Webtium
Webtium » İnternet » Web tarayıcı nedir? Ne işe yarar?

Web tarayıcı nedir? Ne işe yarar?

Web tarayıcıları yada internet tarayıcıları olarak bilinen programlar internet ve sonrasında World Wide Web ‘in bulunmasıyla hayatımızda yer edinmiş oldukça kullanışlı programlardır.

Bugün hepimizin bilgisayarında, cep telefonu gibi mobil cihazlarımızda en az iki üç tane web tarayıcısı bulunur.

Web tarayıcı nedir?

Web tarayıcısı yada internet tarayıcısı World Wide Web ‘de bilgi kaynaklarını almak, sunmak ve geri iletmek için kullanılan, web browser yada internet tarayıcı olarak da bilinen bir yazılım uygulamasıdır.

Günümüzde tarayıcılar öncelikle web sitelerini görüntülemek amacıyla yapılmış olsa da, web sunucuları tarafından özel ağlarda veya dosya sistemlerinde bulunan bilgilere erişmek için de kullanılabilir.

HTML ile kodlanmış sayfaları göstermek için CSS gibi biçimlendirme bilgilerini ve JavaScript gibi script dillerini yorumlayabilirler.

İnternet Tarayıcı = Web browser = Web tarayıcı

Web tarayıcıları ne işe yarar?

İnternet tarayıcıların temel kullanım alanı World Wide Web’ de gezinmek olsa da tarayıcılar; özel ağlardaki web sunucuları tarafından sunulan bilgilere veya dosya sistemlerindeki dosyalara erişmek için de kullanılabilir.

Standart web tarayıcısı neler yapabilir?

 • Metin veya çoklu ortam dosyalarını açabilir, kaydedebilir.
 • HTML’ den HTTP’ ye bütün protokolleri ve standartları destekler.
 • Açılan sayfada aranan nesneyi bulabilir.
 • Sık kullanılanlar ve geçmiş listesi yapabilir.
 • Genel ağa dosya yükleme ve genel ağdan dosya indirme yapabilir.
 • E-Posta ve metin editörleriyle bütünleşebilir.
 • Linkleri (bağlantı) izleyebilir.
 • Dosya sistemlerini okuyabilir, bağlayabilir, kaydedebilir.
 • Çoklu ortam dosyalarını oynatabilir veya kaydedebilir.
 • Sayfanın çıktısını alabilir.
 • Çevrimdışı çalışabilir.

İnternet tarayıcıları web dünyasına açılan pencerelerimizdir. Her gün internet üzerinden web gezintisi, bankacılık işlemleri, alışveriş gibi gibi işlerimizi tarayıcılar üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Bu işlemleri yaparken kişisel verilerimiz tarayıcılar ile işlem yapılan sistem arasında gidip geliyor.

Alışveriş yapılan web siteleri seçilirken güvenilir olanları tercih etmememiz gerektiği gibi web tarayıcısı seçimi yaparken ve kullanırken dikkatli olunmalı. Kişisel verilerin güvenliği konusu şansa bırakılmamalıdır.

Kredi kartları ile hiç yapmadıkları alışverişlerin parasını ödemek zorunda kalanları duymuşsunuzdur. Bu tarz olaylar yaşamamak için bilgisayar güvenliği, mobil cihaz güvenliği kadar web tarayıcısı güvenliği de önemli.

Güvenlik ve hızın ön planda olduğu tarayıcı seçimi iyi yapılır ve devamında bilinçli kullanılırsa kötü sürprizler yaşama ihtimaliniz azalır.

Yorum Ekle