Webtium
Web sitesi nedir? Web sitesi türleri nelerdir?

Web sitesi nedir? Web sitesi türleri nelerdir?

Web sitesi, internet üzerinden erişilebilen sayfalarında bulunan metin, görsel ve animasyonlar ile ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur.

Web sitesi, internet üzerinden erişilebilen sayfalarında bulunan metin, görsel ve animasyonlar ile ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur.

Web sitesi nedir?

Web sitesi nedir? Tanımı: Web sitesi, internet sitesi yada site genellikle ortak bir alan adı ile tanımlanan ve en az bir web sunucusunda yayınlanan medya içeriği de dahil olmak üzere bir arada bulunan web sayfalarının bir koleksiyonudur.

Dijital medya mecrası olarak da tanımlayabileceğimiz internet günümüzde radyo ve televizyondan daha etkin bir rol üstlenmiş durumdadır. Bir web sitesi kurmak işletmenizi tanıtmaya ve dijital ortamda kurumsal kimliğini yansıtmanıza yardımcı olur.

Blog yazılarınızı yayınladığınız bir web sitesi fikirlerinizi diğer insanlarla paylaşmanızı sağlar. Sitenizi ziyaret edenler işletmeniz yada sizin hakkınızda bilgi edinme fırsatı bulurlar. Bu sizin için ücretsiz bir reklam fırsatıdır.

Web sitesi nedir? sorusuna cevap verdikten sonra web sitesi ne işe yarar, kullanım amaçları nelerdir kısaca bakalım.

Web sitesi kullanım amaçları

Web sitelerinin birçok işlevi vardır ve çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Bir web sitesi bir kişisel web sitesi (blog), şirket için ticari bir web sitesi, devlet adına web sitesi veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş web sitesi olabilir.

Web siteleri, bir bireyin, bir işletmenin veya bir organizasyonun çalışması olabilirler. Genellikle eğlenceden ve sosyal ağlara, e ticaret ve oyundan, haber ve eğitim sağlama konularına kadar değişen geniş bir konu veya amaç türünde olabilirler.

Tüm internete açık web siteleri topluca world wide web’i oluştururken, çalışanları için bir şirketin web sitesi gibi özel web siteleri genellikle intranet’ in bir parçasıdır.

Günümüzde evdeki televizyonlardan, cebimizdeki telefona ve hatta kolumuzdaki saate kadar akıllı tabir edilen cihazlar ile web sitelerine erişmek mümkündür.

Web sayfası

Web siteleri web sayfalarından oluşurlar ve sayfalar HTML ile oluşturulan basit metin dosyalarıdır. Sayfalar birbirlerine linkler ile bağlanırlar ve sayfalar arasında gezinti bu link adı verilen bağlantılar aracılığı ile sağlanır.

Bunu kitap, kitap sayfaları şeklinde düşünelirsiniz. Her kitap birbiri ile alakalı sayfalardan oluşur ve bir ciltlenerek bir arada sunulur.

Web siteleri ve web tarayıcısı arasındaki veri aktarımı HTTP veya HTTPS protokolleri ile gerçekleştirilir. Http temel https ise güvenli veri aktarım yoludur. Bu protokol aracılığı ile alınan .html uzantılı dosya içeriğinde bulunan HTML etiketleri tarayıcı tarafından yorumlanarak sayfa içeriği kullanıcıya gösterilir.

Web sayfası türleri

Web sayfaları oluşturulma şekline göre ikiye ayrılır.

Statik sayfalar

Doğrudan HTML ile oluşturulmuş sayfalardır. Sunucu tarafında işlem görmezler.

Dinamik sayfalar

HTML içeriği PHP, ASP gibi sunucu tarafında oluşturulan sayfalardır. Sunucu tarafında .php, .asp, .aspx gibi dosyalar ön işlemci tarafından yorumlanır ve HTML içeriği üretilir. Örneğin WordPress PHP ile oluşturulan sayfalardan oluşur.

