Webtium
XAMPP server kurulum rehberi
Webtium » Rehberler » XAMPP Server Kurulum Rehberi

XAMPP Server Kurulum Rehberi

XAMPP programı Windows localhost çalışmalarınızda WAMP programına iyi bir alternatiftir. Apache Web Sunucusu, MySQL Veritabanı Sunucusu, PHP yorumcusu ve PhpMyAdmin kurulumlarını tek paket ile yapmanızı sağlar.

XAMPP server kurulum rehberi ile Windows işletim sistemli masaüstü bilgisayarınızı bir web geliştirme ortamına dönüştürebilirsiniz.

XAMPP programı Windows localhost çalışmalarınızda WAMP programına iyi bir alternatiftir. Apache Web Sunucusu, MySQL Veritabanı Sunucusu, PHP yorumcusu ve PhpMyAdmin kurulumlarını tek paket ile yapmanızı sağlar.

XAMPP ayrıca tüm bu programların ayar ve yönetimini tek arayüz üzerinden kolayca kontrol edilmesini sağladığı için oldukça çok kullanılır. XAMPP kurulumunu adım adım resimlerle destekleyerek anlatmaya çalıştığımız bu makale ile kolayca XAMPP kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kurulumda Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanılmıştır. Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri için uygulanabilir.

XAMPP server nedir?

PHP geliştirme ortamları içinde en popüler program XAMPP’ dır. Ücretsiz, yüklenmesi kolay Apache dağıtımı olup MariaDB, PHP ve Perl içerir. XAMPP açık kaynak paketi inanılmaz kolaylıkta yüklenilebilmesi ve kullanılabilmesi için ayarlanmıştır.

XAMPP kurulum paketini indirme

Kurulum paketini indirmek için https://www.apachefriends.org/tr/index.html adresine gidin. Windows kurulum paketini seçin ve indirme bağlantısına tıklayın. XAMPP tamamen ücretsizdir.

XAMPP indirme sayfası
XAMPP indirme sayfası

https://www.apachefriends.org/tr/download_success.html adresine yönlendirileceksiniz ve kurulum paketi otomatik olarak indirilmeye başlayacak.

XAMPP indirme yönlendirmesi
XAMPP indirme yönlendirmesi

Paket yaklaşık 123 MB boyutundadır. İndirme bitince kuruluma geçebilirsiniz.

XAMPP server program kurulumu

Bilgisayarınıza indirdiğiniz kurulum paketini bulun ve ardından çalıştırın.

XAMPP UAC bildirimi
XAMPP UAC bildirimi

UAC yani Windows kullanıcı yetkisi ile alakalı bir bildirim alabilirsiniz. “OK” butonuna basarak devam edin. Buna rağmen kurulum devam etmezse: Kullanıcı hesabınızın yönetici ayrıcalığına sahip olduğundan emin olun. Bir web sunucusunu çalıştırmak için gereken belirli yönetim işlevlerini kısıtladığı için UAC’yi (Kullanıcı Hesabı Denetimi) devre dışı bırakın.

Kullanıcı hesabınızın yönetici ayrıcalığına sahip olduğundan emin olmak için, Yerel Kullanıcılar ve Grupları açmak için Windows Başlat> Çalıştır menüsünden lusrmgr.msc dosyasını çalıştırın. Sonra kullanıcılar hesabında görünen kullanıcı hesabınızı çift tıklayın ve bunun bir Yönetici grubu üyesi olduğunu doğrulayın.

XAMPP kurulum yardımcısı
XAMPP kurulum yardımcısı

“Kurulum yardımcısı” başladığında “Next” butonuna basarak devam edin.

XAMPP kurulumu bileşenlerin seçimi
XAMPP kurulumu bileşenlerin seçimi

Kurulmasını istemediğiniz bileşenleri buradan iptal edebilirsiniz. Ancak bileşenlerin tamamını kurmanızı öneririm. Tamamı seçiliyse “Next” butonuna basarak devam edin.

XAMPP kurulum klasörü seçimi
XAMPP kurulum klasörü seçimi

Kurulumun yapılacağı klasörü belirten uyarı ekranı açılacaktır. Aynen bırakabilirsiniz yada buradan klasör değiştirebilirsiniz. Örneğin farklı bir disk üzerine kurulum yapabilirsiniz. Seçiminizi yapın ve “Next” butonuna tıklayın.

XAMPP kurulum Bitnami bildirimi
XAMPP kurulum Bitnami bildirimi

Bitnami, XAMPP içerisine örneğin WordPress, Joomla, Drupal gibi CMS’ ler kurmanızı sağlayan paketler sunar. Bu ekranda Learn more.. ile başlayan kutucuğu işaretli bırakarak açılan sayfadan Bitnami hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Seçimin ardından “Next” butonuna tıklayın.

XAMPP kurulum hazır bildirimi
XAMPP kurulum hazır bildirimi

“Next” butonuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz.

XAMPP kurulum dosya ayıklama
XAMPP kurulum dosya ayıklama

Dosya ayıklama ve yazma işlemi başladıktan sonra kurulumun tamamlanmasını beklemelisiniz. PHP kurulumu için bir komut istemci sayfası açılacaktır kuruluma engel olmayın.

XAMPP kurulum tamamlandı bildirimi
XAMPP kurulum tamamlandı bildirimi

Bu ekran kurulumu tamamladığınızı bildirir. Son olarak “Finish” butonuna tıklarsanız program çalışacaktır. Localhost denemelerine başlayabilirsiniz.

XAMPP kurulum dil seçimi
XAMPP kurulum dil seçimi

Kurulum bitti ancak ilk çalıştırmada dil seçimi yapmanız gerekir. Seçiminizi yapın ve “Save” butonuna tıklayın. Nihayetinde kontrol paneli açılacaktır.

XAMPP kontrol paneli
XAMPP kontrol paneli

Kontrol paneline giderek Apache ve MySQL’ i “Start” butonlarına basarak başlatmayı unutmayın. Ardından “Config” butonları ile istediğiniz bileşene ait ayarları yapabilirsiniz.

Sonuç olarak kısaca özetlemek gerekirse XAMPP kurulumu oldukça basittir. Sadece ince bir kaç noktaya dikkat etmek gerekir.

Yorum Ekle