) oluşan bir koleksiyondur. 

Belirli bir web sitesinin her web sayfası, kullanıcının web sitesinin bir sayfasından diğerine geçmesine olanak tanıyan, çoğu zaman tıklanabilir metin biçiminde açık bağlantılar sağlar.

Web sitesi nedir? sorusuna farklı tanımlarla cevap verdikten sonra web sitesi ne işe yarar, kullanım amaçları nelerdir kısaca bakalım.

Web sitesi kullanım amaçları

Web sitelerinin birçok işlevi vardır ve çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Bir web sitesi kişisel web sitesi (blog), şirket için ticari bir web sitesi, devlet adına web sitesi veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş web sitesi olabilir.

Web siteleri, bir bireyin, bir işletmenin veya bir organizasyonun çalışması olabilirler. Genellikle eğlenceden ve sosyal ağlara, e ticaret ve oyundan, haber ve eğitim sağlama konularına kadar değişen geniş bir konu veya amaç türünde olabilirler.

Tüm internete açık web siteleri topluca world wide web’ i oluştururken, çalışanları için bir şirketin web sitesi gibi özel web siteleri genellikle intranet’ in bir parçasıdır.

Günümüzde evdeki televizyonlardan, cebimizdeki telefona ve hatta kolumuzdaki saate kadar akıllı tabir edilen cihazlar ile web sitelerine erişmek mümkündür.

Web sayfası

Web siteleri web sayfalarından oluşurlar. Web sayfaları HTML ile oluşturulan basit metin dosyalarıdır. Sayfalar birbirlerine linkler ile bağlanırlar ve sayfalar arasında gezinti bu link adı verilen bağlantılar aracılığı ile sağlanır.

Web sitesini kitap, kitap sayfaları web sayfaları şeklinde düşünelirsiniz. Her kitap birbiri ile alakalı sayfalardan oluşur ve bir ciltlenerek bir arada sunulur. Sayfa içinde bulunan ve diğer sayfaları işaret eden notları da bağlantılara benzetebiliriz.

Web siteleri ve web tarayıcısı arasındaki veri aktarımı HTTP veya HTTPS protokolleri ile gerçekleştirilir. Http temel https ise güvenli veri aktarım yoludur. Bu protokol aracılığı ile alınan .html uzantılı dosya içeriğinde bulunan HTML etiketleri tarayıcı tarafından yorumlanarak sayfa içeriği kullanıcıya gösterilir.

Web sayfası türleri

Web sayfaları oluşturulma şekline göre ikiye ayrılır.

Statik sayfalar

Doğrudan HTML ile oluşturulmuş sayfalardır. Sunucu tarafında işlem görmezler.

Dinamik sayfalar

HTML içeriği PHP, ASP gibi sunucu tarafında oluşturulan sayfalardır. Sunucu tarafında .php, .asp, .aspx gibi dosyalar ön işlemci tarafından yorumlanır ve HTML içeriği üretilir. Örneğin WordPress PHP ile oluşturulan sayfalardan oluşur.

Web sitesi tasarımı

Web sitesi tasarımı, içeriği, son kullanıcıların internet üzerinden web tarayıcısı yardımıyla erişebilecekleri elektronik web sayfalarında sunma niyetiyle benzer bir oluşturma sürecidir.

Web sitesi kodlama

Web sitesi kodlama nedir? Web sitesi kodlama HTML, CSS, PHP, JavaScript, ASP, SQL gibi programlama yada yapısal sorgu dilleri kullanarak web sitesinin ön ve arka uçlarının kodlarının yazılması işlemidir.

Web siteleri temelde HTML kullanılarak tarayıcıya gönderilir ve yorumlanır. JavaScript gibi diller ile tarayıcı üzerinde işlevsellik kazandırılır. PHP gibi sunucu taraflı diller ile sunucu üzerinde dinamik sayfalar oluşturulur. Yine PHP, Ajax kullanılarak veritabanı sorguları gerçekleştirilir.

Web geliştirme

Web geliştirme veya web kodlama genel anlamda internet yada intranet için yazılım geliştirmeyi ifade eder.

Bir web geliştiricisi , World Wide Web için programlar ve uygulamalar oluşturan bir programcıdır.

Yorum Ekle