Webtium
WordPress nedir? » WordPress hakkında temel bilgiler

WordPress nedir? » WordPress hakkında temel bilgiler

WordPress nedir? Ne işe yarar gibi temel sorulara cevap verdiğimiz bu makalede WordPress hakkında merak edilebilecek bir çok bilgiye de yer verdik.

Günümüzün en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress ile bir web sitesi kurmak istiyorsanız kurulum aşamalarını ve sonrasında yapılması gerekenleri başlangıç yazımız olan Web sitesi kurma rehberi ile kolayca öğrenip uygulayabilirsiniz.

WordPress nedir ?

WordPress, PHP programlama dili ve MySQL veritabanı kullanılarak oluşturulmuş ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir web sitesi içerik yönetim sistemidir.

WordPress nedir sorusuna yanıt arayanlar bir çok web sitesinde yukarıdaki cevabın aynısını görmüştür. Bu tanım açıklayıcı olsa da web dünyasına yeni girenler için pek de anlamlı gelmeyebilir.

Tanımın daha iyi anlaşılması için öğrenilmesi gereken diğer üç tanım PHP, MySQL ve web sitesi içerik yönetim sistemidir.

Web sitesi içerik yönetim sistemi nedir?

Web sitelerine ait dijital içeriklerinin oluşturulması, düzenlenmesi ve yaşam döngüsü boyunca yönetilmesi amacıyla hazırlanmış bilgisayar yazılımı sistemleridir.

PHP nedir?

PHP, HTML içine gömülebilen bir betik dilidir. Sözdiziminin çoğunu C, Java ve Perl’den almış ve bunun üzerine PHP’ye özgü bir sürü eşsiz özellik eklenmiştir. Dilin amacı site geliştirenlere devingen olarak hızla üretilen sayfalar yazabilme imkanı vermektir.

MySQL nedir?

MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı, çok kullanıcılı, hızlı ve sağlam bir veri tabanı yönetim sistemidir. UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur.

WordPress, oluşturucuları olan Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından b2 / cafelog çatalı olarak 27 Mayıs 2003 tarihinde, Free Software Foundation’ dan GPLv2 (veya üstü) lisansıyla yayınlandı yani ücretsizdir. Basit bir blog sistemi olarak başladığı yaşamı boyunca geliştirilerek bunun çok ötesinde işler de başarabilecek hale getirildi.

WordPress kişisel bir bilgisayarda veya kişisel web sunucusunda ya da paylaşımlı bir hosting hesabında çalışması için tasarlanmıştır. İnternet yada intranet üzerinde kullanabilir. Kök klasörde, alt klasörlerde ve alt alan adı altında çalışabilir.

Bir blog açmak istiyorsanız WordPress kullanın.

Günümüzde hosting firmaları WordPress e özel paketler sunmakta ve yönetim panellerinde (cPanel vs.) otomatik WordPress kurulumu için yazılımlar bulundurmaktadır. Bu yönden WordPress kurulumu oldukça basittir. WordPress otomatik kurulum sağlayan bir firmadan hosting paketi ve alan adı alındıktan sonra 10-15 dakika içerisinde bir web sitesini yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Kolay öğrenilen ve ücretsiz olan WordPress ile kodlama bilginiz olmadan istediğiniz türde bir web sitesi kurabilir yada bir blog başlatabilirsiniz.

WordPress nedir sorusuna cevap verdikten sonra onunla neler yapabileceğimize ve onu bu kadar popüler yapan özelliklerine göz atalım.

WordPress ne işe yarar?

WordPress bloglar dahil olmak üzere bir çok farklı türde web sitesi oluşturmayı ve tüm içeriğinizi yönetmenizi sağlar. Web sayfaları, yazılar oluşturup yayınlayabilir, gerektiğinde yeniden düzenleyebilir, video, resim gibi medyalarınızı yönetebilirsiniz. Kullanıcı yönetimiyle ihtiyacınız doğrultusunda yetkilendirmeler yapabilirsiniz.

Bunlar gibi bir çok özelliği ücretsiz eklentiler (plugin) sayesinde web sitenize entegre edebilirsiniz. Bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız bunu kodlama bilgisine çok fazla ihtiyaç (belkide hiç) duymadan WordPress ile yapabilirsiniz.

