Webtium
Webtium » Web siteleri » Web sitesi türleri

Web sitesi türleri

Web sitesi türleri yada web sitesi çeşitlerini sayfa sayısı, etkileşim ve faaliyet amacını gibi özelliklerine göre sınıflandırabiliriz.

Etkileşime göre web sitesi türleri

  1. Durağan (statik): İçeriğin oldukça sabit olduğu, kullanıcıların görünümü ve gösterilecek veri miktarını genelde değiştiremediği web siteleridir. Bir başka deyişle, kullanıcıların site içeriğini belirlenen sıra (düzen) içerisinde görebilmekten başka site içeriğine müdahale pek edemediği web sayfalarıdır.
  2. Etkileşimli (interactive): İnsanın etkin biçimde etkileştiği, insandan girdi kabul eden insan makine ara yüzüne ilişkin siteler. Örneğin etkileşimli işletim, etkileşimli grafik ekran.

Sayfa sayısına göre site türleri

  1. Çok küçük site (<10 sayfa )
  2. Küçük site (10-100 sayfa )
  3. Orta boy bir site (100-1.000 sayfa )
  4. Büyük site (1.000-10.000 sayfa)
  5. Çok büyük site (<10.000 sayfa )

Faaliyet ve amaca göre web sitesi türleri

Affiliate : Başka bir firma (firmaların) yada şahısa ait ürün yada ürünlerini satmak amacıyla kurulan ve genelde az sayfası olan siteler. Satıcı, aracılık yada satışı kolaylaştırmak için bir komisyon alır.

Affiliate Ajansı : Kendi ürünleri yanında anlaşmaya varılan diğer firma yada kişilerin ürünlerini pazarlayan site daha doğrusu portallar.

Arşiv Siteleri : Diğer web sitelerinin sayfalarını kayıt eden siteler.

Blog : Genellikle yeniden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayınlar blog olarak tanımlanır. Çoğunlukla her gönderide yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir.

Ünlü Kişi Siteleri : Toplumda ünlü olan kişilere ait siteler. Bir pop yıldızı, sinema sanatçısı gibi.

Bağış Siteleri : Bir konu hakkında kendilerine bağış yapılmasını kabul eden siteler.

Topluluk Siteleri :

İçerik Siteleri : Makale olarak bilinen içerikleri kategoriler altında toplayarak yayınlayan yada alıp satan siteler.

Kurumsal Siteler : Bir şirkete ait site. Ürünler, hakkımızda, personel, projeler gibi temel sayfaları olan siteler.

E Ticaret Siteleri : Bir şirkete ait internet üzerinden ürün satışı yapan siteler.

Forumlar : Forum, bir sorun üzerinde bütün ilgililerin görüşlerini öğrenmek için yapılan bir toplantı türüdür. Forum siteleri konu başlıkları altında üyelerinin görüşlerini yayınlayan sitelerdir. Genellikle konu hakkında sorulara kişilerin vedikleri cevaplardan oluşan sayfalardır.

Galeriler : Resim fotograf gibi görsellerin paylaşıldığı sitelerdir.

Devlet Siteleri : Devletin bir kurumu adına yayın yapan vatandaşları bilgilendirme amaçlı kurulmuş sitelerdir.

Oyun : Çeşitli formatlarda yayınlanan (flash vs.) çevrimiçi oyunların yayınlandığı sitelerdir.

Mizah : İnsanları güldürme amacıyla karikatür, fıkra yayını yapan sitelerdir.

Mikro Blog :

İndirme Arşivleri : Yazılımları yada farklı dosyaları (pdf, doc gibi) belirli kategoriler altında toplayıp ziyaretçilerin bilgisayarlarına indirmelerine izin veren sitelerdir.

Wikiler : Kullanıcıları tarafından karşılıksız olarak içerikleri girilen sitelerdir.

Portallar : Farklı türde pek çok içeriği bir arada bulunduran internet siteleri için kullanılır. İnternet ana kapılarında canlı haberler, söyleşi odaları, elektronik posta, alışveriş, çeşitli rehberler vb. gibi birçok bölüm bir arada sunulmaktadır.

Mail Siteleri : Mail hesapları oluşturup kullanmanıza izin veren sitelerdir. Gmail yüksek kapasiteli ve Google tarafından desteklenen ücretsiz e-posta hizmetidir. Kişisel ücretsiz sürüm dışında firmalar ve çalışanları için Gmail işletme sürümü mevcut.

Warez Siteleri : Warez ya da korsan ürünler, telif yasaları çiğnenerek ticareti yapılan telif hakkı saklı materyaller bulunduran sitelerdir.

Sosyal Meyda : Son dönemin internet metropolleri. Hesaplar aracılığı ile insanların arkadaşlık kurup, etkileşimlerde bulanabildiği sitelerdir.

Arama Motorları: Web dünyasını sürekli gezinip siteleri değerlendiren, indeksleyen ve aranılan anahtar kelimelere karşılık gelen en uygun sayfaları sonuç olarak kullanıcılarına listeleyen sitelerdir. Google web arama motoru olarak bilinen sitelerin en popüleridir.

Soru Cevap Siteleri : Forum sitelerinin benzeridir. Kullanıcıların tarafından girilen sorulara yine kullanıcılar tarafından verilen cevaplar ile çözümler bulunmaya çalışılan sitelerdir. birsoru.net

Reklam Siteleri : Çevrimiçi davranışsal reklamcılık ve diğer internet reklamcığı türlerinde faaliyet gösteren web siteleridir.

Çeviri Siteleri : Çevrimiçi olarak farklı diller arasında çeviri (tercüme) yapmanıza yardımcı olan sitelerdir. Ücretsiz olarak onlarca dil arasında Google Translate kullanarak kelime ve metin tercümesi yapabilirsiniz. Ücretsiz çeviri siteleri genel konularda başarılı olsa da bir tercüman deneyimi gerektiren profesyonel çeviri hizmeti için kaliteli hizmet alabileceğiniz bir firma ile anlaşmanız daha faydalı. Bu anlamda sizlere kaliteli bir firma olan Protranslate isimli siteyi önerebiliriz.

Dosya Paylaşım Siteleri : Herhangi dosyayı istediğiniz insanlar ile paylaşmak istediğinizde kullanabileceğiniz siteler. İstediğiniz dosyaları bir depo gibi bu sitelere yükler ve paylaşmak istediğiniz kişileri belirlersiniz. Google Drive

Web sitesi türleri sadece bunlarla sınırlı değildir. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda girşimciler tarafından yenileri çıkar.

Bir web sitesi kurmak internet ortamında işletmenizi yada kendinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz en ucuz reklam yöntemidir. Etkili bir web sitesi dijital ortamda işletmenizin kurumsal kimliğini yansıtmalıdır. Bu sayede insanlar ne yaptığınız yada nasıl yaptığınız hakkında bilgi sahibi olabilir ve ilk izlenimlerini edinirler.

Yorum Ekle