Web site ve bloglar için makale tanımı ve genel bilgiler

Web site ve bloglar için makale tanımı ve genel bilgiler
webtium
Yazar webtium

Merak ettiğimiz yada ilgimizi çeken bir konuda internet üzerinde araştırma yaparken gezindiğimiz blog ve sitelerde okuduğumuz makaleler online bilgi kaynaklarıdır. Kolay erişilebilir ve pratik olmaları bu içerikleri çekici kılar.

Gelişen teknoloji hızlı bir şekilde yüzlerce makale içinde arama yaparak istediğimiz bilgiye ulaşmayı sağlarken bir yandan da içerik kalitesinin bozulmasına zemin hazırlar. Kaliteli ve kapsamlı bir makale hedeflediği konuyu her yönüyle açıklar. Ayrıca okuyucuların konu hakkında en çok merak ettikleri sorulara en iyi yanıtları verir.

Blog yada web sitesi makaleleri de temel olarak bu isteklere cevap verecek şekilde hazırlanmalıdır. Kaliteli, özgün içerik ancak bu şekilde ortaya konulabilir. Peki nasıl? Ama öncelikle makale tanımı nedir? ve makalenin özellikleri nelerdir? sorularını cevaplamakla başlayalım.

Makale nedir?

Belirli bir konu çerçevesinde uzman bir yazar tarafından ortaya konulan görüşü, düşünceyi savunmak ve kanıtlamak üzere kaleme alınan metinlere makale denir. Konu ile ilgili bilgi verilmesi, bu konudaki bir görüşün desteklenmesi ya da bir düşüncenin kanıtlanması yazılan makaleler aracılığıyla gerçekleştirebilecek eylemlerdir. Makaleler gazete, dergi gibi geleneksel basılı yayında karşınıza çıkabileceği gibi günümüzde elektronik yayınlarda yani her konudaki site ve blog yayınında da yer alabilir.

İnternet makalesi nedir?

İnternet makalesi nedir? İnternet üzerinde karşılaştığımız, bir konuya odaklanarak bu hususta gerekli bilgileri içeren eğitici yazılara genel olarak makale denir. Aynı gazete makalelerinde ve dergi yazılarında olduğu gibi özgünlük, bilgi vericilik, yanlış bilgi içermeme, okunaklılık gibi özellikler önem taşır. İnternet makaleleri için, önceleri basılı yayınlarda karşılaştığımız benzerlerinin dijital ortama aktarılmış modern versiyonları da diyebiliriz.

Web site ve bloglar için makalenin önemi

Blog ve web sitelerinde karşılaştığımız makaleler neden önemlidir diye soracak olursak bunun iki yönü olduğunu düşünebiliriz. İlki okuyucu diğeri ise site için taşıdıkları önem olarak karşımıza çıkıyor. Okuyucu bilgi almak, kapsamlı bir bakış açısına sahip olmak ve araştırma yapmak amacını gerçekleştirmek için makalelerden faydalanabilir. Bu okuyucu için faydalı olmalarının altını çizer. Kaynak site ya da blog ise makalede atıfta bulunduğu her bir maddeyi sağlayarak, okuyucuya bilgi vermek dışında bir satın alma kaynağı da oluşturabilir.

Örneğin sitenin satışını ya da reklamını yaptığı malların çeşitlerine, detaylarına, kullanımına atıfta bulunan bir makale müşterileri sitenin diğer bileşenlerine yönlendiren bir kılavuz görevi görür. Diğer yandan makale kalitesi sayesinde bir internet kaynağı uluslararası kriterlere göre saygınlık kazanır. Kurallar çerçevesinde yazılmış içeriklerle bir site ne kadar prestijli ve kıymetli bir makaleye sahipse o kadar değer kazanır. Bu da kaliteli makale sayesinde arama motorlarındaki sonuçlar arasında onu üst sıralara taşır.

SEO uyumlu makale hakkında genel bilgiler

SEO yani “arama motoru optimizasyonu” tam da bu noktada devreye giren bir kriter. Arama motorlarında iyi sonuçlar arasında yer alabilmek için bir makalenin uyması gerekenler onu kaliteli kılan ölçütlerdir. SEO kriterlerine göre iyi bir makale odaklandığı konuda temel anahtar kelimeler açısından zengin olmalıdır. Bu kelimelerin dağılımı, cümlelerin fazla uzun yahut kısa olmaması, paragraf yapısının standartlara uyması ve dengeli alt başlıklarla konuyu açıklaması önem taşır.

Özellikle bilgi verdiği konuyu iyi bilen ve dilbilgisi kurallarını gözeten uzman kişilerce yazılmalıdır. SEO açısından sağlam bir makale okuyucuyu cezbedecek yaratıcı ve özgün olmanın yanında yukarıdaki kurallara da uymalıdır. Örneğin anahtar kelime kullanımı açısından yalın ve belli yüzdelik dilimlere göre yoğunlukta kullanılmaları detaylarda yer alan püf noktaları arasında bulunur. Yazının hem teknik özellikler gözetilerek hem de akıcı yazılması bütün bunları sağlamak için şarttır denebilir.

Sonuç

Pek çok ürün ve hizmeti internet üzerinden sağladığımız günümüzde internet makalelerinin verdiği bilgi de, bir site hakkında söylediği şeyler bizim için çok önemli. Artık otel rezervasyonundan düğün organizasyonuna, okul seçiminden doktor randevusu almaya kadar her işi elektronik olarak yapabiliyoruz. Hem zamandan tasarruf ettiğimiz hem kaliteli ve ekonomik seçenekleri aradığımız için makaleler sayesinde bunlara ulaşmamız mümkün oluyor. İyi makaleler, iyi ürün ve hizmetlere işaret ederek hayatımızı kolaylaştıran dijital dünyada yolumuzu bulmamıza yardım ediyor.

Yazar hakkında

webtium

webtium

Konu hakkındaki düşünce ve bilginizi paylaşın