WordPress çekirdeğinde bulunan özellikler ve eklentiler ile çok fazla teknik bilgi gerektirmeden basitçe, blog, e-ticaret sitesi, şirket sitesi, forum sitesi, soru cevap sitesi gibi aklınıza gelebilecek bir çok türde site oluşturabilirsiniz. Basit bir blog sistemi olarak görülsede her türlü içeriği kolayca yönetebileceğiniz, tüm web projelerine taban oluşturabileceğiniz esnek bir platformdur. 

WordPress neden bu kadar popüler ?

Kullanım kolaylığı WordPress’ in bu kadar popüler olmasında belkide en büyük etken. Joomla!, Drupal, Open Blog gibi daha onlarca açık kaynak kodlu, ücretsiz CMS yani İçerik Yönetim Sistemi bulunuyor ve her yıl yenileri piyasaya giriyor. Her biri ile web sitesi kurmak oldukça kolay. Çoğunluğu PHP ve MySql kullanıyor ve açık kaynak kodlu olarak dağıtılıyorlar. WordPress yıllardır diğerlerinin arasından sıyrılıp en çok kullanılan web sitesi içerik yönetim sistemi olmayı başarıyor. WordPress ‘i en popüler içerik yönetim sistemi yada blog sistemi yapan diğer özellikleri ise;

WordPress çekirdeği ücretsizdir

WordPress CMS tamamen ücretsizdir. Tüm güncellemeleri ve yeni özellikler tamamen ücretsiz sunulur. Bu özelliği sayesinde sizin site kurma maliyetinizi azaltır.

WordPress eklentilerinin çoğu ücretsizdir

Sitenizi geliştirmeye çalışacağınız ilerleyen dönemlerde muhtemelen sitenize yeni özellikler, yetenekler eklemek isteyeceksiniz. Eklemek istediğiniz özellikler doğrultusunda ise ödemeniz gereken yeni ücretler çıkacaktır. WordPress, Joomla gibi sistemlerde bu özellikleri eklemenin en kolay yolu eklentilerdir.

İlk bakışta diğer CMS lerin de eklenti veya modüllerinin ücretsiz olduğu görülsede WordPress ücretsiz eklenti konusunda diğerlerinden çok ötededir. Başlangıçta önemsiz gibi görünsede sitenize eklemek istediğiniz bir özellikten dolayı onlarca dolar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Tecrübe ile sabittir ki diğer sistemlerin bir çoğunda aradığınız işlemi yapabilecek eklenti bulamazken yada yüksek ücretliyken WordPress te bunu yapabilecek bir kaç tane eklenti bulmanız muhtemeldir. Yönetim panelin üzerinden bu eklentilere ulaşılabilmesi bir başka artı özelliktir.

Ücretsiz olmasının yanında yönetim paneli üzerinden eklentilerin kodları üzerinde yapacağınız değişiklikler ile özelleştirmeler yapmanız da mümkün. Bunu yapabilmek için PHP konusunda biraz bilginiz olması yeterli.

Ücretsiz binlerce teması vardır

Eklentilerde olduğu gibi tema konusunda da ücretsiz seçenekleri bir hayli fazla. Her türden site için tasarlanmış temalar bulmak mümkün. Yönetim paneli üzerinden tema ön izlemesi yapılabilmesi ve yine buradan kurulum yapılabilmesi bir başka artısıdır. Ücretsiz olmasının yanında WordPress temaları renk, yerleşim ve tipografik özelliklerinden dolayı kullanıcılara daha sıcak gelmektedir. Kendinizde farklı sistemlerin temalarına bakarak deneyebilirsiniz.

Eklentilerde olduğu gibi temalar üzerinde değişiklik yapmanız mümkün. Bunun için yine biraz HTML ve CSS bilgisi yeterli olacaktır.