Web sitesi tasarımı

Web sitesi tasarımı, içeriği, son kullanıcıların internet üzerinden web tarayıcısı yardımıyla erişebilecekleri elektronik web sayfalarında sunma niyetiyle benzer bir oluşturma sürecidir.

Web sitesi kodlama

Web sitesi kodlama nedir? Web sitesi kodlama HTML, CSS, PHP, JavaScript, ASP, SQL gibi programlama yada yapısal sorgu dilleri kullanarak web sitesinin ön ve arka uçlarının kodlarının yazılması işlemidir.

Web siteleri temelde HTML kullanılarak tarayıcıya gönderilir ve yorumlanır. JavaScript gibi diller ile tarayıcı üzerinde işlevsellik kazandırılır. PHP gibi sunucu taraflı diller ile sunucu üzerinde dinamik sayfalar oluşturulur. Yine PHP, Ajax kullanılarak veritabanı sorguları gerçekleştirilir.

Web geliştirme

Web geliştirme veya web kodlama genel anlamda internet yada intranet için yazılım geliştirmeyi ifade eder.

Bir web geliştiricisi , World Wide Web için programlar ve uygulamalar oluşturan bir programcıdır.

Web sitesi türleri

Farklı özelliklerine göre web sitelerini sonoflandırabiliriz yapılabilir.

Etkileşime göre site türleri

  1. Durağan (statik): İçeriğin oldukça sabit olduğu, kullanıcıların görünümü ve gösterilecek veri miktarını genelde değiştiremediği web siteleridir. Bir başka deyişle, kullanıcıların site içeriğini belirlenen sıra (düzen) içerisinde görebilmekten başka site içeriğine müdahale pek edemediği web sayfalarıdır.
  2. Etkileşimli (interactive – ): İnsanın etkin biçimde etkileştiği, insandan girdi kabul eden insan makine ara yüzüne ilişkin; örneğin etkileşimli işletim, etkileşimli grafik ekran.

Sayfa sayısına göre site türleri

  1. Çok küçük site (<10 sayfa )
  2. Küçük site (10-100 sayfa )
  3. Orta boy bir site (100-1.000 sayfa )
  4. Büyük site (1.000-10.000 sayfa)
  5. Çok büyük site (<10.000 sayfa )

Faaliyet ve amaca göre site türleri

Affiliate : Başka bir firma (firmaların) yada şahısa ait ürün yada ürünlerini satmak amacıyla kurulan ve genelde az sayfası olan siteler. Satıcı, aracılık yada satışı kolaylaştırmak için bir komisyon alır.

Affiliate Ajansı : Kendi ürünleri yanında anlaşmaya varılan diğer firma yada kişilerin ürünlerini pazarlayan site daha doğrusu portallar.

Arşiv Siteleri : Diğer web sitelerinin sayfalarını kayıt eden siteler.

Blog : Genellikle yeniden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderide yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir.

Ünlü Kişi Siteleri : Toplumda ünlü olan kişilere ait siteler. Bir pop yıldızı, sinema sanatçısı gibi.

Bağış Siteleri : Bir konu hakkında kendilerine bağış yapılmasını kabul eden siteler.

Topluluk Siteleri :

İçerik Siteleri : Makale olarak bilinen içerikleri kategoriler altında toplayarak yayınlayan yada alıp satan siteler.

Kurumsal Siteler : Bir şirkete ait site. Ürünler, hakkımızda, personel, projeler gibi temel sayfaları olan siteler.

E Ticaret Siteleri : Bir şirkete ait internet üzerinden ürün satışı yapan siteler.

Forumlar : Forum, bir sorun üzerinde bütün ilgililerin görüşlerini öğrenmek için yapılan bir toplantı türüdür. Forum siteleri konu başlıkları altında üyelerinin görüşlerini yayınlayan sitelerdir. Genellikle konu hakkında sorulara kişilerin vedikleri cevaplardan oluşan sayfalardır.

