Webtium
XAMPP kurulumu windows 10 üzerine

XAMPP server kurulumu » Windows adım adım resimli anlatım

XAMPP programı Windows localhost çalışmalarınızda WAMP programına iyi bir alternatiftir. Apache Web Sunucusu, MySQL Veritabanı Sunucusu, PHP yorumcusu ve PhpMyAdmin kurulumlarını tek paket ile yapmanızı sağlar.

XAMPP server kurulumu yaparak Windows işletim sistemli masaüstü bilgisayarınızı bir web geliştirme ortamına dönüştürebilirsiniz.

XAMPP programı Windows localhost çalışmalarınızda WAMP programına iyi bir alternatiftir.  Apache Web Sunucusu, MySQL Veritabanı Sunucusu, PHP yorumcusu ve PhpMyAdmin kurulumlarını tek paket ile yapmanızı sağlar.

XAMPP ayrıca tüm bu programların ayar ve yönetimini tek arayüz üzerinden kolayca kontrol edilmesini sağladığı için oldukça çok kullanılır. XAMPP kurulumunu adım adım resimlerle destekleyerek anlatmaya çalıştığımız bu makale ile kolayca XAMPP kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kurulumda Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanılmıştır. Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri için uygulanabilir.

XAMPP server nedir?

XAMPP en popüler PHP geliştirme ortamıdır. XAMPP  ücretsiz, yüklenmesi kolay Apache dağıtımı olup MariaDB, PHP ve Perl içerir. XAMPP açık kaynak paketi inanılmaz kolaylıkta yüklenilebilmesi ve kullanılabilmesi için ayarlanmıştır.

XAMPP kurulum paketini indirme

Kurulum paketini indirmek için https://www.apachefriends.org/tr/index.html adresine gidin. Windows kurulum paketini seçin ve indirme bağlantısına tıklayın. XAMPP tamamen ücretsizdir.

XAMPP server kurulum soyası indirme sayfası
XAMPP indirme sayfası

https://www.apachefriends.org/tr/download_success.html adresine yönlendirileceksiniz ve kurulum paketi otomatik olarak indirilmeye başlayacak.

XAMPP server kurulum için gerekli dosya indirme yönlendirmesi
XAMPP indirme yönlendirmesi

Paket yaklaşık 123 MB boyutundadır. İndirme bitince kuruluma geçebilirsiniz.

XAMPP server program kurulumu

Bilgisayarınıza indirdiğiniz kurulum paketini bulun ve çalıştırın.

XAMPP UAC bildirimi
XAMPP UAC bildirimi

Öncelikle UAC yani Windows kullanıcı yetkisi ile alakalı bir bildirim alacaksınız. “OK” butonuna basarak devam edin. Kurulum devam etmezse: Kullanıcı hesabınızın yönetici ayrıcalığına sahip olduğundan emin olun. Bir web sunucusunu çalıştırmak için gereken belirli yönetim işlevlerini kısıtladığı için UAC’yi (Kullanıcı Hesabı Denetimi) devre dışı bırakın.

Kullanıcı hesabınızın yönetici ayrıcalığına sahip olduğundan emin olmak için, Yerel Kullanıcılar ve Grupları açmak için Windows Başlat> Çalıştır menüsünden lusrmgr.msc dosyasını çalıştırın. Kullanıcılar hesabında görünen kullanıcı hesabınızı çift tıklayın ve bunun bir Yönetici grubu üyesi olduğunu doğrulayın.

XAMPP kurulum yardımcısı
XAMPP kurulum yardımcısı

XAMPP kurulum yardımcısı başladığında “Next” butonuna basarak devam edin.

XAMPP kurulumu bileşenlerin seçimi
XAMPP kurulumu bileşenlerin seçimi

Kurulmasını istemediğiniz bileşenleri buradan iptal edebilirsiniz. Bileşenlerin tamamını kurmanızı öneririm. Tamamı seçiliyse “Next” butonuna basarak devam edin.

XAMPP kurulum klasörü seçimi
XAMPP kurulum klasörü seçimi

Kurulumun yapılacağı klasörü belirten uyarı ekranı açılacaktır. Buradan klasör değiştirebilirsiniz. Örneğin farklı bir disk üzerine kurulum yapabilirsiniz. Seçiminizi yapın ve “Next” butonuna tıklayın.

XAMPP kurulum Bitnami bildirimi
XAMPP kurulum Bitnami bildirimi

Bitnami XAMPP içerisine WordPress, Joomla, Drupal kurmanızı sağlayan paketler sunar. Bu ekranda Learn more.. ile başlayan kutucuğu işaretli bırakarak açılan sayfadan Bitnami hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. “Next” butonuna tıklayın.

XAMPP kurulum hazır bildirimi
XAMPP kurulum hazır bildirimi

“Next” butonuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz.

XAMPP kurulum dosya ayıklama
XAMPP kurulum dosya ayıklama

Dosya ayıklama ve yazma işlemi başladıktan sonra kurulumun tamamlanmasını bekleyin. PHP kurulumu için bir komut istemci sayfası açılacaktır kuruluma engel olmayın.

XAMPP kurulum tamamlandı bildirimi
XAMPP kurulum tamamlandı bildirimi

Bu ekran kurulumu tamamladığınızı bildirir. “Finish” butonuna tıklarsanız program çalışacaktır. Localhost denemelerine başlayabilirsiniz.

XAMPP kurulum dil seçimi
XAMPP kurulum dil seçimi

İlk çalıştırmada dil seçimi yapmanız gerekir. Seçiminizi yapın ve “Save” butonuna tıklayın. Kontrol paneli açılacaktır.

XAMPP kontrol paneli
XAMPP kontrol paneli

Kontrol panelinde Apache ve MySQL’ i “Start” butonlarına basarak başlatın. “Config” butonları ile istediğiniz bileşene ait ayarları yapabilirsiniz.

Atakan Kahraman

Popüler içerik

Advertisement

Takip edin

Sosyal medyada iletişime geçin. Hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.