Yönetim panelini öğrenmek kullanmak kolaydır

Bu kısım kişiden kişiye değişebilir ancak WordPress yönetim panelinde her şey tek bakışta elinizin altındadır. İhtiyaç duyabileceğiniz bir yönetim özelliğine hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Responsive tasarımı destekler

Günümüzde web sitesi ziyaretlerinin yarıdan fazlası mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Eski tarz tasarıma sahip mobil cihaz ekranlarında okunamayan sayfalarınızı kimse ziyaret etmek istemeyecektir. Gelişen tasarım teknolojisine ayak uydurmak için sitenizin cihaz ekranlarına duyarlı olarak tasarlanmış olması oldukça önemlidir. WordPress kurulumunda gelen temalar ve ücretsiz bulabileceğiniz temaların çoğu responsive tasarıma uygundur. Ücretli olan temaların ise tamamına yakını bu özellikte kodlanmaktadır.

Canlı önizleme seçeneği vardır

Yönetim paneli üzerinden yapmakta olduğunuz değişiklikleri kaydetme ihtiyacı olmadan izleyebilirsiniz. Sitenizde yapacağınız değişikliğin etkilerini yayınlamadan önce izlemenize olanak tanır. Böylece değişiklikleri yayınlamadan önce geri alabilirsiniz.

Bu özelleştirme ekranı üzerinden web sitenizin tablet, cep telefonu gibi mobil cihazlar üzerinde nasıl görüneceğini kontrol edebilirsiniz.

Google tarafından tavsiye edilen bir CMS dir

Arama motorları tarafından her yönüyle iyi tanınan bir sistem olmasından dolayı tavsiye edilen bir platformdur. Özellikle en popüler arama motoru olan Google tarafından tavsiye ediliyor olması diğer sistemlerin bir iki adım önüne geçmesini sağlıyor.

Arama motorları tarafından iyi tanınan bir sistemi kullanan web sitesinin anlaşılması ve dizine eklenmesi daha hızlı olacaktır. Özgün içerik arama motoru sıralamalarında en önemli kriter olsa da teknik açıdan yeterli bir web sitesi kurmak da onun kadar önemlidir.

SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunda Google tarafından iyi tanınan bir sistem olmasından dolayı size avantaj sağlayacaktır. Önemli olan insanların web sitenizi beğenmesi ancak SEO ile arama motorlarının sitenizi sevmesi de bir o kadar önemli bir husus.

Esnektir

Basit bir blogdan bir anda e-ticaret sistemine veya haber sitesine geçiş yapabilirsiniz. Bu yönüyle oldukça iş gören bir platformdur. Tema ve eklentilerin çoğunun açık kaynak oluşundan dolayı bunlar üzerinde de değişiklikler yapıp ihtiyacınız doğrultusunda geliştirebilirsiniz. Diğer bir çok platforma göre kodlar üstünde değişiklikler yapmak daha kolaydır yada bunu yaptırabileceğiniz daha fazla kişi bulabilirsiniz.

Arayüz üzerinden yönetimde kod bilgisi gerekmese de eklenti ve tema özelleştirmelerinde PHP, HTML, CSS, JavaScript bilgisi gerekmektedir. Altta çalışan kod ilk bakışta karmaşık gelsede belkide tüm ihtiyaçlarınızı bu kısımlara hiç dokunmadan karşılayacaksınız.

Topluluk gücü ve desteği

Hep belirttiğimiz gibi web sitenizle ilgili mutlaka problemler ortaya çıkar. Önemli olan problemleri kolayca aşmanıza yardımcı olacak yöntemler bulmaktır. WordPress’ in oldukça fazla kişi tarafından kullanılıyor olmasından dolayı muhtemel yaşayacağınız sorunlar daha önceden birileri tarafından yaşanmış, destek forumlarında sorulmuş ve cevaplanmıştır. Bu diğerlerine nazaran sorunlarınıza daha hızlı çözümler bulabileceğiniz anlamına gelir. Yaşadığınız sorunla ilgili olarak basit bir Google araması sonrasında bile yığınla çözüm bulabilirsiniz.

Dünya çapında geniş bir topluluk tarafından geliştirilip takip ediliyor olmasından dolayı yayınlanan ücretsiz güncellemeler ile güvenlik açıkları hemen giderilir. Fazla kişi tarafından kullanılıyor olmasından dolayı daha fazla geliştirici WordPress üzerine yönelir. Bunun sonucu olarak topluluk ve imkanlar genişler, ücretsiz eklenti ve tema sayısı bu oranda artar.