Galeriler : Resim fotograf gibi görsellerin paylaşıldığı sitelerdir.

Devlet Siteleri : Devletin bir kurumu adına yayın yapan vatandaşları bilgilendirme amaçlı kurulmuş sitelerdir.

Oyun : Çeşitli formatlarda yayınlanan (flash vs.) çevrimiçi oyunların yayınlandığı sitelerdir.

Mizah : İnsanları güldürme amacıyla karikatür, fıkra yayını yapan sitelerdir.

Mikro Blog :

İndirme Arşivleri : Yazılımları yada farklı dosyaları (pdf, doc gibi) belirli kategoriler altında toplayıp ziyaretçilerin bilgisayarlarına indirmelerine izin veren sitelerdir.

Wikiler : Kullanıcıları tarafından karşılıksız olarak içerikleri girilen sitelerdir.

Portallar : Farklı türde pek çok içeriği bir arada bulunduran internet siteleri için kullanılır. İnternet ana kapılarında canlı haberler, söyleşi odaları, elektronik posta, alışveriş, çeşitli rehberler vb. gibi birçok bölüm bir arada sunulmaktadır.

Mail Siteleri : Mail hesapları oluşturup kullanmanıza izin veren sitelerdir. Gmail   yüksek kapasiteli ve Google tarafından desteklenen ücretsiz e-posta hizmetidir. Kişisel ücretsiz sürüm dışında firmalar ve çalışanları için Gmail işletme sürümü mevcut.

Warez Siteleri : Warez ya da korsan ürünler, telif yasaları çiğnenerek ticareti yapılan telif hakkı saklı materyaller bulunduran sitelerdir.

Sosyal Meyda : Son dönemin internet metropolleri. Hesaplar aracılığı ile insanların arkadaşlık kurup, etkileşimlerde bulanabildiği sitelerdir.

Arama Motorları : Web dünyasını sürekli gezinip siteleri değerlendiren, indeksleyen ve aranılan anahtar kelimelere karşılık gelen en uygun sayfaları sonuç olarak kullanıcılarına listeleyen sitelerdir. Google web arama motoru olarak bilinen sitelerin en popüleridir.

Soru Cevap Siteleri : Forum sitelerinin benzeridir. Kullanıcıların tarafından girilen sorulara yine kullanıcılar tarafından verilen cevaplar ile çözümler bulunmaya çalışılan sitelerdir. birsoru.net

Reklam Siteleri :

Çeviri Siteleri : Çevrimiçi olarak farklı diller arasında çeviri (tercüme) yapmanıza yardımcı olan sitelerdir. Ücretsiz olarak onlarca dil arasında Google Translate kullanarak kelime ve metin tercümesi yapabilirsiniz. Ücretsiz çeviri siteleri genel konularda başarılı olsa da bir tercüman deneyimi gerektiren profesyonel çeviri hizmeti için kaliteli hizmet alabileceğiniz bir firma ile anlaşmanız daha faydalı. Bu anlamda sizlere kaliteli bir firma olan Protranslate isimli siteyi önerebiliriz.

Dosya Paylaşım Siteleri : Herhangi dosyayı istediğiniz insanlar ile paylaşmak istediğinizde kullanabileceğiniz siteler. İstediğiniz dosyaları bir depo gibi bu sitelere yükler ve paylaşmak istediğiniz kişileri belirlersiniz. Google Drive

Bir web sitesi kurmak internet ortamında işletmenizi yada kendinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz en ucuz reklam yöntemidir. Etkili bir web sitesi dijital ortamda işletmenizin kurumsal kimliğini yansıtmalıdır. Bu sayede insanlar ne yaptığınız yada nasıl yaptığınız hakkında bilgi sahibi olabilir ve ilk izlenimlerini edinirler.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.