Webtium

WordPress ve PHP web siteleri için en iyi localhost programları

Localhost programları kişisel bir bilgisayarı web geliştirme sunucusuna yani bir test ortamına çevirir. Test ortamları, canlı sitenizi bozmadan temaları, eklentileri ve hatta yeni WordPress sürümlerini test etmek için kolay ve nispeten ucuz bir yol sağlar. Pek çok site yöneticisi, bir siteyi kurmadan yada sitede değişiklik yapmadan önce kapsamlı testlerden geçirebilecekleri bu ortamlardan yararlanır.

Yeni bir eklentiyi etkinleştirme veya WordPress’ in yeni bir sürümüne yükseltme sonrasında ciddi sorunlar yaşamışsanız sitenizde olası etkileri önce test etmenin önemini bilirsiniz. Canlı sitenizin bir yedeğini test ortamına yükler ve yapmak istediğiniz değişiklikleri burada yaparak etkilerini gözlemlersiniz. Yedekten geri dönmek her zaman bir seçenektir. Ancak bu sürede ziyaretçiler olumsuz etkilenebilir.

Bir test ortamı oluşturabilmenizin birçok yolu vardır, ancak şu ana kadarki en kolayı localhost ortamları veya sitenizi mevcut web hosting hesabınıza klonlamaktır.

Bu yazıda, hem Windows, Linux ve OS X için seçenekler de dahil olmak üzere WordPress için mevcut olan en iyi test ortamlarından bazılarını bir araya getirdim. Localhost programları Windows, Linux ve MAC OS işletim sistemleri için ayrı paketler halinde sunulurlar. Kurulum paketleri içerisinde Apache, PHP, MySQL, phpMyAdmin ve Perl kurulumlarını içerirler.

Bilgisayarınızı yerel bir sunucu haline getirebileceğiniz bu program paketleri bir yönetim arayüzü de içerirler. Bu arayüz diğer (Apache vs.) kurulumlara ait yapılandırma ve yönetimi kolayca kontrol etmenizi sağlar. Bu makalede kullandığınız işletim sistemine uygun localhost programı tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Windows localhost programları

Windows işletim sistemli bilgisayarlar için  localhost üzerinde PHP, WordPress, Joomla ve HTML denemeleri için kullanabileceğiniz paket programların en tanınmışları WAMP ve XAMPP dır.

Wamp Server

WAMP Server kurulumu yapmak için indirme ana sayfası görüntüsü
WAMP Server kurulumu yapmak için indirme ana sayfası görüntüsü

WAMP Server ile Windows işletim sistemi olan bilgisayarınızı bir web geliştirme ortamına çevirebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınız üzerinde HTML, CSS, PHP, MySQL ve JavaScript ile hazırladığınız web sayfalarını, WordPress – Joomla gibi yazılım paketlerini web sunucusuna yüklemeden önce localhost üzerinden yayınlayarak test edebilirsiniz.

XAMPP

XAMPP kurulumu windows 10 üzerine
XAMPP kurulumu windows 10 üzerine

XAMPP en popüler PHP geliştirme ortamıdır. XAMPP  ücretsiz, yüklenmesi kolay Apache dağıtımı olup MariaDB, PHP ve Perl içerir. XAMPP açık kaynak paketi inanılmaz kolaylıkta yüklenilebilmesi ve kullanılabilmesi için ayarlanmıştır.

EasyPHP

AppServ

AppServ Paketi Apache – PHP – MySQL – phpMyAdmin içerir.

WebMatrix

Microsoft tarafından desteği kaldırıldı. Yerine Visual Studio öneriliyor.

Linux localhost programları

Linux işletim sisteminde kullanabileceğiniz localhost programları.

LAMP

MAC OS localhost programları

Apple MAC OS işletim sistemi üzerinde kullanabileceğiniz localhost programları.

MAMP

MAMP, bilgisayarınıza birkaç saniye içinde yerel bir sunucu ortamı yükler. Ücretsiz olarak gelir ve kolayca kurulur. Ücretli versiyonuda bulunur. MAMP, sisteminizde halihazırda mevcut olan herhangi bir Apache kurulumunu etkilemez. Apache, PHP ve MySQL ‘i bir betik başlatmadan veya herhangi bir konfigürasyon dosyasını değiştirmeden yükleyebilirsiniz. Ayrıca, MAMP ‘ı kaldırmak isterseniz, MAMP klasörünü silmeniz yeterli.

Sonuç

Sitede yapılacak bir değişikliğin (eklenti, tema, kod vs.) canlı bir siteyi çökertme ihtimali her zaman vardır. Buna karşı önlem olarak değişikliği önceden bir test ortamında yapabilirsiniz. Bir test ortamı oluşturmak zamandan, paradan tasarruf etmenizi ayrıca potansiyel sıkıntılardan kurtulmanızı sağlar.

Hatalar sitenin kısa yada uzun süre kapalı kalmasına sonuçta ziyaretçi kaybına sebep olabilir. Küçük ve az ziyaretçi alan site sahipleri kapalı kalmayı önemsemeyebilir. Hemen yedekten dönüş sağlayarak siteyi yayına sokabilir. Site hakkında notlar almak, değişiklikleri test ortamından sonra yayına almak gibi alışkanlıklar büyüme potansiyeli olan sitelerin markalaşma sürecinde aabileceği basit ama sağlam adımlardır.

PHP kod denemeleri için de oldukça pratik çözüm sunan localhost programları web geliştirmeye giriş yapmak isteyenlerin bilgisayarında mutlaka bulunması gereken uygulamalardır.

Atakan Kahraman

Yorum ekle

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.