WordPress web dünyasına ayak basanların ilk uğrak yerlerinden biridir. Diğer içerik yönetim sistemlerinin bazı üstün tarafları olsa da WordPress günümüzde kullanılan en popüler platformdur.

WordPress ile ne tür siteler yapabilirim ?

WordPress basit blog siteleri, e ticaret siteleri, forumlar, soru cevap siteleri, galeriler, sosyal medya siteleri gibi daha birçok türde web sitesi kurmanızı sağlar. Web sitesi türleri oldukça fazladır. Web içerik yönetim sistemi olan WordPress, oldukça fazla sayıda tema ve eklenti desteği sayesinde neredeyse aklınıza gelen her türde web sitesi kurmanızı sağlar.

Özellikle blog açmak isteyenlerin yoğun olarak tercih ettiği WordPress esnek yapısı sayesinde biraz kodlama bilgisi ile istediğiniz şekle girebilir.

WordPress alternatifleri

Destek, tema, eklenti gibi konuları göz önünde bulundurursak WordPress’ e alternatif olabilecek seviyede bir kaç tane web sitesi içerik yönetim sistemi vardır. Bunların en güçlüleri ise ;

Joomla

En çok kullanılan ikinci web sitesi içerik yönetim sistemi olan Joomla en güçlü alternatiftir. Joomla hakkında biraz daha detay arayanlar Joomla nedir başlıklı yazımız ile devam edebilirler.

Drupal

Diğer bir alternatif ise kullanmanın ve öğrenmenin daha zor ve zaman alıcı olduğu söylenilen Drupal dir.

Web siteleri yayınladıktan sonra CMS ler arasında geçiş yapmak mümkündür. Bu açıdan hiç birine bağımlı kalınmak zorunda değil. Ancak başlangıçta yapılacak doğru platform seçimi zaman, uğraşı ve belkide para yönünden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Platformlar arası geçişlerde ciddi sıkıntılar yaşanabilse de bu yönüyle bile WordPress diğer platformlardan ücretsiz aktarım eklentileri ile bir adım önde. Web sitesi kurmak yada blog açma fikriniz varsa WordPress alt yapısını kullanmayı düşünün.

Kullanmaya başlamadan önce WordPress’ e bir göz atmak isterseniz WordPress’i kişisel bilgisayarınıza kurun ve yönetim panelinde bir gezinti yapın. Tema yükleyip değiştirin, bir yazı yada sayfa oluşturun, eklentileri yüklemeyi ve kullanmayı deneyin, sidebar üzerine bir widget ekleyin. WordPress’i denemek için bilgisayarınıza WAMP yada XAMPP kurun. Yanına Joomla kurulumu da yapın ve aynı gezintiyi Joomla da gerçekleştirin. Hangisinin kolay olduğuna siz karar verin.

Kolay öğrenilen yönetim paneli ile hızlıca web siteleri hazırlamanızı saylayan WordPress günümüzün en popüler web sitesi içerik yönetim sistemidir.

Ayrıca en popüler arama motoru olan Google tarafından tavsiye edilen bir CMS olması nedeniyle SEO, indekslenme hızı ve devamında anahtar kelimelerde iyi sıralama elde etmek ve yükseltmek, organik ziyaretçi kazanma konularında yardımcı olması için WordPress halen en iyi tercih.

WordPress kurulumu

WordPress kurulumu localhost üzerine , kişisel web sunucusuna ya da paylaşımlı hosting hesabı üzerine yapılabilir. Web sunucunuz yada paylaşımlı hosting hesabınıza yaptığınız kuruluma ait sayfalar internet aracılığı ile tüm dünyadan erişilebilir.

Localhost üzerine yapılan kurulumun diğerlerinden tek farkı sayfalarınıza sadece kurulumu yaptığınız bilgisayar yada intranet üzerinden erişilebilir olmasıdır. WordPress ile sıfırdan site hazırlamak isteyenler için hazırladığımız localhost ve sunucuya kurulum konuları ile devam ederek kendi WordPress sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Atakan Kahraman

2 yorum

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.